Vážim menej ako pred tehotenstvom, ale som najviac nešťastná za posledné roky

Redakcia | 30. máj 2022
Mama po pôrode

"Wow, vyzeráš skvele! Tak rýchlo si sa dostala opäť do formy!" Som päť týždňov po pôrode. Učiteľka môjho prvorodeného syna v materskej škole ma zasype obdivnými komplimentami. Nie je prvá, ktorá spomenula, že vyzerám akoby som "nikdy ani nerodila!"

"Ako si tak rýchlo schudla?"

"Páni! Už zase nosíš tie slim džínsy?"

Usmejem sa a prijímam komplimenty, samozrejme, napoly ich odmietam trápnym spôsobom, ako to robíme všetky: „Ó, ďakujem – možno som schudla, tieto džínsy s vysokým pásom skryjú veľa! “

Mám povedať, že nevládzem?

Čo jej mám povedať? Že moje „magické“ chudnutie je dôsledkom problémov? Poviem jej, že je to tým, že má dieťa reflux a reaguje na všetko, čo zjem?  Poviem jej, že je to preto, že moje dieťa je náročné a keď ho celý čas nehojdám v náručí, kričí? Takže môj neúmyselný plán na chudnutie je chodiť s bábätkom kilometre, aby spinkalo a bolo spokojné? 

Poviem jej, že je to preto, že aj keď mám päť minút pre seba, stále nemám energiu na prípravu jedla? 

Poviem jej, že áno, vážim menej ako pred otehotnením, ale aj tak som najnešťastnejšia za posledné roky?

Podľa všetkých objektívnych meradiel som "kvalifikovaná" byť matkou a prosperovať. Som zdravotná sestra. Mám 3-ročného chlapca, takže už by som mala všetko vedieť. Mám manžela, ktorý ma podporuje. Som pripravená na zvládnutie náporu, ale tieto dni sú pre mňa náročné. 

Zatiahnem ručnú brzdu

Po piatich týždňoch som konečne akceptovala, že napriek podpore môjho okolia potrebujem pomoc. Potrebujem dať plačúce dieťa do náručia inej osoby a oddýchnuť si. Síce si prajem, aby to bol niekto z rodiny, bohužiaľ nikoho v okolí nemáme. Obzerám sa po ochotnej milej opatrovateľke, ktorá by prišla na pár hodín, aby som nevyschla na kosť.   

Teraz, keď ma ľudia chvália za moju postavu, sľúbila som, že poviem pravdu, že za tým nie je tvrdá drina a disciplína: "Ďakujem, ale mám teraz náročné obdobie a odrazilo sa na to na mojej postave. Dávam sa však dokopy."

Takže pre všetky tie ostatné mamy, ktoré navonok „vyzerajú skvele“, no sú čímkoľvek iným, vidím vás.

By Lisa Jacobs 

Zdroj: mother.ly

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: