Trochu pri tele? Nezúfajte, môže to byť výhoda

Redakcia | 12. september 2018
Trochu pri tele? Nezúfajte, môže to byť výhoda

Ženy s väčším pozadím sú vraj múdrejšie a zdravšie. Prišli na to vedci z Oxfordskej univerzity, ktorí skúmali 16 000 žien a, vraj, tie s väčším zadkom sú na tom lepšie, ako ich protiklady s mierami modeliek.

Správne rozmiestnenie telesného tuku je veľmi dôležité.Teraz však vedci prišli s teóriou, že viac tuku na stehnách a bokoch môže byť ženám aj prospešné. Vedci majú nasledujúce vysvetlenie.

Väčší zadok, viac rozumu?

Ženy s väčším pozadím majú nižšie hodnoty cukru a cholesterolu a vykazujú vyšší obsah omega-3 nenasýtených mastných kyselín. Tie sú veľmi dôležité pre zdravie, najmä pre mozgovú činnosť. Okrem toho majú v tele zvýšenú hladinu leptínu.

Leptín je hormón, ktorý sa stará o reguláciu hmotnosti. Navyše, účinkuje proti vzniku cukrovky, prospieva srdcu a má protizápalové účinky. Ženy s výraznejším pozadím sú tak vďaka zvýšenej hladine leptínu menej náchylné k chorobám spojeným s látkovou výmenou a krvným obehom.

Ženám s väčším pozadím sa rodia múdre deti?

Máme tu príspevok o tom, ako sú ženy s väčším pozadím múdrejšie a zdravšie, ale ony, dokonca, aj rodia múdrejšie deti! Hovorí o tom štúdia University of Pittsburgh.

V štúdii sa tvrdí, že vývoj mozgu závisí od dodania tuku dieťaťu počas tehotenstva priamo zo stehien a bokov. Práve tento tuk obsahuje chemickú látku známu ako kyselina DHA, ktorá je obzvlášť dôležitou zložkou v ľudskom mozgu. Deti ju potrebujú pre vývoj nervovej sústavy mozgu a očí v prvých šiestich mesiacoch života. Táto látka sa nachádza aj v materskom mlieku.

Keď je jedlo problémom
Prečítajte si tiež:

Keď je jedlo problémom

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: