Trampolína: Nebezpečná zábava
Máte doma trampolínu? Popularita trampolín neustále rastie a stalo sa nepísaným pravidlom, že patria do povinnej výbavy našich ratolestí.
Aj vy máte doma trampolínu?
Nájdeme ju takmer na každom dvore a vonkajšom detskom kútiku. Deti trampolínu milujú. Môžu sa vyblázniť, vyskákať, no rodičia by mali mať na pamäti, že to nie je úplne bezpečná zábavka. Nenechajte dieťa na nej bez dozoru!
Pediatri majú na vhodnosť trampolín odlišný názor, a niet sa im ani čo čudovať - každoročne riešia vykĺbeniny a zlomeniny, ktoré spôsobilo skákanie na trampolíne. Vo väčšine prípadov išlo o hlavne horných končatín, predlaktia, ale aj predkolenných kostí.
Život ohrozujúce náhody a prvá pomoc
Na trampolíne pod dozorom
Faktom je, že skákanie na trampolíne prispieva k zvyšovaniu telesnej kondície a koordinácie pohybov. No dieťa - a to najmä nižšieho veku - by nemalo byť na nej bez dozoru. Trampolína by mala spĺňať bezpečnostné kritériá, tie udáva každý výrobca - najčastejšie dochádza k zraneniu vo chvíli, keď na trampolíne skáče viac detí, ako je dovolené. Dôležité je, aby bola ochranná sieť pevná a nepoškodená, aby nedošlo k vypadnutiu dieťaťa.
PRVÁ POMOC: Čo robiť, keď je dieťa v šoku
Ak si trampolínu zadovážite domov, vyberajte ju s ohľadom na vek detí a siahnite radšej po kvalitnom a overenom výrobcovi. Umiestnite ju podľa pokynov na príbalovom letáku a pevne ukotvite. Deti naučte základné plavidlá skákania na trampolíne - ako sa odrážať ideálne v strede plochy na skákanie a radšej sa vyhnúť saltám a iným akrobatickým pokusom. Dieťa by malo byť na trampolíne pod dozorom dospelej osoby, na to netreba zabúdať.