Tipy pre mastnú pleť

Miroslava Miková | 19. Jul 2017
Tipy pre mastnú pleť

Najčastejšie je mastná pleť spájaná s obdobím dospievania a hormonálnych zmien prebiehajúcich v tele tínedžera. S pribúdajúcim vekom zvyknú ťažkosti spôsobené nadmernou produkciou mazových žliaz ustúpiť.

Akú pleť majú Slovenky?

Čo spôsobuje, že pleť sa mastí?

Ďalšími príčinami mastnej pleti sú tehotenstvo, klimaktérium, užívanie antikoncepcie, používanie nesprávnej kozmetiky, ale aj vplyvy vonkajšieho prostredia.

Činnosť mazových žliaz stimuluje horúce alebo vlhké počasie. Bohužiaľ, niektorým predurčila mastnú pleť dedičnosť. Za nadmernú produkciu mazu môže aj nesprávna životospráva, fajčenie, pretrvávajúci stres, depresia, nadmerná konzumácia alkoholu a nedostatok niektorých vitamínov – najmä vitamínu B2 a B5.

Existujú prípady, keď sa zvýšené mastenie pleti vyskytuje len v niektorých obdobiach, napríklad v zimných mesiacoch alebo na jar.

Charakteristika mastnej pokožky

Mastná pokožka je charakteristická rozšírenými pórmi a lesklým vzhľadom, ktorý spôsobuje vyprodukovaný maz.

Mastná pleť je spojená s častým výskytom akné, upchatých pórov (čiernych bodiek),  rozličných vyrážok, plesňových infekcií i niektorých druhov ekzému. Výhody sú jednoznačné – na mastnej pleti sú vrásky menej viditeľné, vyzerá mladistvejšie ako ostatné typy pleti.

Ako proti mastnej pleti bojovať?

Spôsobov, ktoré vedú ku získaniu krásnej pleti, je viacero. Každý si musí nájsť svoj vlastný recept, ktorý zaberá. V každom prípade treba eliminovať nadmernú tvorbu kožného mazu. Pozor,  prirodzené množstvo kožného mazu je pre zdravú pleť nevyhnutné a treba ho zachovať.

Zatočte s vráskami!

Tipy, ktoré vám s mastnou pleťou pomôžu

 • Mastnému vzhľadu a následnému upchávaniu pórov zabránite pravidelným umývaním pleti jemnými čistiacimi gélmi s protizápalovými účinkami dva, maximálne trikrát denne - zásadne používajte teplú vodu (nie horúcu).

Gél aplikujte krúživými pohybmi rúk. Nepoužívajte čistiace hubky, špongie alebo ručné prístroje, ktoré môžu činnosť mazových žliaz podporiť. Čistenie pleti je pri mastnej pleti úplným základom, preto ho nepodceňujte.

 • Pozor na prílišné vysušenie pleti častým čistením (môžete si ho spôsobovať nevedome), ktoré môže produkciu mazu ešte viac stimulovať!
 • V žiadnom prípade nepoužívajte mydlá, pretože sú príliš agresívne.
 • Píling doprajte pleti raz, maximálne dvakrát do týždňa.
 • Tonizujúce pleťové vody a pleťové vody s obsahom alkoholu regulujú produkciu kožného mazu. Používajte ich len v najkritickejších oblastiach – čelo, nos a brada.
 • Nezabúdajte, že aj mastná pleť potrebuje hydratáciu. Zabezpečíte ju prostredníctvom hydratačných krémov určených pre mastnú pleť.
 • Dostatočná vlhkosť pleti je podmienená aj zdravým pitným režimom. Pite minimálne 2 litre tekutín denne.
 • Nebojte sa siahnuť po prírodných tipoch – pre čistenie pleti môžete použiť prípravok vyrobený z lyžičky citrónovej a 1/2 lyžičky uhorkovej šťavy. Naneste na pleť, nechajte vyschnúť a opláchnite.
 • Dbajte na zdravú životosprávu – obmedzte mastné a vyprážané jedlá, rafinovaný cukor, kávu a čokoládu. Doprajte si dostatok pohybových aktivít, listovú zeleninu, bielkoviny a čerstvé ovocie.
 • Skúste vyskúšať bojovníkov z radu aromaterapeutických olejov. Veľmi účinný je rozmarín, citrón, levanduľa, šalvia, harmanček alebo cédrové drevo.
 • Na mastnú pleť majú pozitívny účinok kyseliny obsiahnuté v ovocí a zelenine. Nebojte sa pleti dopriať osvieženie v podobe paradajok alebo citrónu ako hlavných zložiek masiek na tvár.
 • V letných mesiacoch využívajte opaľovacie gély a peny, pretože opaľovacie mlieka a krémy spôsobujú upchávanie pórov. Vyberajte preparáty špeciálne určené pre mastnú pleť.
 • Doplňte dávky vitamínov skupiny B, najmä vitamínu B2 obsiahnutého v mliečnych výrobkoch, listovej zelenine, pečeni, pive, vajíčkach, kakau a vitamínu B5, ktorý obsahujú pšeničné klíčky, pečeň z tresky, vaječný žĺtok, mäso, droždie a rozličné ovocie.
 • Na lokálne použitie je skvelé aloe vera alebo čajovníkový olejček.

Domáce pleťové masky na mastnú pokožku

Jahodová maska na mastnú pleť

4 veľké, dôkladne umyté jahody roztlačte v sklenenej miske. Pridajte polievkovú lyžicu bieleho jogurtu a premiešajte. Nechajte pôsobiť 20 minút a opláchnite.

Čistiaca pleťová maska na mastnú pleť

Uhorku umyte a pokrájajte na menšie kúsky. Dajte do mixéra a rozmixujte. Pridajte lyžicu bieleho jogurtu a asi 5 lyžíc ovsených vločiek. Celé znovu zmixujte. Vznikne vám pasta, ktorú nechajte na tvári pôsobiť 15 minút.

Jablkovo-medová maska na stiahnutie pórov mastnej pleti

Olúpané jablko postrúhajte najemno a pridajte 3 lyžice domáceho medu. Naneste na tvár a nechajte pôsobiť 15 minút.

Starostlivosť o ruky

Žena doma: Baby, nestarnime!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: