Sex prináša nielen potešenie alebo O chorobe zaľúbených

MUDr. Peter Brenišin | 24. august 2021
Sex a choroby

Sexuálny styk patrí k životu dospelého človeka. Je prirodzeným vyústením a súčasťou vzťahu dvoch ľudí, ktorí sa majú radi a aj takouto formou prežívajú a umocňujú vzájomnú lásku. Hoci je krásnou stránkou spolužitia, občas môže narobiť aj vrásky na čele.

A tak, hanba bokom, pozrime sa na to, čo to znamená správať sa zodpovedne v sexuálnej oblasti a aké to môže mať následky, ak to zanedbáme.

Ochrana áno – ale nie vždy stačí

Aj keď by mal byť intímny styk prirodzeným pokračovaním vzťahu, pričom partneri mali dostatok času na vzájomné „oťukanie sa“, spoznávanie a zblíženie aj po iných stránkach, vieme, že v súčasnosti nájdeme množstvo výnimiek, a to, žiaľ, aj medzi veľmi mladými ľuďmi, ktorí majú sklony podceňovať riziká spojené napríklad so striedaním partnerov.

Dá sa povedať, že práve medzi mládežou, ale aj v kategórii do 35 rokov, sa stretávame s čudnou, takmer schizofrenickou formou zodpovednosti. Na jednej strane sa medzi mladou generáciou zvyšuje povedomie o antikoncepcii a zodpovednejší prístup k ochrane pred otehotnením, hoci niekedy súvisí skôr s túžbou „užívať si“ život bez obmedzení, ktoré rodičovstvo prináša. Lekári to oceňujú, pretože to znižuje riziko nechceného otehotnenia a prípadného predčasného ukončenia tehotenstva. Na druhej strane akoby si títo ľudia neuvedomovali, že hormonálna antikoncepcia nechráni pred ochoreniami, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom. 

V tejto súvislosti treba povedať, že štatistiky svedčiace o náraste výskytu kvapavky, syfilisu, AIDS a ďalších chorôb, súvisiacich s nechráneným pohlavným stykom, sú alarmujúce. Pritom treba podotknúť, že nie všetky ochorenia sa musia prejaviť tak, aby na seba upozornili a „dotlačili“  ženu či muža k liečeniu – napríklad nákazu chlamýdiami si vôbec nemusíte všimnúť, pretože mnohokrát chýbajú teploty, bolesti v podbrušku či pošvový výtok. Pritom následky môžu byť hlavne pre ženu veľmi nepríjemné, keďže môžu viesť až k neplodnosti.

Fakt, že hormonálna antikoncepcia chráni pred otehotnením, u niektorých ľudí znižuje zodpovedný prístup k sexuálnym vzťahom a vedie k dvom skutočnostiam:

  • časté striedanie partnerov, a to aj u mladých dievčat, ktoré síce navonok pôsobia dospelo, ale ich pripravenosť na pohlavný život je po fyzickej a psychickej stránke viac než otázna,
  • zodpovednosť za ochranu pred otehotnením akoby sa prenášala výlučne na ženy, pričom sa zabúda na ochranu pred prenosnými pohlavnými ochoreniami.

sex a choroby

Najrizikovejšie aktivity pri sexe

Nebudeme hovoriť o žiadnych sadistických či podobných praktikách, ale o veciach, ktoré sa môžu prihodiť aj páru, v ktorom nikto nikomu nezahýba. V súčasnosti sa dostáva do povedomia análny sex, pričom mnohé páry ho aktívne praktizujú. Pokiaľ to dvojici vyhovuje, nemožno voči tomu namietať, iba upozorniť – nestriedajte análny a vaginálny sex. Takto sa totiž môžu preniesť baktérie z konečníka do pošvy a vyvolať veľmi nepríjemný zápal.

Pri striedaní partnerov (a to aj pri použití kondómu) sa stáva, že žena môže  taktiež dostať zápal, pričom všetci „zúčastnení“ sú po zdravotnej stránke v poriadku. Ide totiž o to, že pošvové prostredie každej ženy je predsa len trochu odlišné a tak sa môže prihodiť, že napríklad pri „trojke“ alebo ak bol partner popoludní s jednou partnerkou a večer s inou, sa môže pošva „nahnevať“ na prenesené stopy vnútorného prostredia od inej ženy (môžu sa uchytiť v záhyboch kože na penise a partner si ich nedokáže ani umyť) a zareagovať zápalom. 

„Choroba zaľúbených“

Aj keď sú si partneri absolútne verní a netrpia žiadnym ochorením, môže sa situácia v určitých prípadoch skomplikovať a objaví sa buď zápal pošvy alebo problémy s močovým systémom u ženy. Stáva sa to na začiatku spolužitia, počas dovolenky alebo dokonca počas svadobnej cesty, keď je pohlavný styk častejší. Počas pohlavného styku sa totiž môžu baktérie prenášať aj do ústia močovej rúry a tak spôsobiť problémy s močením.

Po pohlavnom styku sa vymočte

Prevencia je veľmi jednoduchá – po pohlavnom styku sa vymočiť, čím sa ústie močovej rúry očistí a takto sa predíde vzniku zápalu.

Na záver iba niekoľko slov – dôverujte svojmu lekárovi a otvorene sa s ním porozprávajte, ak máte akýkoľvek problém. Lekár nie je jasnovidec, aby dokázal ochorenie vyliečiť bez toho, aby ste mu o ňom pravdivo porozprávali. Všetci vieme, že problémy, ktoré sa neriešia, narastú.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: