Chlamýdie v tehotenstve

MUDr. Monika Antošová | 13. Mar 2019
Chlamýdie v tehotenstve

Musia byť preliečené, môžu ohroziť bábätko v brušku!

Chlamýdie v tehotenstve

Chlamýdiové infekcie patria k atypickým infekciám, vyvolávajú ich atypické mikróby. Diagnostika nemusí byť jednoduchá, pretože pacientky nemusia mať výrazné problémy. Identifikácia atypického mikróba je náročnejšia ako izolácia bežných bacilov, zápalové testy nie sú tak jednoznačné ako pri iných infekciách.

Aký je rozdiel medzi typickými a atypickými mikróbmi

Typické mikróby  ako napríklad stafylokoky, salmonely, streptokoky rastú dobre na bežných kultivačných pôdach. Atypické mikróby na bežných pôdach nerastú. Vyžadujú špeciálne pôdy, rastú pomaly, to znamená výsledok z vyšetrenia je k dispozícii za oveľa  dlhšiu dobu. Niektoré rastú iba vo vnútri bunky. Okrem toho infekcie vyvolané týmito mikróbmi sa líšia priebehom, klinickými prejavmi a laboratórnym nálezom.

Čo sú to chlamýdie

Sú to mikróby, ktoré rastú vo vnútri bunky. Vo vnútri bunky sa aj rozmnožujú. Podľa podmienok sa môžu rozmnožovať veľmi rýchlo, alebo svoje rozmnožovanie zastavia a pokračujú v tom až sú podmienky vyhovujúce. V jednej bunke tela ich môže byť až 10 000. Po rozpadnutí bunky napadajú ďalšie bunky.

Prítomnosť chlamýdií sa dáva do súvisu s mnohými ochoreniami ako napríklad  očný trachóm,  neplodnosť, priedušková astma, infarkt myokardu, skleróza multiplex, Alzheimerova choroba a mnohé ďalšie.

Aké druhy chlamýdíií poznáme

 • Chlamýdia trachomatis- vyvoláva infekcie močovo-pohlavných ciest.
 • Chlamýdia pneumoniae - vyvoláva infekciu dýchacích ciest.
 • Chlamýdia psitaci- ornitóza - vyvoláva ochorenie rôznych živočíchov.

Chlamýdiové infekcie v tehotenstve

Pre tehotenstvo a plod sú nebezpečné infekcie vyvolané práve Chalmýdiou trachomatis.

Chlamýdia trachomatis spôsobuje  infekcie močových a pohlavných ciest. Vyskytuje sa u sexuálne aktívnych jedincov vo veku 15-35 rokov. Prenáša sa pohlavným stykom, ale aj priamym kontaktom s kontaminovanými predmetmi - bielizňou, vreckovkami, uterákmi. Šanca nakaziť sa pri nechránenom pohlavnom styku je asi 60% (šanca nakaziť sa infekciou HIV je asi 0,3-0,6%.). Pri infekcii matky sa môže infikovať novorodenec prechodom pôrodnými cestami.

Chlamydia trachomatis je najčastejšou pohlavne prenášanou chorobou vo vyspelých krajinách.

Prejavy ochorenia u žien

Niekedy je až 15 mesiacov po infikovaní žena bez príznakov. Postihnutý je kŕčok maternice a močová rúra. Nie je postihnutá pošva. Medzi príznaky patrí pobolievanie v podbrušku, problémy pri močení nepríjemné pocity v pošve, hlienovo-hnisavý výtok z pošvy, znížená chuť k sexu, bolesť pri sexuálnom styku ale aj mimo neho. Bolesť je  tupá, prechodná ale aj trvalá.
Chronická (dlhotrvajúca) chlamýdiová infekcia spôsobuje aj zrasty v brušnej dutine spojené s bolesťou, častokrát pri pohybe, niekedy môžu byť zrasty aj v miestach, kde sa nachádza žlčník alebo pečeň.

Infekcia chlamýdiami môže zmeniť charakter menštruačného cyklu. Pri chronickom priebehu, ak žena otehotnie a nie je liečená, môže vyvolať predčasný pôrod. Správne liečené tehotné ženy nemajú vyššie riziko predčasného pôrodu.

Chlamýdie sa však cez vajíčkovody môžu dostať aj do brušnej dutiny, kde môžu vyvolávať napríklad zrasty s následnou poruchou plodnosti alebo rizikom mimomaternicového tehotenstva.

Prejavy infekcie u novorodenca

U novorodencov sa môže infekcia prejaviť ako zápal pľúc alebo hnisavý zápal spojiviek

Postihnutie očí

Prvé príznaky sa objavia o 5-12 dní po pôrode. Detičky majú nádchu, silne prekrvené očné spojivky, výrazný hnisavý výtok z oči, u dievčat môže byť prítomný výtok z genitálií. Liečba je antibiotická.

Postihnutie dýchacích ciest novorodenca

8-12 týždňov po pôrode sa u dieťaťa začnú objavovať problémy s dýchaním. Je to sťažené dýchanie, kašeľ, horúčka. Zápalové parametre ako CRP sú nízke, alebo len mierne zvýšené, posluchový nález na pľúcach môže byť negatívny.  Rtg snímok potvrdí diagnózu, je tam typický nález. Nález chlamýdií v hlienoch dieťaťa môže pretrvávať aj 2 roky. Udáva sa, že tieto deti majú častejšie chronické respiračné infekcie a astmu.

Liečba

 • U dospelých jedincov s príznakmi z močových ciest sa podávajú antibiotiká buď jednorázovo vo vysokých dávkach alebo týždenná liečba antibiotikami.
 • U novorodencov s prejavmi očnými sa podávajú antibiotické kvapky.
 • Novorodenci s prejavmi pľúcnymi sa liečia zvyčajne antibiotikami 14-21 dní.

Imunita po prekonanej infekcii je len krátkodobá.

Dôležité

 • Pred tehotenstvom je potrebné liečiť každý výtok.
 • Akýkoľvek problém  močových a pohlavných ciest riešiť pred tehotenstvom alebo ihneď počas tehotenstva. Nespoliehať sa na to, že v tehotenstve je všetko možné.
 • Ak máte predpísané lieky, užívať ich poctivo.
 • Po liečbe skontrolovať prítomnosť baktérii v pohlavných cestách.
 • Sexuálna hygiena.

späť na začiatok