Sex po pôrode: Bolesť priznáva väčšina žien

Redakcia | 28. Jan 2019
Sex po pôrode: Bolesť priznáva väčšina žien

Sex po pôrode môže byť pre ženy bolestivý ešte 18 mesiacov, a to aj po cisárskom reze.

Ženy priznávajú bolesť

Austrálski vedci odhalili, že sa problémy s bolestivým stykom týkajú i pomerne veľkého množstva žien po cisárskom reze. Doteraz sa pritom ťažkosti spájali hlavne s vaginálnym pôrodom a prípadným pôrodným poranením.

Kvalitný zážitok z prvého sexu však po pôrode obmedzujú fyzické aj hormonálne zmeny žien. Negatívny vplyv na pohlavný styk môže mať podľa odborníkov i znížené sebavedomie ženy po pôrode, únava či bolesti. Práve bolesťami pri sexe trpí podľa najnovšej austrálskej štúdie 9 žien z 10. Takmer štvrtina žien pociťuje bolesti pri súloži i po 18 mesiacoch od pôrodu.

Aj po cisárskom reze môže byť sex bolestivý

Z najnovšej austrálskej štúdie tiež vyplýva, že u žien, ktoré rodili cisárskym rezom, sa zdvojnásobuje pravdepodobnosť výskytu bolesti pri sexe i po 18 mesiacoch od pôrodu,  v porovnaní so ženami, ktoré mali prirodzený pôrod.

„Prekvapili nás dve veci,“ uviedla jedna z autoriek výskumu,  Stephanie Brownová. „Po prvé,  skoro všetky ženy pri prvom sexe po pôrode pociťujú bolesť, či už je to šesť týždňov alebo napríklad až šesť mesiacov po pôrode.“ Po druhé, je to vyvrátenie prevládajúcej predstavy, že ženy po cisárskom reze majú menšiu pravdepodobnosť ťažkostí v sexuálnej oblasti. Nie je to tak.“ 

Ideálna doba pre prvý popôrodný sex je vo chvíli, keď je žena pripravená po fyzickej i psychickej stránke. To znamená, ak sú všetky poranenia doliečené, žena nekrváca z maternice, nemá príznaky infekcie, abnormálny výtok, teploty a bolesti. Po psychickej stránke hrá často veľkú úlohu únava a aklimatizácia v novej životnej situácii.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: