Rodičia píšu list Ježiškovi: Naše vianočné priania

Mgr. Jarmila Hýroššová | 16. Dec 2019
Rodičia píšu list Ježiškovi: Naše vianočné priania

Ako prežiť vianočný čas bez nervových kolapsov? Máme riešenie! Napíšte list Ježiškovi. Ako rodičia malých detí určite rýchlo pochopíte význam nasledujúcich desiatich prianí...

Sviatky, darčeky, domáca pohoda a všetko okolo toho býva väčšinou vždy na pleciach nás, mám. V tomto predvianočnom čase sa preto mnohé cítime obzvlášť vyčerpane. 

My, dospelí, sa snažíme tento čas urobiť nezabudnuteľným a krásnym, rýchlo pritom ale zabúdame na realitu Vianoc s malým dieťaťom. Vďaky sa od krpcov asi nedočkáme a predpokladať, že sa budú správať pod vianočným stromčekom ako poslušné deti a neurobia nám hanbu pred babkou či dedkom, ostáva veľakrát len zbožným prianím.

10 vecí, ktoré si prajú rodičia malých detí od Ježiška!

1. Rozumný list Ježiškovi

Milý Ježiško, vďaka filmom z môjho detstva si spomínam, že každý jeden darček je hand-made, teda ho vyrábaš ručne. Spomínam si aj na to, že každé dieťa dostávalo JEDEN jediný, špeciálny darček/ hračku. Prečo má potom moje dieťa zoznam prianí dlhý ako jeho ruky, hm?

Prosííím, postaraj sa o to, aby malo moje dieťa na zozname vianočných želaní len splniteľné priania a snáď sa ti podarí dosiahnuť, aby môjho krpca nadchli aj darčeky, ktoré som už kúpila, zabalila a pekne schovala pred jeho zvedavými okáľmi.

2. Vyspať sa na Štedrý deň

Milý Ježiško, ja viem..., dobrééé, viem, že aj ja som bola malá a vstávala som na Štedrý deň ako prvá z celej rodiny. Ale bolo to len preto, lebo som nevedela, akí unavení boli vtedy moji rodičia. Absolútne som netušila, že trpia nedostatkom spánku, odkedy som prišla na svet.

Nemohol by si mi pomôcť, aby moje deti vstávali aspoň na Štedrý deň, a v ideálnom prípade počas celých Vianoc, až po ôsmej hodine? Každý deň ma totiž niekto nemilosrdne trhá z mojich snov už o 5.30. Prosím, nech je to aspoň cez Vianoce inak.

3. Baterky do hračiek

Milý Ježiško, prosím ťa, ubezpeč sa, že všetky hračky, ktoré moje dieťa dostane pod vianočný stromček, budú mať pribalené aj baterky. Nedopusti, aby bolo moje dieťa sklamané, lebo sa nebude môcť hrať s niektorou zo svojich nových, blikajúcich a hulákajúcich hračiek. Nie som v stave vyberať baterky z hodín – tak som totiž učinila minulý rok a doteraz som sa nedokopala k tomu, aby som do nich kúpila nové.

Prosím ťa, splň mi moje prianie a zásob ma baterkami – rôznych tvarov a veľkostí, aby som nemala starosti so sklamanými rumázgajúcimi deťmi.

4. Vďačné dieťa

Milý Ježiško, tieto Vianoce budeme mať dom plný hrdých starých rodičov, premotivovaných tiet a rozjarených ujov. Prosííím, pripomeň v tieto dôležité dni môjmu dieťaťu dobré mravy a slušné správanie. Vlož mu, prosím, do úst múdre slová ako napr., ako veľmi sa teší z vlastnoručne pleteného šálu od starej mamy. Postaraj sa, prosím, o to, aby dieťa šál jednoducho nehodilo do kúta a neprednieslo moralizovanie o tom, čo si skutočne prialo.

5. Pohodová Štedrá večera

Milý Ježiško. Milujem vianočné jedlo. Štedrá večera je pre mňa najobľúbenejšia časť celého sviatočného dňa. Varenie nie je jednoduché. Treba zabezpečiť milión vecí, všade je málo miesta a v ceste mi stojí prinajmenšom stovka ľudí. Ale hneď ako je jedlo pripravené, je čas usadiť sa a užívať si plody mojej práce. Áno, presne takto by to mohlo vyzerať, ale, žiaľ, s malými deťmi to nefunguje.

Štedrú večeru potom pravdepodobne strávim tým, že budem zachraňovať jedlo zo zeme, dieťa budem nabádať k tomu, aby aspoň ochutnalo vianočnú polievku a pokúsim sa ho zabaviť tak, aby si každý člen rodiny mohol v rámci možností dojesť v pokoji svoju porciu.

6. Ďakujem

Milý Ježiško, nechcem ťa nahnevať alebo pobúriť, ale budem úprimná. Nikto nechce, aby sa vytratilo čaro Vianoc. Je krásne so zatajeným dychom čakať na moment Štedrého večera a spoločne prežívať čarovné tajomstvo príchodu Ježiška, ktorý prinesie darčeky.

Ale Vianoce sú pre rodičov obrovským stresom. Ten sa začína rozdielnymi predstavami členov rodiny o vianočnej výzdobe, štedrovečernom menu a dokonale upratanom byte. Stihnúť vianočný nákup s maratónom varenia a upratovania popri hektickej každodennosti je pre väčšinu smrteľníkov takmer nemožné. My, mamy, to však nakoniec vždy všetko zvládneme. Niekedy by preto dobre padla vďaka. Kým sa ja pokúsim zachovať čaro Vianoc, dúfam, že nežiadam tak veľa, ak chcem, aby si moje deti vážili to, čo pre ne robím a aby mi to odplatili aspoň pusou vďaky večer pred spaním.

7. Deň bez záchvatov hnevu

Milý Ježiško, neviem, akú veľkú moc v skutočnosti máš, ale bolo by perfektné, ak by si mi mohol darovať jeden deň bez záchvatov hnevu môjho potomka – budem ti za to do smrti vďačná. Nie, že by som nevedela s takýmito situáciami bojovať, to vôbec nie. Som kráľovná riešenia záchvatov vzdoru – ale počas Vianoc by som chcela mať od nich pokoj! Tak rada by som si užila pohodu aspoň počas Štedrého dňa – bez strachu, že ju moje dieťa naruší. Nechcem, aby kričalo, hádzalo sa o zem alebo plakalo – chcem zažiť len čistú radosť z Vianoc.

8. Magické sladkosti

Milý Ježiško, za tento bod si vlastne tak trochu spoluzodpovedný aj ty a dúfam, že mi nebudeš mať za zlé, ak budem k tebe opäť trochu úprimná. Moje dieťa dostane pod vianočný stromček a od príbuzných počas Vianoc množstvo šialených vecí. Okrem iného aj kopec čokolád a iných sladkostí najrôznejšieho druhu.

Cukru bude toľko, že hypoglykemický šok nehrozí minimálne do budúceho decembra. A moje dieťa, samozrejme, nebude súhlasiť s tým, ak mu budem chcieť sladkosti zobrať. Tento rok si želám, aby si spolu s Mikulášom môjmu dieťaťu nadelil len také sladkosti, ktoré sa v ruke nerozpúšťajú a nefarbia, nekazia zuby a nenechajú explodovať cukor v krvi.

9. Prijateľný čas na spánok

Milý Ježiško, nemám ani zdania, kedy bude chcieť ísť moje dieťa počas Vianoc spať. Nechápem síce, prečo si myslím, že ty budeš mať o tom viac informácií, ale napriek tomu sa ťa na to pýtam. Prikladám ti preto aj zoznam filmov s časmi vysielania. Veľmi rada by som si tento rok pozrela aspoň zakrúžkované filmy. Zariaď, prosím ťa, čas odchodu dieťaťa do postele tak, aby som si ich mohla nerušene pozrieť.

10. Rýchla večerná rutina

Milý Ježiško, viem, že zoznam je už trošku dlhý, ale sľubujem ti, že toto je moje posledné želanie. Ako si vieš určite predstaviť, Vianoce sú aj dosť únavné a vyčerpávajúce. Na konci dňa budeme určite všetci vyšťavení.

U nášho dieťaťa bude vyšťavenie prebiehať ruka v rukáve s večerným bojom pri ukladaní do postele, takže som vlastne pripravená na súboj s maloletým/tou, odohrávajúci sa na konci dňa. Už teraz tuším, že bude trvať hodiny, kým dostanem moje vynervované, unavené a množstvom darčekov preťažené dieťa do postele.

Po prečítaní všetkých nových rozprávok sa mu pokúsim vysvetliť, že my, dospelí, už nebudeme robiť nič vzrušujúce, o čo by mohlo prísť. Viem, že to bude trvať celú večnosť a budem potrebovať nekonečne veľa energie, ktorá mi bude určite po celom hektickom dni chýbať. Moje posledné vianočné prianie teda je, aby sme absolvovali rýchlu a jednoduchú večernú rutinu. Rada by som sa prizerala tomu, ako spokojne moje dieťa zaspí – a to po pár minútach. Tak sa budem môcť opäť rýchlo vrátiť k hosťom a vypiť si svoj vytúžený drink.

S vyjadrením  nádeje a srdečným pozdravom,

všetci rodičia 

FOTOGALÉRIA: Moje prvé Vianoce!
Prečítajte si tiež:

FOTOGALÉRIA: Moje prvé Vianoce!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: