Pripadám si nechutná. Kedy to bude ako predtým?

Zuzana Vrecková | 31. Jan 2020
Pripadám si nechutná. Kedy to bude ako predtým?

Budem ťa milovať v dobrom aj zlom, v zdraví aj chorobe, v šťastí aj nešťastí…Aj po pôrode?

Marcela po pôrode

Neuroticky hojdala v kaviarni kočík ľavou nohou, zatiaľ čo pravou rukou si miešala med v zázvorovom čaji. „Veď si ma len predstav, prezliekam sa aj šesťkrát za deň. Buď ma malá povracia, alebo mi z prsníka len tak tečie mlieko. Všade po byte zanechávam vlasy, akoby som bola po chemoterapii, a to nehovorím, čo mám s pleťou.“

„Čo máš s pleťou?“ takmer som sa bála spýtať. „Všade mám nejaké hnedé škvrnky a akné ako puberťáčka! Okrem toho mám skoro stále zlú náladu, protivím sa sama sebe a hnevám sa na seba o to viac. Ešte som nič neschudla, a to všetci tvrdili, že porodím a budem ako laň. No a necítim ani, že sa mi dá cikať, chápeš? Akoby mi toto telo nepatrilo, nespoznávam sa a neviem ho ovládať!“ dodala kamarátka mierne hystericky. Začínala vzbudzovať súcit.

Zaklincovala to poriadnym úderom kladiva: „Spali sme spolu. Skúšali sme mať sex, ale nebola som vôbec vlhká. Čo sa to so mnou deje? Kedy budem opäť v pôvodnom stave?!“ dala si hlavu do dlaní a bola zrútená už úplne. Aj to spôsobujú hormóny, ale VY to nesmiete dovoliť!

Pripadám si nechutná po pôrode. Kedy to bude ako predtým?

Po pôrode sa (nielen) žena zmení. No a čo?

Drahé mamičky, veď sa len pozrite na svojich mužov. Azda oni sa nezmenili vôbec? A chcete nám tvrdiť, že sa zmenili k lepšiemu? Neubudlo im zopár vlasov, nezväčšil sa pupok a nevytratila sa z nich galantnosť či kreatívna duša básnika, ktorý vám lichotil a nosil čokoládky? A oni vás milujú rovnako, ba ešte viac, pretože ste im dali syna alebo dcéru. 

Budem niekedy opäť ako predtým?

Verte, že opäť budete spokojné so svojím telom, len musíte pochopiť všetky procesy, ktoré sa vo vás teraz dejú. Strie, akné či tmavé škvrnky postupne zmiznú, ale stres a únava, ktorú v tomto období zažívate, sa niekde prejaviť musí. A čo tá hrsť plná vlasov? 

Deje sa tak preto, lebo dojčíte, vyživujete svoje dieťa, a preto je vo vašom tele hladina estrogénu nízka, čo spôsobuje, že vlasy prestávajú rásť a možno aj padajú. Verte, o rok budete mať opäť hrivu ako lev.

Popôrodné "náladičky": Môžu za to hormóny

Prudké zmeny nálad súvisia s hormónmi, ale aj s tým, že váš životný štýl už nekončí o šiestej podvečer zatvorením notebooku. Vaše telo je ubolené a v tomto stave musíte vydávať zo seba maximálne úsilie, aby ste sa starali o svoje dieťa. Komu by bolo do spevu?

Poplačte si, zanadávajte si a nepozerajte na nalíčené ženy na sociálnych sieťach, ktoré sa fotia s bábätkami a vyzerajú ako  Šípkové Ruženky. Buď majú okolo seba tri opatrovateľky, alebo sú to herečky, ktoré majú deti požičané iba na fotenie. Ozaj, ešte je tretia možnosť. Ich dieťa je naozaj stelesnený anjel, a tak majú na seba veľa času a materstvo si užívajú. V takom prípade im nezáviďte, ale doprajte im to. Ich bábätko im to vynahradí počas puberty. 

Neustále kontrolujete svoje strie a váš muž pravdepodobne ani nevie, čo to je...

A čo tie škvrnky od mlieka na tričku?

Mlieko udržuje vaše bábätko pri živote, tak sa radšej radujte, že ho máte. S niektorými vecami to tak, jednoducho, je, že sa s nimi nedá nič urobiť, len ich vydržať. A nebojte, opäť začnete pociťovať nutkanie močiť. Na chvíľku ste stratili citlivosť, pretože námaha pri pôrode spôsobila dočasné opuchnutie intímnych partií. Podčiarkujeme slovo – dočasné.

Vaša hmotnosť sa bude taktiež upravovať, už z pôrodnej sály idete ľahšia, pretože ste odovzdali dieťa, placentu, tekutinu, v ktorej plávalo i krv. Zvyšné kilogramy pôjdu postupne a celý proces urýchlite vďaka zdravému životnému štýlu.

Aký bude sex po pôrode?

Aj vaša pošva sa časom vráti do normálneho stavu. Najskôr musí odpuchnúť, zahojiť si rany, a potom sa postupne začne zmenšovať, pretože je to sval, akých máte v tele stovky. Pomôcť jej môžete Kegelovými cvikmi. Ak ste nerodili cisárskym rezom, tak si doprajte s partnerom čas na vaše kompletné zahojenie. Až keď vás nebude nič bolieť, viete, že ste pripravená aj na intímny kontakt. Nižšia lubrikácia vagíny opäť súvisí s estrogénom, ktorý vám v tomto období kolíše, ale nenechajte sa tým rozhodiť. Siahnite po lubrikantoch na báze vody a neopovážte sa za to hanbiť!  

Ste bohyňa!

Existuje aj iný postoj... Možno si zo začiatku prídete úplne iná. Ovisnuté prsia, nenalakované nechty, stratená vo víre udalostí. Je to však absolútne prirodzený stav, ktorý sa bude už len zlepšovať. Pre muža budete naveky bohyňa, ktorá dokázala niečo, čo sa jemu nikdy nepodarí. A toto nemáme z vlastnej hlavy, potvrdilo nám to veľa žien, ktoré sú rozvedené. Svorne tvrdia, že aj keď láska medzi nimi kamsi vyfučala, pre svojich exmanželov zostali naveky matkami ich detí, ktoré majú v obrovskej úcte. Je to mystické, je to akýsi zázračný titul, ktorý ste si zaslúžili. 

A preto – nech vyzeráte akokoľvek, doprajte si čas. Hojíte sa. Spravili ste niečo veľké.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: