Počuli ste o voľnej menštruácii? Prečítajte si Luciin príbeh

Lucia Harnošová/Marika Koscelníková | 3. Dec 2018
Počuli ste o voľnej menštruácii? Prečítajte si Luciin príbeh
foto: Archív Lucie Harnošovej

To nemôže rozhodne fungovať !!! Bola moja prvá myšlienka, keď som začula pred pár rokmi prvýkrát o bezvložkovej menštruačnej metóde.

Zaujímavé je, že to isté si mnohí ľudia myslia aj o bezplienkovej komunikačnej metóde, ktorú sme s deťmi praktizovali a fungovalo to skvele. A teraz znovu po rokoch stojím v tej pozícii a odsudzujem niečo, čo doteraz nepoznám, ako nefunkčné a veľmi divné.

Menštruácia bez vložky? Je to vôbec možné? 

Keď mi nedávno volala kamarátka, že jej dvanásťročná dcéra dostala menštruáciu a potrebuje inšpiráciu, ako to s ňou osláviť, zobrala som všetky knihy o menštruácii a viezla som ich k nej domov. Medzi nimi bola aj kniha Bolestivé mesiačiky, zbohom.

Bolestivé mesiačiky nemám a tak ma veľmi nezaujala, aby som si ju prečítala. Ale teraz som v nej listovala a práve pri opise voľnej menštruácie som sa zastavila.

Aaaa, o slobodnej menštruácii som už počula

Začítala som sa teda a rozhodla sa, že keď menštruáciu dostanem, že to teda vyskúšam.

Skúsila som a ono to - div sa svete - fungovalo!

Bola som úplne nadšená a v eufórii po celý čas menštruácie. Tá sloboda, ktorá mi s tým prišla. Tá voľnosť. To uvedomenie si, čo všetko sú len naše zvyky a paradigmy v hlave. V čom všetkom sme ovplyvnení  okolitým svetom. Ako nás okolitý svet často tlačí do vecí, ktoré nutne potrebujeme, aj keď ich vlastne vôbec nepotrebujeme.

Pravdou je, že tieto všetky aha momenty som zažívala kedysi pred ôsmimi rokmi
s objavením bezplienkovky.

A teraz znovu, s objavením voľnej menštruácie. Skúsim vám ju teraz viac priblížiť.

Prečo vyteká krv?

Pri menštruácii sa odlučuje neoplodnené vajíčko spoločne s výstelkou von z maternice. Maternica svojimi sťahmi pomáha tejto očiste. Menštruačná krv sa v maternici postupne zhromažďuje a až je naplnená, potom sa môžeme vedome vyprázdniť.

Môžeme uvoľniť svoj čapík, ktorý sa otvorí a krv vytečie von. Stačí, keď na záchode vydržíme o chvíľu dlhšie, než sme zvyknuté, opakovane uvoľňujeme svaly a necháme krv voľne odtekať. Akonáhle už nič netečie, môžeme z toalety odísť. Môžeme sa prípadne osprchovať alebo opláchnuť v bidete. Celý proces vyprázdnenia trvá maximálne minútu až dve.

Kedy je vhodný čas na vyskúšanie voľnej menštruácie?

Kedy ísť na toaletu sa naučíme postupne cítiť. Bude to rovnaké, ako keď cítime, že potrebujeme ísť močiť. Dovtedy môžeme skúšať vedome vylučovať krv vždy počas návštevy toalety. Prvé dni pri silnejšej menštruácii je samozrejme toto vyučovanie častejšie.

Rozhodne to v praxi potom nevyzerá tak, že by ste tri dni sedeli len na záchode. Skrátka si čo dve hodinky odskočíte, jednu dve minúty tam posedíte a môžete ďalej fungovať.

Musím mať posilnené svaly panvového dna?

K niečomu sa vám priznám - ja ich po dvoch pôrodoch nemám práve v skvelej kondícii a aj preto som skôr túto metódu zavrhla, pretože som sa mylne domnievala, že práve svaly panvového dna sú to jediné kúzlo k spokojnému fungovaniu voľnej menštruácie. Ale ako som si overila, nie sú.

Samozrejme s posilnenými svalmi môže ísť praktizovanie ľahšie, ale nie je to nevyhnutne potrebné. 

Určite ich musíte vedieť uvoľňovať. Zadržiavať sa ich môžete učiť postupne. Mňa tiež pomáha, že  často vedome cítim svoj čapík, ktorý býva veľmi citlivý. 

Ak nemáte svoj čapík moc citlivý, skúste sa na neho viac zamerať pri milovaní alebo pri sebepotešení. Zadržiavať svaly je potrebné vo chvíli, keď napríklad prudko vstanete, aby krv čapíkom nevytiekla von. Alebo keď cítite, že už by ste mali ísť maternicu vyprázdniť, ale ešte nemôžete odísť na toaletu, aj vtedy pomáha zadržať svaly panvového dna. Toto sa ešte len postupne učím, ale som na seba trpezlivá :-) 

Budem chodiť stále zakrvavená?

V ostatnom čase sú zdieľané fotky rôznych žien, ktoré sa bežne počas menštruácie pohybujú bez vložky a majú krv na oblečení. Presne nechápem zmysel týchto fotiek. Respektíve zmysel chápem v tom, že menštruácia je úplne prirodzená vec a že keď sa občas stane, že dievčaťu alebo žene pretečie na oblečenie, že nemusí skočiť pod prvý vlak, pretože sa jej stala životná tragédia. Ale s bezvložkovou metódou to nemá nič spoločné.

Pri tej sa krv uvoľňuje vedome a teda si môžeme zvoliť, či ju vedome uvoľníme v sprche, na toalete alebo do oblečenia počas chôdze (ale prečo by sme to robili, že? :-)

Používam teda vložky alebo nie?

Áno, ja vložky používam. Môžete používať látkové alebo klasické. Ale napríklad len ako poistku, kým sa naučíte svoj čapík vedome uvoľňovať a kým posilníte svaly panvového dna. Ja som celý čas mala vložky, ale boli po celý čas znečistené minimálne, akoby som menštruáciu práve končila. 

Môžem praktizovať voľnú menštruáciu pri používaní menštruačného kalíška?

Žiaľ to nejde, pretože by ste museli kalíšok zakaždým vyťahovať a to nie je práve pohodlné. A čo viac, pri vyťahovaní kalíškov musíte tiež povoliť svaly, aby sa vám dobre vytiahol a tým už uvoľníme aj menštruačnú krv. Možno by to pri veľa tréningu bolo možné, ale nemám to viac vyskúšané.

Ako funguje bezvložková metóda v noci?

V noci som ju zatiaľ neskúšala. Ale zo skúseností iných žien, sa to dá. Vyprázdnite sa večer pred spaním a potom môžete prípadne ísť raz počas noci. Až si viac vyskúšam aj noc, určite vám o tom zasa napíšem :-)

Môžem praktizovať voľnú menštruáciu len čiastočne?

Rozhodne áno. Môžete si bezvložkovou metódu vyskúšať len doma. A buď ju budete chcieť skúšať aj inde, alebo u nej zostanete len na doma. Aj to je úžasná zmena a pohodlie.

Čo mi bezvložková metóda priniesla a môže priniesť aj vám?

Slobodu. Pohodlie. Ešte väčšie napojenie na svoje telo. Ešte väčšiu ženskú sebadôveru a pochopenie. Prekonanie limitu, o ktorom som ani netušila.

Cítila som, ako by každá bunka môjho tela šťastne volala "konečne si to pochopila !!!"

-Lucia Harnošová-

www.alchymiezeny.cz

Bolestivá menštruácia: prečo?
Prečítajte si tiež:

Bolestivá menštruácia: prečo?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: