Patchworková rodina: S čím treba rátať vo vzťahu s rozvedeným partnerom

Marika Koscelníková | 17. september 2020
Patchworková rodina

Čo môže žena očakávať od vety – som rozvedený, mám dieťa či dokonca deti?

Ak vstupujete do vzťahu s partnerom, ktorý má záväzky, musíte prijať fakt, že o jeho čas, pozornosť a lásku sa budete musieť podeliť.

Všetci si nesieme do vzťahu svoju minulosť

Štatisticky sa rozvádza až štyridsať percent manželstiev. Nadviazať vzťah s mužom so záväzkom nie je z tohto pohľadu nič výnimočné. Nikto nemá na čele napísané – rozvedený s dieťaťom. Preto sa môže stať, že nájdete sympatického muža, ktorý sa vám zapáči bez toho, aby ste tušili niečo o jeho minulosti. Nejde len o deti a bývalé vzťahy, ale vo všeobecnosti môžeme povedať, že o tom druhom nič nevieme a musíme dôverovať informáciám, ktoré sám o sebe prezradí.

Každý z partnerov prináša aj svoju minulosť, ak je jej súčasťou záväzok v podobe bývalej rodiny a dieťaťa, spracovať ju a prijať býva náročnejšie.  

Údel druhej ženy: Som MACOCHA
Prečítajte si tiež:

Údel druhej ženy: Som MACOCHA 

Rozvedený/á je rovnaké riziko ako nerozvedený/á

Rozvedený priateľ/ka s dieťaťom predstavuje, čoby partner do manželstva, rovnaké riziko alebo výhru, ako bezdetný partnerský panic. Naše predchádzajúce vzťahy sa vždy odrážajú nejakým spôsobom aj v tých súčasných. Muž, ktorý má za sebou manželstvo a deti, môže byť touto skúsenosťou vyzretejší a v prípade vášho spoločného vzťahu sa bude správať zodpovednejšie ako muž, ktorý s dlhodobejším záväzkom skúsenosť nemá.  

Postoj k vlastnej minulosti môže  byť smerovkou, ktorá ukáže, či zo vzťahu s ním vycúvať, alebo na ňom pracovať: 

  • Sprevádzajú jeho súčasný vzťah s ex-partnerkou problémy?
  • (Ne)majú upravené rodičovské práva, súdia sa o majetok? 
  • Ako hovorí o svojej bývalej/bývalom? 

Buď sa s tým zmierite a chlapa zoberiete aj s týmto problémami, alebo zvážite pre a proti. Hlavne potlačte nutkanie zasahovať do ich vzájomných konfliktov. Vždy tu bude niečo, čo si musia vyriešiť oni samy. Začať nový vzťah s partnerom, pre ktorého je situácia okolo bývalého vzťahu stále emocionálne náročná, si vyžaduje veľkú dávku tolerancie.  

Pripravte sa na to, že na pozíciu „tej druhej“, budete neustále narážať

To aj v prípade, že sa s novým partnerom rozhodnete založiť rodinu s novým potomstvom.  

S týmto treba rátať vo vzťahu s rozvedeným partnerom:

  • o  čas a pozornosť sa bude deliť aj  so svojimi deťmi a  bývalou manželkou
  • chvíľu potrvá, kým sa všetci adaptujú na novú situáciu a toto obdobie môžu sprevádzať konflikty vo vašom vzájomnom vzťahu
  • súčasťou vášho spolužitia budú aj materiálne náklady na deti a exmanželku
  • jeho deti vás nemusia akceptovať a dajú vám to aj patrične najavo
  • váš nový partner už nemusí chcieť ďalšie deti ani sa viazať manželským sľubom 

Doprajte si čas na spoznávanie. Nevnucujte sa jeho deťom ako „druhá mama“ 

Vhupnúť rovnými nohami pred jeho potomkov a zahlásiť – tu ma máte, som ockova nová partnerka – nie je najlepší nápad.  O tom, kedy vás partner s deťmi zoznámi, nerozhodujete vy. Netlačte na neho a nedožadujte sa stretnutia ak vidíte, že v otázke vášho zoznámenia sa s deťmi váha. Neexistuje univerzálne pravidlo, ktoré určuje, po akom čase by sa mali partneri vzájomne predstaviť rodine.

Nemať veľké očakávania, nevnucovať sa a byť trpezlivý – toto sú základné predpoklady nadviazania akéhokoľvek vzťahu. 

Základné pravidlo vo vzťahu k jeho deťom je – neprežeňte to so snahou byť im druhou mamou, mama je len jedna. Deti môžu priniesť do vášho partnerského vzťahu mierne turbulencie, s tým treba rátať. Vo vyhrotených situáciách si spomeňte na americké rodinné slaďáky a prekonajte ich (v rámci možností) s humorom.      

patchworková rodina

Patchworková rodina

Štatisticky je zhruba každá desiata rodina „pozošívaná“ zo zvyškov pôvodných rodín, každé desiate dieťa má aj nevlastného rodiča. Macocha, otčim, nevlastní súrodenci, vlastní rodičia, ale aj širšia rodina sa spolu musia naučiť kooperovať.

Nakombinovať zvyky, spôsob výchovy, vytvoriť pravidlá spoločného fungovania, nie je vždy jednoduché, ale dá sa to. Ak vstúpia do vzťahu dvaja rozvedení partneri s deťmi, čas vzájomnej adaptácie je oveľa dlhší. Nároky na bývanie a financie väčšie, tolerancia oboch  musí byť vysoká. Prekonať počiatočné problémy a pustiť sa do budovania takéhoto vzťahu si vyžaduje nielen veľkú dávku vzájomného rešpektu, ale aj nadhľadu.

Je výnimkou, že dve ženy jedného muža si budú rozumieť

Podstatná časť problémov môže súvisieť s jeho bývalou partnerkou, pokiaľ medzi sebou majú nedoriešené veci. Je skôr výnimkou, že si dve ženy jedného muža budú rozumieť, najmä v prípade, že jeho ex-partnerka žije s deťmi sama.

Pokiaľ ukončený vzťah ex-partnerka nespracovala, môže vám vstupovať do toho vášho. Stále bude vnímať otca svojich detí ako muža, na ktorého má určitým spôsobom nárok a môže si aj uplatňovať. Napríklad z hľadiska času a financií.

Tu platí zásada – naučiť sa rozlišovať medzi potrebami detí a potrebami a požiadavkami exmanželky. Je prípustné mať námietky, ale nestavajte sa hneď do nepriateľskej pozície, diskutujte o tom s partnerom. V spoločnom súžití s jeho deťmi môže po období prvých kontaktov vyskakovať otázka, či máte právo zasahovať aj do ich výchovy.  

Po čase si každý vzťah vytvorí svoje pravidlá fungovania. Dozrieva a vstupom nových ľudí dostáva aj inú podobu. Jeho rodičia, vaši rodičia, jeho bývalá rodina, deti, noví kamaráti a okruh známych. Všetky turbulencie ustojíte, pokiaľ budete  komunikovať o problémoch otvorene, ale s rešpektom. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: