(Nie) Som macocha: Čím viac dohodnutých pravidiel, tým lepšie

Redakcia | 29. Apr 2020
som macocha

Moje deti, tvoje deti... patchworkových rodín pribúda. Aj vy ste "macochou"?

Podľa štatistík sa dotýka téma nevlastnej mamy takmer každej tretej rodiny. Alebo, ako je v spoločnosti síce zaužívané, ale aj zastaralé oslovenie - macochy. 

Podľa Inky Grohoľovej, koučky a mediátorky, sa slovo macocha stále používa na nesprávnom mieste a v nesprávnom čase. 

"Takéto macochy dnes už neexistujú. V pôvodnom význame išlo o druhú matku sirôt. Dnes má väčšina detí okrem „macochy“ aj svoju biologickú matku a trávia väčšinu času s ňou. Bolo by potrebné predefinovať toto slovo na iná mama, nevlastná mama, mama Evka napríklad. Toto vidím ako veľmi schodnú cestu – osloviť novú  partnerku môjho otca menom a titulom – mama Evka. Aj oslovenie nevlastná mama nesie v sebe negáciu. V Dobšinského rozprávkach je 14 krát zmienka o mrchavej macoche, no dnes je všetko inak. Macochy dokážu do rodiny priniesť aj dobré veci.

Príručka ako byť správnou macochou u nás neexistuje 

A je na čase s tým niečo urobiť. Pripravujem knihu s touto témou, lebo sa stáva čoraz aktuálnejšou. Základnou otázkou, ktorú si musím v tejto novej situácii položiť je: Čo si ja od tohto vzťahu s dieťaťom sľubujem – čo chcem a čo nechcem? Ako chcem, aby ma oslovovalo, aké mám kompetencie voči dieťaťu? 

Uvediem príklad. Partner si nájde novú priateľku a predstaví ju deťom. Asi nie je celkom v poriadku hneď na prvom stretnutí navrhnúť tykanie. Zdržanlivosť je v tomto prípade absolútne na mieste. Deti sú veľmi citlivé bytosti a pokiaľ si nie ste úplne istí, že táto žena bude s vami zdieľať spoločnú domácnosť a čas, je dobré ušetriť ich.

Záujem dieťa je prvoradý. Ono sa musí cítiť bezpečne, ak to tak nie je (ak sa napríklad partnerky striedajú), cíti sa oklamané a manipulované. Kde je tá žena, ktorú si obľúbilo?
Čím dlhšie sa s dieťaťom nestretne nová partnerka, tým lepšie, je totiž veľmi nezodpovedné zaťahovať dieťa do svojej zaľúbenosti.   

Nezvládame výchovu deti s biologickými rodičmi a bum ideme vychovávať cudzie deti

Naozaj, nevťahujme do našich vzťahov za každú cenu deti. Napríklad ak si otec nájde po rozvode partnerku, automaticky s nimi trávi čas počas víkendu. Prečo? Vidí sa s deťmi raz do týždňa a mal by to byť ich spoločný čas, partnerka sa toho vôbec nemusí účastniť. 

Milujem partnera, nemám rada jeho/jej  deti

Príbehy sú rôzne a toto je častý problém. Pokojne môže nastať situácia, že nová partnerka otca nepríde s deťmi do kontaktu v zmysle, že im bude zasahovať do výchovy, alebo bude s nimi tráviť veľa času. Ten spoločný čas môže byť príležitostný ako sú oslavy napríklad. Zo svojej praxe môžem povedať, že poznám takýto pár -  on nechcel náhradnú mamu a ona nechcela jeho deti a funguje to tak. 

Ako sa zachovať a definovať svoju rolu? Odporúčam takú barličku - chcem sa k nim správať tak, ako k deťom mojich súrodencov. Som ich teta, toto môžem, toto už nie. Alebo si to otočiť - správať sa tak, ako by som chcela, aby sa teta správala k mojim deťom. 

Ak ma chceš, musíš ma chcieť aj s mojimi deťmi

Áno, je to v poriadku. Treba sa opýtať, stojí ten vzťah za to, že do neho zatiahnem aj svoje deti? Vystavím ich riziku, že to nevyjde a budú sklamané? 

Je dôležité, aby otec vysvetlil v prvom rade svoj vzťah s novou partnerkou deťom, ak ich už ide do toho vzťahu vtiahnuť. Rovnako si s ním aj aj ako macocha musím odkomunikovať základnú otázku: Čo si predstavuješ odo mňa ako od nevlastnej matky svojich detí? Aj ja si môžem nastaviť pravidlá, čo očakávam od detí, čo musia rešpektovať. Ide však aj o ďalšie vzťahy v rámci rodiny - babky, tety, susedia - všetci by mali pochopiť, kto je táto nová partnerka.  

Moje odporúčanie? Naučiť sa žiť s realitou takou, aká je

Macôch pribúda a bolo by dobré sa aj spoločensky baviť o tom, ako by táto pozícia mala vyzerať. 

Čím viac nahlas dohodnutých  pravidiel, tým lepšie.


Mária Bernáthová v rozhovore so Zorou Inkou Grohoľovou otvorila viac takýchto čriepok zo života iných mám, macôch, či tiet...Zaujímavé postrehy a odporúčania, ktoré nikde inde nedostanete.
Vypočujte si celý podcast TU 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: