(Nie) Som macocha: Čím viac dohodnutých pravidiel, tým lepšie
Moje deti, tvoje deti... patchworkových rodín pribúda. Aj vy ste "macochou"?
Podľa štatistík sa dotýka téma nevlastnej mamy takmer každej tretej rodiny. Alebo, ako je v spoločnosti síce zaužívané, ale aj zastaralé oslovenie - macochy.
Podľa Inky Grohoľovej, koučky a mediátorky, sa slovo macocha stále používa na nesprávnom mieste a v nesprávnom čase.
"Takéto macochy dnes už neexistujú. V pôvodnom význame išlo o druhú matku sirôt. Dnes má väčšina detí okrem „macochy“ aj svoju biologickú matku a trávia väčšinu času s ňou. Bolo by potrebné predefinovať toto slovo na iná mama, nevlastná mama, mama Evka napríklad. Toto vidím ako veľmi schodnú cestu – osloviť novú partnerku môjho otca menom a titulom – mama Evka. Aj oslovenie nevlastná mama nesie v sebe negáciu. V Dobšinského rozprávkach je 14 krát zmienka o mrchavej macoche, no dnes je všetko inak. Macochy dokážu do rodiny priniesť aj dobré veci.
Príručka ako byť správnou macochou u nás neexistuje
A je na čase s tým niečo urobiť. Pripravujem knihu s touto témou, lebo sa stáva čoraz aktuálnejšou. Základnou otázkou, ktorú si musím v tejto novej situácii položiť je: Čo si ja od tohto vzťahu s dieťaťom sľubujem – čo chcem a čo nechcem? Ako chcem, aby ma oslovovalo, aké mám kompetencie voči dieťaťu?
Uvediem príklad. Partner si nájde novú priateľku a predstaví ju deťom. Asi nie je celkom v poriadku hneď na prvom stretnutí navrhnúť tykanie. Zdržanlivosť je v tomto prípade absolútne na mieste. Deti sú veľmi citlivé bytosti a pokiaľ si nie ste úplne istí, že táto žena bude s vami zdieľať spoločnú domácnosť a čas, je dobré ušetriť ich.
Záujem dieťa je prvoradý. Ono sa musí cítiť bezpečne, ak to tak nie je (ak sa napríklad partnerky striedajú), cíti sa oklamané a manipulované. Kde je tá žena, ktorú si obľúbilo?
Čím dlhšie sa s dieťaťom nestretne nová partnerka, tým lepšie, je totiž veľmi nezodpovedné zaťahovať dieťa do svojej zaľúbenosti.
Psychoterapeutka Helga Palušová: Veľkým problémom dnešných detí je zúrivosť
Nezvládame výchovu deti s biologickými rodičmi a bum ideme vychovávať cudzie deti
Naozaj, nevťahujme do našich vzťahov za každú cenu deti. Napríklad ak si otec nájde po rozvode partnerku, automaticky s nimi trávi čas počas víkendu. Prečo? Vidí sa s deťmi raz do týždňa a mal by to byť ich spoločný čas, partnerka sa toho vôbec nemusí účastniť.
Milujem partnera, nemám rada jeho/jej deti
Príbehy sú rôzne a toto je častý problém. Pokojne môže nastať situácia, že nová partnerka otca nepríde s deťmi do kontaktu v zmysle, že im bude zasahovať do výchovy, alebo bude s nimi tráviť veľa času. Ten spoločný čas môže byť príležitostný ako sú oslavy napríklad. Zo svojej praxe môžem povedať, že poznám takýto pár - on nechcel náhradnú mamu a ona nechcela jeho deti a funguje to tak.
Ako sa zachovať a definovať svoju rolu? Odporúčam takú barličku - chcem sa k nim správať tak, ako k deťom mojich súrodencov. Som ich teta, toto môžem, toto už nie. Alebo si to otočiť - správať sa tak, ako by som chcela, aby sa teta správala k mojim deťom.
Ak ma chceš, musíš ma chcieť aj s mojimi deťmi
Áno, je to v poriadku. Treba sa opýtať, stojí ten vzťah za to, že do neho zatiahnem aj svoje deti? Vystavím ich riziku, že to nevyjde a budú sklamané?
Je dôležité, aby otec vysvetlil v prvom rade svoj vzťah s novou partnerkou deťom, ak ich už ide do toho vzťahu vtiahnuť. Rovnako si s ním aj aj ako macocha musím odkomunikovať základnú otázku: Čo si predstavuješ odo mňa ako od nevlastnej matky svojich detí? Aj ja si môžem nastaviť pravidlá, čo očakávam od detí, čo musia rešpektovať. Ide však aj o ďalšie vzťahy v rámci rodiny - babky, tety, susedia - všetci by mali pochopiť, kto je táto nová partnerka.
Moje odporúčanie? Naučiť sa žiť s realitou takou, aká je
Macôch pribúda a bolo by dobré sa aj spoločensky baviť o tom, ako by táto pozícia mala vyzerať.
Čím viac nahlas dohodnutých pravidiel, tým lepšie.
Mária Bernáthová v rozhovore so Zorou Inkou Grohoľovou otvorila viac takýchto čriepok zo života iných mám, macôch, či tiet...Zaujímavé postrehy a odporúčania, ktoré nikde inde nedostanete.
Vypočujte si celý podcast TU