Päť hlavných dôvodov, prečo je rodinné stolovanie dobré pre chudnutie

Redakcia | 16. august 2021
Spoločné stolovanie

Pre dospelých je strata rodinného stolovania hrozným nedostatkom, ktorý ovplyvňuje viac ako iba vzťah rodičov a ich detí.

1. Lepšia výživa

Pre dospelých je strata rodinného stolovania hrozným nedostatkom, ktorý ovplyvňuje viac ako iba vzťah rodičov a ich detí. Štúdia Dr. Kerriho Boutella z roku 2003 dospela k záveru, že keď jeme pri stole – skôr ako pred obrazovkou televízora alebo v aute, alebo keď niekam kráčame – máme tendenciu jesť zdravšie jedlá. Toto je veľmi jednoduchá matematika – lepšia výživa rovná sa menšie problémy s hmotnosťou.

2. Prirodzená kontrola veľkosti porcií

Pretože jete obklopení ľuďmi, nakoniec to dopadne tak, že sa s nimi budete počas jedla rozprávať. To vášmu žalúdku dáva šancu, že stihne poslať signál do mozgu, že ste sýty skôr, ako sa zbytočne prejete. Ľudia, ktorí jedia v spoločnosti iných, sa s menšou pravdepodobnosťou prepchajú ako tí, čo jedia sami.

3. Predchádzanie neusporiadanému jedeniu

Predsavzatie jesť pri rodinnom stole znamená, že si musíte vo svojom rušnom živote naplánovať každý deň čas na stolovanie. A pravidelný čas na jedenie, ako sa ukazuje, sa dáva do súvislosti so zlepšením nevhodného správania sa pri jedení, ako je napríklad pažravé hltanie, pasívne prejedanie sa a zlý výber jedla. Toto všetko totiž len podnecuje problémy s hmotnosťou. 

4. Spoločenská posila

Jedenie so skupinou, zvlášť keď používate zdravé stravovacie návyky, je pre tieto nové vzorce správania sa dokonalou posilou. Pretože dokonca aj vtedy, ak sa s ľuďmi okolo vás nerozprávate o svojich návykoch, ešte stále si môžete všimnúť tých, ktorí sú štíhli, a tých, ktorí nie sú (pažravo hltajúcich jedlo). 

5. Pomoc svojim deťom

Keď deti jedia osamote, nemajú pri sebe nikoho, kto by im poslúžil ako vzor v tom, ako jesť správne a s mierou. Nedostávajú návod, ako nadväzovať vzťahy s ostatnými, nijaké usmernenie, ako viesť základnú konverzáciu.

Keď každý deň jete so svojou rodinou, deti sa jednoduché pravidlá správneho jedenia naučia. To je dôvod, prečo toto nie je dôležité iba pre deti a rodinu ako celok, je to aj kľúč k tomu, prečo sú Francúzi takí úspešní v dobrom a správnom jedení a prečo zostávajú štíhli po celý život.

spoločné stolovanie

Ako jesť pri rodinnom stole?

Počkajte, skôr ako začnete

Keď sa vrátite k tradícii spoločného stolovania pri rodinnom stole, tak pamätajte na to, že nikto nezačne jesť, pokiaľ nemajú všetci naservírované jedlo a nie sú pripravení začať jesť. Samotný akt čakania – napriek tomu, že jedlo leží priamo pred vami – je skvelým cvičením pre zdôraznenie dôležitosti spoločného jedenia. Ľudia okolo vás sú hlavným predmetom vášho záujmu, nie bezmyšlienkovitá konzumácia. Keď všetci čakáte, kým nemáte naservírované jedlo, a začnete jesť spolu, tieto priority sa posilnia.

Jedzte po jednotlivých chodoch

Keď máte viac ako jeden chod, každý musí dojesť ten prvý, skôr ako sa naservíruje ďalší chod. Toto zdôrazňuje tú istú lekciu: Jedlo nie je len iba o vašom osobnom hlade, je to aj o spoločenskej empatii.

Pozorujte

Cvičenie všímania si, ako jedia iní, je ďalšou skvelou stratégiou, ktorá vás odpúta od vašich zapečených zemiakov so syrom a prinúti vás venovať pozornosť niečomu inému. Venovanie pozornosti návykom iných ľudí tiež vedie k nevyhnutnému porovnávaniu: Aké sú ich stravovacie návyky v porovnaní s mojimi? Aká perfektná pripomienka, aby ste sa neponáhľali a dopriali si na jedlo dostatok času, aby ste jedli menej a po malých hltoch, aby ste počítali s repete a aby ste si vychutnali jedlo a mali z neho potešenie! A výsledkom je, že predchádzate prejedaniu sa a chudnete.

Dajte si preteky v tom, kto bude najpomalší

Keď doma stolujete, zahrajte sa hru v rýchlostnom jedení. S tou výnimkou, že sú to preteky, keď vyhráva ten, kto doje posledný. A nesmie sa podvádzať tak, že necháte jeden maličký kúsok a potom to naťahujete, až kým všetci ostatní nedojedia, alebo počkáte, kým všetci ostatní majú už takmer dojedené a potom si ešte trochu plesnete na tanier.

Pamätajte, nech vaše jedenie trvá určite aspoň dvadsať minút.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: