Spoločné rodinné večere – 5 dôvodov, prečo by nemali upadnúť do zabudnutia

Redakcia | 18. Aug 2017
Spoločné rodinné večere – 5 dôvodov, prečo by nemali upadnúť do zabudnutia

Je spoločná večera u vás v rodine zvykom? Ak nie, prečítajte si, prečo by ste to mali zmeniť.

Spravte si zo stolovania rodinný rituál

Spoločná večera upevňuje rodinné puto

Pravidelný rituál rodinnej večere je o spolupatričnosti a dokáže až čarovne upevniť rodinné puto. Pri jedle dostávajú priestor všetky myšlienky, pocity, obavy, starosti, úspechy a túžby tých, ktorí spolu sedia. Táto spoločná chvíľa má svoje zvláštne kúzlo. Rodina je emocionálne prepojená a deti môžu pocítiť vašu lásku.

Zo spoločnej večere môže byť udalosť

Spoločné večere sú vo väčšine domácností obľúbenou udalosťou. A sú veľmi dôležitou udalosťou pre deti. Každý deň strávia aspoň polhodinku s rodičmi i súrodencami pri spoločnej činnosti, čo sa im často nepošťastí.

Spoločné večere naučia deti slušne sa správať

Každý sa môže učiť štedrosti tým, že sa o jedlo podelí a nebude trvať na tom, že chce ten najlepší kúsok. Môže sa tiež naučiť dbať pri jedle na potreby ostatných členov rodiny.

Prečítajte si: Stolovanie najmenších - devíza do života

Spoločné večere naučia deti pomáhať

Deti môžu pomáhať pri prestieraní a upratovaní stola či pri obsluhovaní druhých. Keď sú staršie, môžu sa tiež zapojiť do prípravy jedla.

Spoločné večere odporúčajú aj výskumníci

Znie to síce dosť nepravdepodobne, ale aj rodinné večere sa stali predmetom výskumov. Z ich záverov vyplýva, že deti, ktorých rodiny pravidelne spoločne večerajú, netrpia tak často obezitou, lepšie sa učia a nie sú také náchylné na rozvoj depresie.

Dokonca sa u nich znižuje riziko, že v teenagerskom veku začnú brať drogy, konzumovať alkohol alebo fajčiť.

Spoločné stolovanie bez hádok

Hádky, výčitky voči deťom alebo výmena názorov medzi rodičmi by nemali mať pri stole žiadne miesto. Ideálne je vysvetliť si veci ešte pred spoločným stolovaním alebo si nájsť chvíľočku času po večeri.

Tip MAMA a ja

V tejto súvislosti vám ponúkame jednu peknú myšlienku: Položte tomu, kto mal deň predtým mimoriadne ťažké chvíle, k jeho raňajkám alebo do desiatníčka malý talizman: môže to byť lienka z čokolády, papierové srdiečko alebo list zo stromu, na ktorý fixkou nakreslíte usmievavú tvár. Uvidíte, aké zázraky dokáže aj takáto maličkosť venovaná z lásky.

Ako efektívne zariadiť kuchyňu?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: