Spravte si zo stolovania rodinný rituál

PhDr. Gabriela Čásarová, PhD. | 28. Jul 2017
Spravte si zo stolovania rodinný rituál

Stolovanie patrí medzi rodinný rituál, tak ako aj uspávanie detí či lúčenie. Bohužiaľ, v dnešnej konzumnej spoločnosti sa stretávame s tým, že aj tento, podobne ako aj iné rodinné rituály je zanedbávaný, potláčaný či dokonca úplne zabudnutý.

Stolovanie najmenších - devíza do života

Stolovanie je spojené s príjmom potravy Problém nespočíva v jedlu samotnom ale vo vzťahu k nemu. Pitie a príjem potravy je spojené s množstvom anomálií:

Mentálna bulímia- chorobné prejedanie s a spojené s vracaním

Mentálna anorexia- chorobné odmietanie potravy

Prečítajte si: Poruchy príjmu potravy: Život vo veľkosti XS

Prečo máme problémy s jedlom?

  • Akosi zabúdame na kultúru stolovania, príjem potravy prestáva byť spoločenským obradom

  • Moderný človek si často nenájde čas zísť sa pri stole aspoň cez víkend. Pritom je zrejmé, že ľudia, ktorí sedia spolu za stolom, komunikujú. Nie je teda vytvorený taký priestor na komunikáciu v rodine, ako by bolo potrebné

  • V súčasnosti jeme často postojačky, pri televízií, pri počítači, počas chôdze na ulici. Je dobré, ak sa rodina spoločne stretáva za jedným stolom. V minulosti bol stôl prirodzeným centrom rodiny a domu- oltár, ak v dome horelo, stôl sa vynášal ako prvý. Úcta k stolu spojovala úctu k chlebu, ktorá prechádzala z generácie na generáciu.

  • Jedlo samotné sa stáva problematické, jeme často nezdravé jedlá, ktoré ubližujú nášmu organizmu- vyprážané, mastné, presolené, presladené..

V niektorých rodinách sa rituály udržiavajú len umelo, stratili svoj pôvodný význam i ochrannú funkciu. Tak to platí aj v prípade stolovania.

Ak spoločne stolujete s manželom a deťmi ale vo vzduchu je neustále dusná atmosféra, rozhovory počas stolovania sú bez citového náboja a iba akýmsi klišé, rituál stolovania stratil svoj pôvodný význam.

Keď sa dieťa pri jedle trápi...alebo dobrá nálada pri stole

Stolovanie ako rodinný rituál

Ak rodina stráca svoje rituály a teda aj rituál stolovania, postupne stráca svoju identitu. Vo väčšine rodín je to práve žena, ktorá udržiava rodinné rituály a tradície.

Je preto mimoriadne dôležité, aby sme aj na tento rituál ako ženy nezabúdali a práve naopak, uvedomovali si jeho dôležitosť pre harmóniu rodiny a predávali tento odkaz svojim deťom tak, ako to robievali aj naši predkovia.

Nechce vaše dieťa jesť?

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: