Popôrodná depresia otcov

Redakcia | 3. Aug 2017
Popôrodná depresia otcov

Veľa otcov prežíva po narodení vytúženého bábätka krízu. Je to obrovský zlom v živote mladých ľudí a aj keď sa na bábätko tešili, nová situácia ich dokáže neraz zaskočiť.

Popôrodné blues prešlo do popôrodnej depresie....

Na dieťa ste sa veľmi tešili, prežívali ste s partnerkou celé tehotenstvo od slaboružového prúžku na tehotenskom teste, cez predpôrodné kurzy až po samotný pôrod, na ktorom ste sa osobne zúčastnili.

Predstavovali ste si, aké to bude vzrušujúce, keď bude na svete malý človiečik, ktorý bude mať niečo z Vás a ktorého budete postupne zasväcovať do tajomstiev života, budete spolu hrať futbal, bicyklovať sa, chodiť na výlety a robiť spolu všelijaké huncútstva, ktoré by mama určite neschválila.

Teraz je ten malý človiečik tu. Je tu aj kopec vzrušenia, ale úplne iného, ako ste si predstavovali. Ľúbite ho, ale predsa sa z času na čas pristihnete pri myšlienke na staré dobré časy, keď ste boli sami.

Partnerke sa s tým, samozrejme, zdôveriť nemôžete, ale vedzte, že nie ste vôbec sám, čo máte takéto rozporuplné pocity.

Prečítajte si: 6 tipov, ako si okamžite zlepšiť náladu

Veľa otcov prežíva po narodení vytúženého bábätka krízu

Je to obrovský zlom v živote mladých ľudí a aj keď sa na bábätko tešili, nová situácia ich dokáže neraz zaskočiť.

„Mojej žene sa nedarilo otehotnieť 5 rokov," hovorí 34-ročný Milan: „a keď sa nám konečne narodila Terezka, mal som veľkú radosť. Ale čo prišlo potom, to som si nepredstavoval ani v tom najhoršom sne...

Nikto nás nepripravil na to, že starostlivosť o dieťa môže byť tak náročná. Terezka preplakala celé dni, spokojná bola iba vtedy, keď sme ju nosili vo vzpriamenej polohe na rukách. Ale to sa nedá robiť stále.

Ani v noci to nebolo oveľa lepšie - často sa budila a nie vždy sa nám ju podarilo hneď uspať, a tak sme ju nosili na rukách aj v noci.

Manželka bola vyčerpaná, nič iné okrem Terezky nestíhala. Žiadne spoločné večere, romantika, sex, nič... Všetci nám hovorili, aby sme vydržali, že to nebude trvať večne.

Ale mne to pripadalo ako celá večnosť. Našťastie, po necelom polroku sa situácia zmenila. Terezka začala sedieť, snaží sa s nami komunikovať a zrazu je z nej spokojné, usmievavé dieťa..."

Narodením bábätka sa život zmení

Aj keď budete po teoretickej stránke pripravení aj na to, že bábätko plače a budí sa v noci, neviete nič, kým to nezažijete.

Prerušovaný spánok, nočné vstávanie, dojčenie a celodenná starostlivosť o dieťa dá mamičke poriadne zabrať. Ale ani novopečení oteckovia nie sú na tom oveľa lepšie - skoré vstávanie do práce po prerušovanom spánku (nehovoriac o tom, že moderní oteckovia vstávajú aspoň občas k deťom i v noci) a po celodennej práci snaha pomôcť žene v starostlivosti o dieťa.    

Pri takomto náročnom režime aj v dovtedy ideálnych pároch dochádza často ku konfliktom. 29-ročná Jana vie o tom svoje: „Môjho manžela som spoznala ešte pred maturitou, spolu sme študovali na vysokej škole a brali sme sa deň po promóciách.

Liečba psychických porúch v popôrodnom období: čo pomôže mame „v depke“?

Novú situáciu zvládajú mnohí rodičia ťažko

Desať rokov sme nemali ani jediný konflikt, považovali nás za ideálny pár. Potom sme sa rozhodli mať dieťatko. Tomáško prevrátil náš život hore nohami.

Nevedela som, čo si počať, kam skôr skočiť, ale Juraja akoby sa to vôbec netýkalo. S malým mi vôbec nepomohol, nevedel sa oň postarať, ani ho na chvíľu zabaviť.

Pripadalo mi, že ho vôbec nemá rád. Dennodenne som uvažovala o rozvode, po roku som sa preň zúfalá rozhodla, ale Juraj ma presvedčil, aby som mu dala ešte šancu. Urobila som dobre, keď mal malý viac ako rok, Juraj si k nemu našiel ten správny vzťah a stal sa z neho najlepší otec na svete."

Psychika po pôrode dostáva zabrať: čo môže pokaziť radosť z dieťatka?

Čo robiť, aby bol život aj po narodení bábätka v pohode?

V prvom rade si uvedomiť, že pre ženu je toto obdobie mimoriadne ťažké po fyzickej i psychickej stránke - tehotenstvo, pôrod, šestonedelie, starostlivosť bábätko, dojčenie. 

Žena je po pôrode vyčerpaná a ešte slabá, skutočne vašu pomoc potrebuje. Celodenný stereotypný kolotoč povinností je neraz nad jej sily a potrebuje niekedy vypnúť.

Ako najlepšie pomôcť mamičke po narodení bábätka?

  • Nebuďte v práci dlhšie, ako je to nevyhnutné. Vaša práca na Vás počká, ale bábätko rastie ako z vody a Vám sa môže stať, že prídete o spomienky na toto obdobie. Aj Vaša manželka ocení Váš skorší príchod domov a záujem o ňu i dieťa.
  • Pomôžte po príchode z práce odbremeniť Vašu partnerku. Choďte s malým na prechádzku, prospeje to aj Vám. Alebo sa dieťaťu venujte doma. Nie je ťažké hrať sa s bábätkom, jediné čo potrebuje je blízkosť, záujem a dotyky dospelej osoby.
  • Večer dieťatko okúpte, ak si trúfnete, pokojne aj sám. Bude to pre vás krásny zážitok a začiatok  pozitívnej komunikácie - bábätkám sa vo vode väčšinou páči.
  • Nezabudnite na domáce práce; nemýľte si materskú „dovolenku" s dovolenkou. Pomôžte s vysávaním,  riadmi, vyneste odpadky. Zavďačíte sa tým partnerke a ona tým získa voľný čas, ktorý môže venovať napríklad iba Vám.
  • Snažte sa zorganizovať po dohovore s partnerkou stráženie bábätka aspoň raz do týždňa inou osobou - babičkou, dedkom, tetou a využite tento čas sami pre seba. Na začiatku možno dospávaním nocí, časom sa dopracujete k spoločnému obedu v reštaurácii, romantickej vychádzke vo dvojici a pod.
  • Pošlite svoju partnerku aspoň raz za čas von s kamarátkami či bývalými kolegyňami alebo na aerobic. Preberte na seba dobrovoľne starostlivosť o dieťa, Vašu ženu to určite poteší. A Vás určite poteší fakt, že pobyt v ženskom kolektíve pomôže Vašej žene vrátiť sa  do formy spred pôrodu.
  • Neľakajte sa, keď bude Vaša inak vždy optimistická a veselá partnerka nervózna, ba možno depresívna, mladým mamičkám sa to stáva. Pomôžete jej, keď ju pozorne vypočujete a spolu preberiete, čo ju trápi.
  • Buďte trpezlivý. Ako rodičia už nikdy nebudete žiť úplne tak, ako keď ste boli bezdetný pár, ale postupom času  sa všetko dostane do „normálnejších“  koľají.

Prvé týždne po pôrode: čo sa deje vo vašom tele?

Sex po pôrode - malý sprievodca

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: