Otecko a prebaľovanie – skutočný horor?!

Redakcia | 10. Nov 2016
Otecko a prebaľovanie – skutočný horor?!

Pýšia sa bábätkom, ako je to len najviac možné. Ale keď začne toto isté bábätko nejako čudne „voňať“, prepadne mnohých čerstvých oteckov panika.

Pri starostlivosti o bábätko cúvajú mnohí otcovia

Pýšia sa bábätkom, ako je to len najviac možné. Ale keď začne toto isté bábätko nejako čudne „voňať“, prepadne mnohých čerstvých oteckov panika. Ani na začiatku 21. storočia nie je „bariéra pri prebaľovaní“ v hlavách mnohých mužov prekonaná.

Čítajte tiež: MAMA a ja radí: aké je optimálne miesto na prebaľovanie?

A aj na iných činnostiach týkajúcich sa starostlivosti o bábätko sa nezúčastňujú noví otcovia s takou samozrejmosťou, ako by si to mamičky priali. I keď je väčšina mužov zamestnaná a nemajú veľa času, platí, že – bábätká nepotrebujú len luxusného ocinka, ktorý nastupuje až po vlastnom oddychu, trochu sa s nimi pomazná, pohrá a potom ich opäť odovzdá matke.

Aj otec, ktorý má málo času, by sa mal zúčastňovať na každodennom živote rodiny a k tomu patrí aj starostlivosť o bábätko. Predstavíme vám najdôležitejšie typy osobností váhavých oteckov a možnosť, ako im pomôcť prekonať tento pocit strachu a váhania.

Úzkostlivý otec

Tento typ otca má vôľu i chuť, ale pri pohľade na malinkého a zraniteľne pôsobiaceho novorodenca ho prepadá veľký strach. Ten vyplýva z toho, že má obavy, aby sa tejto malej bytosti niečo zlé nestalo, keď ho bude prebaľovať alebo kúpať svojimi veľkými rukami.

Neprehliadnite: Jednorazové versus látkové plienky – vplyv na zdravie bábätka

Tento typ otca je najľahšie naklonený ku kooperácií, lebo by síce chcel, ale neverí si dostatočne. Jemu treba bez okolkov jednoducho dať bábätko do náruče a poslať ho k prebaľovaciemu pultu, kde sa pod „odborným“ vedením rýchlo zbaví strachu a zistí, že bábätko vôbec nie je také krehké, ako vyzerá.

Po prvom úspešnom prebalení sa z neho stáva najpyšnejší otecko široko ďaleko a odváži sa so žiariacimi očami aj na prvé kúpanie bábätka. Odteraz je na tieto činnosti okolo bábätka úplne kompetentný – je to preňho privilégium, ktoré si bráni zubami nechtami.

Utláčaný otec

Je obeťou svojej perfektnej ženy, ktorá vie všetko najlepšie, a teda aj všetko, čo sa týka starostlivosti o bábätko. Keď sa už aj otecko nejakej činnosti chytí, v jej očiach robí všetko zle. Netrpezlivo mu berie bábätko z rúk, ak trvá kúpanie príliš dlho alebo keď sa mu nepodarilo obliecť dupačky tak, ako treba.

Zaujme vás: O bezplienkovej komunikačnej metóde

Takéhoto otecka môžeme len motivovať a podporovať v jeho snažení sa tým, že mu pokojne bábätko zveríme, namiesto toho, aby sme chodili neustále za ním a kontrolovali, čo s ním robí. Matky, ktorým to padne ťažko, by mali nechávať otecka pravidelne pár hodín s dieťaťom samého. A keď sa vrátia a zistia, že všetko je s oboma v najlepšom poriadku, snáď sa upokoja.

Tieto ženy sa môžu samé seba pýtať, prečo je pre ne problém deliť sa s partnerom o ich dieťa. Niekedy sa matky pokúšajú týmto ovládajúcim spôsobom svojho partnera zámerne pokoriť a tak zmierniť jeho zdanlivú prevahu. Tu je lepším riešením návšteva manželskej poradne, ako viesť konflikt cez dieťa.

Tradičný otec

U takéhoto otecka zastal čas a z čistej pohodlnosti sa vracia späť do minulosti a osvojuje si spôsoby správania svojho otca. Ten sa nikdy o bábätko nestaral a začal ho vnímať ako svoje dieťa až vtedy, keď sa s ním dal hrať futbal. Tradičný otec sa však naučil oproti tomuto z minulosti aj niečo nové – vie sa pomaznať so svojím bábätkom. Ale prebaliť? Nie, to vedia ženy oveľa oveľa lepšie.

Takémuto typu otcov treba pomôcť neustálym presviedčaním. Namiesto rezignovania by mala matka nechať tomuto tvrdohlavému oteckovi bábätko na pol dňa a ísť napríklad von s kamarátkou. Samozrejme, nie bez toho, aby vysvetlila otcovi základy starostlivosti o také malé dieťa.

Okrem toho tento typ otcov dobre reaguje na pravidlá a kompromisy. Tak by ho mohla napríklad partnerka odbremeniť od prebaľovania pod podmienkou, že bude každý večer uspávať dieťa alebo prevezme za ňu každodenné kúpanie.

Otec - kariérista

Veľmi rád by robil všetko pre bábätko, keby... keby mal viacej času. „Ničí“ sa v zamestnaní, robí nadčasy a nosí si prácu ešte aj domov. Sotva je hotový, mizne do fitnescentra alebo si ide zabehať.

Samozrejme, sú otcovia, ktorí sú v práci maximálne vyťažení. Ale miesto toho, aby sa vzdávali osobného kontaktu, ktorý ponúka starostlivosť o bábätko, môžu prevziať úlohy, ktoré treba robiť opakovane, ale nie sú časovo náročné. Tak môžu napríklad urobiť dieťaťu každý večer upokojujúcu masáž. A cez víkend by si mohli vyhradiť večer na to, aby sami nakŕmili dieťa a uložili ho do postele.

Prečítajte si tiež:

32 otázok pre oteckov
Ocko, nepribližuj sa! Skvelé rady pre zúfalých oteckov.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: