Obdiv mamám

Obdiv mamám
14.1.2017 v kategórii Mama, autor Eva Bačová, foto: istockphoto.com

Obdiv patrí všetkým mamám, ktoré sa starajú o svoje deti, manžela, domácnosť, zvládajú stres v práci.

Sú však medzi nami i také mamy, ktoré sa starajú o ťažko choré, alebo inak zdravotne ťažko postihnuté dieťa. Tie si zaslúžia extra veľkú dávku nášho obdivu.

Choré dieťatko zmení život od základu

„Mamička, vaše dieťatko nie je v poriadku." – slová lekára, ktoré každému rodičovi zmenia život. Nastupuje strach, výčitky. Prečo ja?! Prečo moje dieťa?! Čo bude ďalej?! Ako budeme žiť? Ako pomôžeme tomu malému stvoreniu? Čo ho v živote čaká?!

To je určite len zopár otázok, ktoré prebehnú hlavou ťažko skúšanej mamičke. Je ťažké sa s tým vyrovnať a je potrebné obrniť sa veľkou dávkou trpezlivosti. Nie každá to dokáže a dieťaťa sa vzdá. Skončia v ústavoch bez maminej lásky a pohladenia.

Prečítajte si: Denník mamy

Obdiv mamám, ktoré bojujú zo všetkých síl

Preto ten obdiv k mamičkám, ktoré sa ťažkému osudu nevyhli a bojujú. Bojujú zo všetkých síl za svoje dieťa, za každý úsmev na jeho tvári, za každý deň, kedy sa dieťatku stav nezhorší.

Musia sa obetovať. Celé a vo všetkom. Často bojujú aj s nepochopením okolia, alebo nepochopením partnera, ktorý sa so situáciou nevie vyrovnať. Zostanú samé so svojím trápením a bolesťou.

Ale aj tak dokážu vstať a s úsmevom cez slzy ísť ďalej. Ďalej, lebo ich pokladík potrebuje lásku, pohladenie, pochopenie. Mnohokrát sú vyčerpané a povedia si: Nevládzem. Ale o chvíľu ich volá dcérka/synček, a to im dodá silu.

Prečítajte si: Najkrajšia prehra v živote

Majú nekonečné problémy v bežnom živote. Obyčajný deň je častokrát hrozný. Presun s dieťaťom k lekárovi, zvládnuť náročné vyšetrenia. Naučiť sa rôzne cvičenia a doma so slzami v očiach trápiť nimi svoj poklad.

Prečítajte si: Nádej zomiera posledná

Podávať lieky alebo potravu cez hadičku. Ak je dieťatko už väčšie a ležiace, manipulácia s ním je náročná. Často chýbajú aj financie a vybavovanie rôznych príspevkov je zdĺhavá záležitosť. Tých problémov je omnoho viac.

Dalo by sa písať o týchto mamách ešte veľa. Len ony vedia, aký majú život a s čím všetkým sa musia vyrovnať. Len ony vedia skutočne a bez okrás povedať všetko o svojich pocitoch a trápeniach.

Patrí vám obdiv za obetavosť, lásku, trpezlivosť, bojovnosť a vieru v lepší život svojho dieťatka.
Patrí vám obdiv za to, že ste svoj strach zamkli kdesi hlboko do srdca.
Patrí vám obdiv za to, že ste sa svojho dieťatka nevzdali.