Neseďte s prekríženými nohami!
Ako práve v tejto chvíli sedíte? Je vaša chrbtica rovná a hlava vzpriamená? A čo robia vaše nohy?
Sú dva spôsoby, ako sedieť s prekríženými nohami, prvý keď sú nohy prekrížené v oblasti členkov a druhý v oblasti kolien. Kríženie nôh má však z dlhodobého hľadiska mnoho negatívnych dopadov na naše zdravie.
Fyzioterapeutka radí: Rady pre zdravé nohy
Neseďte s prekríženými nohami!
Ak skrížite nohy, automaticky vychýlite aj panvu, takže jeden bok je vyššie ako druhý. Zmení sa aj rýchlosť prietoku krvi v cievach nôh, čo môže zvýšiť riziko vzniku krvných zrazenín. Nohy prekrížené v kolenách sú ešte horšie – takéto sedenie môže spôsobiť zvýšenie krvného tlaku, hromadenie krvi v žilách, čím sa vytvára zvýšený nápor na srdce a zvyšuje sa riziko poškodenia ciev.
Takto NIE: Tento sed u detí môže spôsobiť problémy
Zlé sedenie má vplyv aj na spermie
Dlhodobé sedenie v nesprávnej polohe spôsobí zmenu v dĺžke svalov, usporiadaní kostí panvy a následne môže ovplyvniť aj postavenie kostí chrbtice a ramien. Aj pozícia hlavy a krku sa začne postupne vychyľovať. Následkom môžu byť rôzne poškodenia, skolióza či chronické bolesti. V prípade mužov sa ešte pridáva zvýšená teplota v miešku, ktorá znižuje počet aj kvalitu spermií.
I keď by ste si mali na polohu svojho tela dávať pozor, prekríženým nohám sa úplne vyhýbať nemusíte. Pri sedení s prekríženými nohami majú možnosť niektoré svaly uvoľniť sa a oddýchnuť si a tiež sa zlepšuje stabilita sakroiliakálnych kĺbov. Odborníci odporúčajú vyhýbať sa prekladaniu nôh najmä ľuďom s nadváhou či so srdcovocievnymi chorobami a pri dlhodobom sedení robiť pravidelné pauzy a, samozrejme, športovať.