Naučili sme sa vytesniť všetko nepríjemné – hnev, pochybnosti, nepohodlie, starnutie... Ale dokonalý svet neexistuje
Nebude takým, ani keď utlmíte smútok alebo stres liekmi. Nestane sa dokonalým, keď si pichnete botox do čela a vymeníte partnera/partnerku po prvom konflikte.
Učili nás, že sa musíme tváriť, že sme v pohode, aj keď nám je zle. Sme zvyknutí potláčať všetko nepríjemné – hnev, pochybnosti, nepohodlie, starnutie... Znie vám to povedome? Máme tendenciu skrývať, odďaľovať, utlmovať všetko, čo by mohlo vyvolať diskomfort.
Prečo? Veď život je o diskomforte, je o zime, horúčave, radosti, sklamaniach. Je o tom, že rastieme a menia sa nám telá, postoje, mení sa priestor, v ktorom žijeme. Je to prirodzené ako vráska na čele. Ako partnerská hádka a vyjasňovanie názorov v práci.
Prečo v nás prirodzené procesy vyvolávajú nepokoj? Prečo robíme drámu z vecí, ktoré si nezaslúžia toľko pozornosti a naopak, veciam, na ktorých záleží, nevenujeme pozornosť? Svet nie je dokonalý. Nikdy nebude. A ani my nie sme. Čím skôr prijmeme fakt, že nad všetkým nemôžeme mať moc a občasný diskomfort je normálny, tým skôr si začneme život vážiť. A nestratiť sa sám sebe.
Psychologička Klaudia Tabačková: Ženy svoje utrpenie často taja
Hnev
Hnev je úplne normálna a zdravá emócia, ale často sa s ním bojíme ísť von otvorene. Bojíme sa, že nás vyvedie z rovnováhy, že nám pokazí vzťahy, že niekoho raníme. Potláčanie hnevu je jedným z najčastejších spôsobov, ako sa vyhýbame konfliktom. Výskumy však ukazujú, že pravý opak je pravdou. Keď hnev nevyjadríme, časom sa usadí a prejaví sa v inej, ešte nepríjemnejšej forme – od pasívno-agresívneho správania až po výbuchy.
Potlačený hnev vzťahy ničí viac než otvorený konflikt. Keď svoje pocity držíme v sebe, vzďaľujeme sa od ľudí, na ktorých nám záleží. Je to ako stavať dom na piesku – môže vyzerať krásne, ale časom sa zrúti.
Starnutie
Starnutie je ďalší strašiak. Starnutie nie je chyba, ktorú treba opraviť.
V modernej spoločnosti sme obklopení obrazmi mladosti a dokonalosti, ktoré vytvárajú tlak na to, aby sme si čo najdlhšie udržali mladistvý vzhľad. Starnutie sa často spája s negatívnymi asociáciami – strachom z úpadku, zo straty fyzickej príťažlivosti a postavenia. Mnohí sa preto uchyľujú k rôznym zásahom, ktoré majú udržať „mladosť“ čo najdlhšie – či už ide o kozmetické zákroky alebo neustálu snahu zakryť prvé známky starnutia. Lenže čím viac sa snažíme tieto zmeny potláčať, tým väčší stres a nespokojnosť cítime. Zákroky nezmenia dušu a myšlienky, takže žiadne veľké zmeny vnímania samého seba sa neudejú.
Prijatie starnutia ako prirodzenej časti života však môže byť oslobodzujúce – namiesto boja proti času sa môžeme sústrediť na to, ako prežiť ďalšie roky naplno a s pokojom.
Žijeme povrchné vzťahy a potom robíme hlúposti
Hádky a konflikty
Prečo sa tak bojíme hádok? Pretože nám bolo povedané, že konflikt je zlá vec. Ale v skutočnosti sú nezhody normálnou súčasťou vzťahov. Ak o veciach nehovoríme, problémy sa nerozplynú, len sa zakopú a neskôr vybuchnú, keď to už nebudeme zvládať. Hádka nemusí znamenať koniec vzťahu, ale môže byť cestou k jeho posilneniu, ak sa s ňou vysporiadame otvorene a s rešpektom. Nebojte sa hádok a konfliktov v partnerskom vzťahu. Hádka neznamená koniec a zlyhanie. Občas je jediným spôsobom, ako sa oboznámiť s názorom, postojom toho druhého. Keď sa s vami partner háda, neznamená to hneď, že vás neľúbi. Nežijete predsa na obláčiku dokonalého Barbie sveta, kde sa Ken usmieva a Barbie vyzerá. :)
Odcudzíme sa sami sebe
Ak teda celý život prežívame s maskou umelého úsmevu a potláčania nepríjemných pocitov, odcudzujeme sa nielen druhým, ale aj sebe. Naučili sme sa potláčať nepríjemné emócie a vyhýbať sa diskomfortu, no život je plný zmien, starnutia, hnevu a konfliktov. Prijatie týchto prirodzených procesov nám môže pomôcť žiť autenticky a vyhnúť sa odcudzeniu sebe samým.
Tak prečo sa neodvážiť žiť autenticky?
Nežite svoj život podľa predstáv niekoho iného, ktoré vám nesedia.