Nataša Štefunková: Chcem si vyŠPERKovať život

Kristína Majerová | 27. apríl 2023
Nataša Štefunková
foto: archív N. Štefunkovej

Kreativita je v dnešnej dobe veľmi dôležitá. Nedá sa nahradiť strojmi alebo umelou inteligenciou. Zatiaľ. Myslím si, že ju treba v deťoch veľmi podporovať a rozvíjať, pretože v ich živote bude veľkou výhodou.

Šperky z jej rúk nosí aj prezidentka a iné významné osobnosti. Predstavujeme vám matku troch detí Natašu Štefunkovú (48), ilustrátorku, kostýmovú výtvarníčku a umeleckú šperkárku. So svojou rodinou žije v Bratislave.

Nataša Štefunková: Chcem si vyŠPERKovať život

Nataša, ako ste sa dostali k tvorbe šperkov? Aké boli vaše začiatky? 

Šperky ma fascinovali už odmalička, hlavne tie po babkách a prababkách. Študovala som ich tvary a mechanizmy, uzávery, farebné kamienky a perly. Ako dieťa som rada vymýšľala šperky zo všetkého, čo ma zaujalo, z mušlí, gaštanov, či na pláži nájdených úlomkov obrúseného farebného skla. Neskôr som pokračovala s tvorbou šperkov na ŠUPKE (strednej škole umeleckého priemyslu), kde som študovala odbor keramika. Bavilo ma hrať sa s hmotou porcelánu a vytvárať šperky a šperkovnice. Neskôr som rôzne šperky, tiary, masky a rôzne ozdoby rada používala pri tvorbe divadelných kostýmov. A keďže som sa chcela šperku venovať profesionálne, doplnila som si vzdelanie štúdiom v ateliéri Kov a šperk na Vysokej škole výtvarných umení. Odvtedy sa venujem šperku a tvorím denne. 

 Nataša Štefunková 

Čo je pre vás možno podvedomou inšpiráciou? 

Inšpiráciou je nepochybne príroda. Jej rôzne formy, tvary a štruktúry. Kvety, stromy, mušle, nájdené predmety, nebo, vesmír a divadlo. Napríklad počas štúdia som spravila kolekciu prsteňov, ktoré mali tvary podľa charakteru postáv z Comedie dell arte. 

Vaše šperky s hrdosťou nosí aj pani prezidentka Čaputová. Na aký šperk, ktorý ste tvorili pre ňu, ste najviac hrdá? 

Šperky, ktoré nosí pani prezidentka, mám spojené s udalosťami, pri ktorých ich mala na sebe. Bolo ich viac, no napríklad výnimočnou aj pre mňa bola návšteva pápeža Františka, kde mala pani prezidentka brošňu Twisted Twig zo zlata a perál, ktorá sa pekne vynímala na krásnych smaragdových šatách od Borisa Hanečku. Druhou bola nedávna návšteva holandského kráľovského páru, kde som pre pani prezidentku vytvorila brošňu Tulip zo striebra s krásnou barokovou perlou.

 Nataša Štefunková

 

Máte voľnú ruku pri tvorbe šperkov alebo má väčšinou klient jasne zadefinované požiadavky? 

Väčšinou mávam od klientov plnú dôveru, čo si veľmi cením. Pri tvorbe špeciálneho šperku –šperku na mieru pre určitú udalosť alebo osobu, či sviatok, predchádza samotnej tvorbe debata so záujemcom, ktorý šperk objednáva. Tam sa dohodneme, o aký šperk pôjde, či aký materiál použijem.

Ako dlho trvá výroba jedného šperku? 

Všetko závisí najmä od zložitosti technológie či detailov šperku. 

Nosíte aj vy sama vlastné šperky? 

Áno, rada. Mám tú výhodu, že na denné nosenie, ples, vernisáž či do divadla si môžem vyrobiť šperk aj pre seba. Taký, ktorý mi vždy dotvorí odev.

  Nataša Štefunková

Čo vás okrem šperkárstva ešte zamestnáva tak, že to získané následne pretavujete do šperkov? 

Venujem sa kresbe a ilustrácii. Kresbu využívam aj pri výtvarných návrhoch, rada si totiž zaznamenávam myšlienky a nápady do skicára. Inšpiráciou je pre mňa divadlo a takisto aj keramika. Páči sa mi kombinovanie materiálov. Napríklad porcelán-striebro, či zlato.

Ilustrovali ste knihy Ako maliari vidia svet a Ako umelci vidia svet. Ako ho teda vidia? 

Vidia ho farebne, snovo, fantazijne. Oni radi vo svojich dielach vytvárajú fascinujúci iluzívny svet bez pravidiel. 

A ako ho podľa vás vnímajú deti? 

Vidia ho krásne a farebne. Škoda, že sa veľa vecí z tohto pekného detského vnímania v dospelosti vytratí. Deti pri kreslení a maľovaní napríklad nezvažujú, či niečo má mať nejaký reálny tvar alebo počet prstov, očí a už vôbec nie gravitáciu. Zapájajú neobmedzenú fantáziu. Dávajú jej slobodný priebeh a pritom vznikajú krásne dielka. Dospelí umelci sa často inšpirujú detskými kresbami.

Ako môžeme my rodičia pomôcť deťom objaviť ich kreatívne schopnosti? Všeobecne sa dáva väčší dôraz na dobré známky, športové úspechy, cudzie jazyky... Umelecké sklony akoby išli bokom… 

Kreativita je v dnešnej dobe veľmi dôležitá. Nedá sa nahradiť strojmi alebo umelou inteligenciou. Zatiaľ. Myslím si, že ju treba v deťoch veľmi podporovať a rozvíjať, pretože v ich živote bude veľkou výhodou byť kreatívny, vedieť niečo vymyslieť, pozrieť sa na vec z iného uhla, vynájsť sa.

Ak máme deti, ktoré si rady kreslia, možno len čmárajú po papieroch, neustále niečo vyrábajú, lepia a strihajú, máme sa z toho tešiť a vidieť za tým aj niečo viac? Čo z toho deti majú? Nie je to len strata času?

Deti treba v tvorivosti určite podporovať, rozvíjať ich fantáziu, hravosť, radosť z tvorenia, vytvárania, kreslenia, maľovania, modelovania. Je to skutočne výborný relax aj dobre strávené spoločné chvíle, ak sa k nim pridáte a niečo spolu vytvoríte. Učím aj moje deti, keď niečo tvoria, že neexistuje pokazený obrázok. Ak sa ti niečo nepáči, nejaká časť obrázku, pokojne ju premaľuj, prelep a potom prekresli. Kombinuj techniky, pri maľovaní pokojne do maľby kresli, otláčaj, vystrihuj, rob koláže. Medze sa nekladú a potom môže byť pôvodný obrázok oveľa zaujímavejší a krajší. 

Ako rada oddychujete vy? 

Rada oddychujem s mojou rodinou, manželom, s mojimi troma deťmi a naším veľkým psom. Mám rada prechádzky, hory aj more. Veľmi rada cestujem, objavujem. Relaxom je pre mňa hudba, knihy a najmä kreslenie a tvorba.

Čo by ste chceli odkázať čitateľkám MAMA a ja?  

Váš časopis som čítala hlavne počas materskej a mala som ho rada, lebo som tam vždy našla veľa cenných rád a zaujímavých článkov. Materská „dovolenka“ je náročné a zároveň veľmi krásne obdobie. Treba si ho užiť, lebo z vlastných skúseností viem, že ubehne veľmi rýchlo. Myslite aj na seba a robte veci, ktoré vás bavia a robia vám radosť...

Fotogaléria

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: