Nástrahy leta-pozor aj na suché utopenie!

Mgr. Zuzana Paprskárová | 10. júl 2017
voda, leto, utopenie, deti, suché utopenie, bazén

Vedeli ste, že utopenie môže nastať rovnako vo vode, ako aj mimo nej? Počuli ste už niekedy pojem suché utopenie? Prečítajte si, o čo ide a aké môžu byť varovné príznaky.

Leto, slnko , horúčavy, to všetko nás láka k vode. Väčšina rodičov je v strehu, ak sú pri vode s malými rozšantenými deťmi. Väčšina rodičov vie, že malé deti nesmú nechávať bez dozoru ani vo vaničke alebo v bazéne s malým množstvom vody.

Už v 10 cm vode sa totiž môže dieťa utopiť!

Aj malá chvíľka nepozornosti rodiča môže viesť k obrovskej tragédii.

Najčastejším spôsobom úmrtia detí do 5 rokov v lete je práve utopenie. Preto, ak máte dieťatko hoci len v najmenšom bazéniku, venujte sa výlučne jemu a nedajte sa rozptýliť ani zvoniacim telefónom, ani neodbiehajte dovnútra, hoci len na otočku! NIKDY ho nenechávajte ani na minútku samo!

Prečítajte si aj: Leto deťom svedčí, ale na priame slnko pozor!

leto, bazén, deti, utopenie, suché utopenie

Suché utopenie a sekundárne utopenie

Pojem suché utopenie ešte nie je natoľko zaužívaný, aby sa s ním každý z nás stretol. Každý rodič by však mal mať informáciu o tejto hrozbe, aby vedel v pravý čas správne reagovať.
Opatrnosti totiž nie je nikdy dosť.

Mohlo by vás zaujímať: Úrazy detí v lete: na toto dávajte pozor!

Je bežné, že rodičia sa bláznia s deťmi v bazéne, často drobcov vyhadzujú do vzduchu a nechajú spadnúť do vody. Deti z toho majú radosť. Nič však netreba preháňať, lebo aj pri takejto nevinnej aktivite sa dieťa môže nahltať množstvom vody.

Suché utopenie nastane väčšinou čoskoro po prehltnutí vody.

Sekundárne utopenie môže nastať aj niekoľko hodín (výnimočne aj 24 hodín) po kúpaní, resp. po nahltaní sa dieťaťa vody. Dá sa povedať, že ide o utopenie s omeškaním.

dieťa v bazéne, plávanie, kúpanie, utopenie, leto pri vode

Mohlo by vás zaujímať: POZOR! Nafukovacie hračky do vody nie sú pomôcky na plávanie

Pri suchom utopení dieťa vodu prehltne, no nedostane sa do pľúc. Zostane však v dýchacích cestách, čo môže spôsobiť kŕče, ktoré vedú k ťažkostiam s dýchaním, ba dokonca uduseniu.
K sekundárnemu utopeniu dochádza vtedy, keď sa voda do pľúc dostane, čoho následkom má dieťa ťažkosti s dýchaním a môže nastať pľúcny edém.

Na čo dávať pozor   

Zvýšte pozornosť, ak má vaše dieťa problémy s dýchaním po návšteve bazéna.
Poznáme niekoľko varovných príznakov suchého utopenia.
Všeobecne platí, že každé dieťa, ktoré  vytiahol plavčík v bazéna pri topení, musí byť prezreté lekárom.

Varovné príznaky   

Kašľanie, sťažené dýchanie

Ak vaše dieťa nevie prestať kašľať, máte pocit, že plytko dýcha, akoby nemalo dostatok kyslíka, neváhajte a okamžite kontaktujte lekársku pomoc.

Malátnosť, ospalosť   

Ak sa vaše dieťa začína správať nezvyčajne, je malátne, chce sa mu spať, prípade má výpadky pamäte, ihneď kontaktujte lekára.
Ak živé, veselé dieťa je zrazu neskutočne unavené a chce spať, nedovoľte mu zaspať, pokým ho neuvidí doktor.

Zvracanie

Pokiaľ vaše dieťa zvracia, môže to signalizovať dusenie, rovnako ako pretrvávajúci kašeľ.
Ak zbadáte na svojom dieťati niektorý z uvedených príznakov, neváhajte a riešte to ihneď s lekárom. Ako sa hovorí, radšej stokrát zbytočne, ako niečo zanedbať.


Na záver treba zdôrazniť, že suché utopenie je skutočne zriedkavé (cca 1  percento úmrtí detí v súvislosti s vodou) a v žiadnom prípade  nebolo cieľom článku vás, rodičov, vystrašiť.

deti v bazéne, leto,voda, rodina, suché utopenie

Nevzdávajte sa šantenia so svojimi deťmi a užívajte si vodu! Buďte však opatrní a nikdy nenechávajte svoje deti bez dozoru.

Miluje vaše dieťa vodu? Prihláste ho na plávanie!

Zdroj: www.healthyway.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: