Kvalita materského mlieka: Súvisí s tým, čo mama zje?

Ing. Jana Guráňová odborníčka na výživu | 12. Mar 2018
Kvalita materského mlieka: Súvisí s tým, čo mama zje?

Často sa hovorí o tom, že dojčiaca matka by mala dbať na zdravú a vyváženú stravu. Často sú mamičky frustrované obmedzeniami a dojčenia sa radšej vzdajú.

Dojčenie poskytuje množstvo výhod – pre matku, aj pre dieťa. Materské mlieko sa dokáže prispôsobiť potrebám dieťaťa a poskytuje mu všetky látky, ktoré podporujú jeho imunitu v boji proti niektorým ochoreniam. Zároveň má dojčenie preventívny účinok na matku v súvislosti s rakovinou prsníka.

Materské mlieko má jedinečné zloženie

Materské mlieko je produktom mliečnych žliaz lokalizovaných v prsiach. Tieto žľazy pôsobia ako prirodzená bariéra toho, čo sa do mlieka dostane a čo nie. Aj vďaka tomu má mlieko vždy jedinečné zloženie podľa aktuálnych potrieb dieťaťa.

Všetky zmeny reguluje organizmus matky tak, aby mohol poskytnúť čo najkvalitnejšiu výživu pre dieťa. Proces tvorby mlieka je energeticky náročný. Odhaduje sa, že denne len vďaka dojčeniu spáli organizmus matky okolo 500 – 600 kcal.

Musí byť môj jedálniček dokonale vyvážený, aby som mala dosť kvalitného mlieka?

Odpoveď je možno zarážajúca, ale nie.

Mnoho štúdií potvrdilo, že materské mlieko bude mať ideálne zloženie bez ohľadu na to, čo matka konzumuje. Výskumy prebiehali v krajinách, kde bola strava žien veľmi jednotvárna, prežívali napríklad len na ryži alebo pšene.

Podobné extrémy sa však odrazia na organizme matky. Pokiaľ v strave chýba nejaká živina, doplní sa do mlieka zo zásob z matkinho tela. To je hlavný dôvod, prečo by strava dojčiacej mamičky mala byť pestrá a obsahovať širokú škálu rôznych potravín.

Mýty o dojčení
Prečítajte si tiež:

Mýty o dojčení

Čo zaradiť do jedálnička počas dojčenia?

  • komplexné sacharidy – celozrnné pečivo, vločky z rôznych obilnín (ovsené, pšenové, pohánkové), hnedá ryža, pohánka, pšeno, jačmeň, špalda, zemiaky, batáty, zelenina, ovocie.

Sacharidy v strave sú zdrojom energie a vlákniny. Zároveň majú upokojujúci efekt na nervový systém a podporujú spánkový režim. Nie je vhodné ich v strave celkom vynechávať, najmä v období dojčenia.

  • zdravé tuky – rastlinné oleje (olivový, slnečnicový, repkový, kokosový), maslo, orechy a semená, avokádo.

Tuky sú, okrem iného, nositeľmi chuti a vône. Keďže sú kaloricky bohaté, netreba to s nimi preháňať.

  • bielkoviny – chudé druhy mäsa, mliečne výrobky, ryby, vajcia, orechy a orechové maslá, strukoviny.

Bielkoviny sú základnými stavebnými jednotkami organizmu. Sú dôležité pre budovanie imunity a zúčastňujú sa mnohých metabolických procesov v podobe prenášačov rôznych látok. Majú schopnosť zasýtiť, preto by mali byť súčasťou takmer každého jedla. 

Dojčiaca matka by sa mala stravovať tak, aby zvládala starostlivosť o dieťa a o seba. Dojčenie je naozaj energeticky náročné a preto je dôležité, aby sa stravovala kvalitne kvôli sebe.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: