Môžem počas dojčenia piť kávu?

Ing. Jana Guráňová, odborníčka na výživu | 8. Mar 2018
Môžem počas dojčenia piť kávu?

Možno si každé ráno po prebdenej noci pri bábätku, alebo po náročnom dni položíte túto otázku. Má pitie kávy počas dojčenia vplyv na bábätko?

Popri návale povinností o bábätko, domácnosť a o častom nočnom vstávaní ani nevraviac, cíti každá mamička riadnu dávku únavy. Vtedy padne povzbudzujúci nápoj v podobe kávy či čaju určite vhod.

ALKOHOL verzus DOJČENIE
Prečítajte si tiež:

ALKOHOL verzus DOJČENIE

Pitie kávy nie je dojčiacim matkám zakázané, ALE

Dojčenie nemusí byť zásadne prekážkou v konzumácii nápojov s obsahom kofeínu. Avšak je vhodné odsledovať si reakciu svojho dieťatka.

Niektoré detičky môžu reagovať na kofeín zvýšenou aktivitou, čo je kontraproduktívne, ak si mamička chce trochu oddýchnuť.

Kofeín sa v tele matky môže metabolizovať až 6 hodín, preto sa do mlieka dostáva počas viacerých dojčení, hoci nie vo veľmi vysokých dávkach. Telo dieťaťa si však s touto látkou neporadí.

Najmä v prvých mesiacoch života nedokáže detský organizmus kofeín efektívne vylúčiť, preto sa  môže v tele bábätka kumulovať a spôsobiť mu problémy so spánkom a celkovú nervozitu. 

dojčenie a káva

Pokiaľ u svojho dieťatka nebadáte reakciu, tak si kávu určite dopriať môžete, maximálne však iba 2-krát za deň.  Ja osobne zastávam názor, že je lepšie nápoje s obsahom kofeínu z jedálnička počas dojčenia úplne vylúčiť alebo ich nahradiť bezkofeínovými alternatívami.

Skúste radšej vystihnúť chvíľu a dopriať si odpočinok a spánok spolu s vaším  bábätkom. Dostatok spánku má pozitívny vplyv na produkciu i kvalitu mlieka. A tá kopa neožehleného oblečenia predsa ešte počká...  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: