Môžem počas dojčenia piť kávu?

Môžem počas dojčenia piť kávu?
8.3.2018 v kategórii Mama, autor Ing. Jana Guráňová, odborníčka na výživu, foto: istockphoto.com

Možno si každé ráno po prebdenej noci pri bábätku, alebo po náročnom dni položíte túto otázku. Má pitie kávy počas dojčenia vplyv na bábätko?

Popri návale povinností o bábätko, domácnosť a o častom nočnom vstávaní ani nevraviac, cíti každá mamička riadnu dávku únavy. Vtedy padne povzbudzujúci nápoj v podobe kávy či čaju určite vhod.

ALKOHOL verzus DOJČENIE
Prečítajte si tiež:

ALKOHOL verzus DOJČENIE

Pitie kávy nie je dojčiacim matkám zakázané, ALE

Dojčenie nemusí byť zásadne prekážkou v konzumácii nápojov s obsahom kofeínu. Avšak je vhodné odsledovať si reakciu svojho dieťatka.

Niektoré detičky môžu reagovať na kofeín zvýšenou aktivitou, čo je kontraproduktívne, ak si mamička chce trochu oddýchnuť.

Kofeín sa v tele matky môže metabolizovať až 6 hodín, preto sa do mlieka dostáva počas viacerých dojčení, hoci nie vo veľmi vysokých dávkach. Telo dieťaťa si však s touto látkou neporadí.

Najmä v prvých mesiacoch života nedokáže detský organizmus kofeín efektívne vylúčiť, preto sa  môže v tele bábätka kumulovať a spôsobiť mu problémy so spánkom a celkovú nervozitu. 

dojčenie a káva

Pokiaľ u svojho dieťatka nebadáte reakciu, tak si kávu určite dopriať môžete, maximálne však iba 2-krát za deň.  Ja osobne zastávam názor, že je lepšie nápoje s obsahom kofeínu z jedálnička počas dojčenia úplne vylúčiť alebo ich nahradiť bezkofeínovými alternatívami.

Skúste radšej vystihnúť chvíľu a dopriať si odpočinok a spánok spolu s vaším  bábätkom. Dostatok spánku má pozitívny vplyv na produkciu i kvalitu mlieka. A tá kopa neožehleného oblečenia predsa ešte počká...