Keď je nefunkčné manželstvo pre deti horšie ako rozvod

Redakcia | 10. február 2021
Rozvod alebo nefunkčné manželstvo

Keď sa manželstvo stane toxickým, rozvod môže deťom skutočne pomôcť.

Ukončenie manželstva je však obrovský krok, ktorý by mal byť možný až po vyčerpaní všetkého možného úsilia. Predtým, než vyhľadáte právnika, ponúka portál psychologytoday.com niekoľko návrhov:

Párové poradenstvo je najefektívnejšie v tom prípade, keď manželov naučí, ako prekonať svoje konflikty bez toho, aby sa uchýlili k emočnej vojne. Poskytuje tiež zle naladeným rodičom priestor, kde môžu prekonať svoje rozdiely, a nemusia nimi potom zaťažovať  svoje deti. Cieľom párovej terapie je obohatiť komunikáciu a posilniť intimitu.

Ale pozor: Párová terapia môže byť aj zradná a zle zvolený terapeut môže byť sklamaním pre vaše manželstvo. Zistite si referencie a  dôveryhodné odporúčania, nájdite si čas, prípadne urobte pohovor s niekoľkými profesionálmi. Uistite sa, že obaja súhlasíte s terapeutom, ktorého si vyberiete; inak sa terapia stane iba ďalším ohniskom sváru.

  • Individuálna terapia

Nič nevyvoláva nevyriešené problémy z detstva tak spoľahlivo, ako manželstvo. Páry majú príliš často nerealistické očakávania od manželstva a sú rozčarovaní, keď zistia, že dobré manželstvo si vyžaduje prácu. Predtým, ako všetky problémy v manželstve zvalíte na partnera, vyhľadajte pomoc pre seba. Šikovný terapeut vám môže pomôcť identifikovať problémy z vašej minulosti, ktoré sa vo vašom vzťahu objavujú zas a znova.

  • Podporné skupiny

Najlepšie výsledky skupinovej práce získate zdieľaním svojich pocitov a zistením, že nie ste sami. Vypočutie si príbehov o bojoch iných párov, ťažkostiach, ktorým čelia, a o tom, ako sa cez nich snažia preklenúť, môže priniesť potrebnú inšpiráciu, aj úľavu. Rozširuje  vám tiež komunitu ľudí, ktorí vás môžu inšpirovať novými možnosťami v manželstve.

Deti, ktoré túžia po rozvode rodičov

Existujú aj deti, ktoré zlým manželstvom ich rodičov doslova trpia. Snívajú potajme o tom, že sa ich rodičia raz rozvedú a že sa tým skončia neustále a neutíchajúce hádky, slovné ponižovanie alebo fyzické násilie, ktorého sú neraz svedkami. Boja sa to povedať rodičom nahlas, ak sa i odvážia, ich prosba nie je vyslyšaná.

Zo života: Príbeh Zoe

„Zoe, trinásťročná slečna so smutnými očami, na mňa zazerala, ruky mala pokrčené a čeľuste zaťaté. Rodičia si uplatňovali svoju výkonnú moc, pokiaľ ide o terapiu, takže som  neočakával, že Zoe bude spolupracovať, najmä nie počas nášho prvého búrlivého sedenia. Pre deti ako Zoe je terapia urážkou.“, hovorí Sean Grover, psychoterapeut pre deti a dospelých.

Zoe mu však ponúkla dohodu: „Budem s tebou spolupracovať v terapii, iba ak sľúbiš jednu vec. Chcem, aby si presvedčil mojich rodičov, aby sa rozviedli. “ Jej žiadosť ho ohromila, ale otvorilo mu to oči pred niečím, o čom nikdy predtým neuvažoval - pozitívnou stránkou rozvodu.

Zoe trpela neustálym ponižovaním na verejnosti, v škole a pred svojimi priateľmi kvôli bojovému vzťahu jej rodičov. Slovné zneužívanie, ktorého bola svedkom, keď ním jej matka trpela zo strany jej otca, sa nikdy nekončilo. Výsledkom bolo, že Zoe bojovala s pretrvávajúcimi bolesťami hlavy, depresiami a problémami s váhou.

„Po stretnutí s jej rodičmi a svedkami ich vzájomného úškľabného pohŕdania som pochopil žiadosť Zoe. Ja som s nimi ledva vydržal 30 minút, aké ťažké musí byť žiť s nimi?“, pokračuje doktor Grover. 

Rozvod... A čo ďalej?
Prečítajte si tiež:

Rozvod... A čo ďalej?

Do roka po rozvode rodičov depresie dieťaťa utíchli

Prešla z role záškoláčky, ktorá zlyhávala, do role čestnej osoby. Našla si  jej prvého priateľa a zlepšil sa aj jej spoločenský život . „V skutočnosti som bol prekvapený, o koľko sa všetkým zlepšil život.“, uzatvára túto pre neho novú skúsenosť Grover. Napokon, ako všetko v živote, ani rozvod nie je čiernobiely. V istých prípadoch môže dieťaťu do života priniesť viac toho dobrého, než zlého.

Rozvod nerieši všetky problémy

Rozvod však nie je riešením na všetko. Sú páry, ktoré sa síce formálne rozvedú, no pre nedostatok prostriedkov si nemôžu dovoliť oddelené bývanie. V tomto prípade sa rozvodom nič nerieši, konflikty rodičov naďalej pretrvávajú, dokonca sa často ešte viac prehlbujú. 

Je preto dôležité vnímať signály, ktoré tieto deti vysielajú svojmu okoliu – môžu byť unavené, nevyspaté (z nočných hádok rodičov) , agresívne, alebo naopak apatické – bez nálady a bez energie. Či už sú rodičia takýchto detí zosobášení, či rozvedení, tu nehrá až takú podstatnú úlohu. Pomocná ruka môže prísť zvonku. Hoci je nesmierne ťažké reálne zasiahnuť a skutočne pomôcť takejto rodine riešiť ich problémy a konflikty, nikdy neviete, ako veľmi dokáže také dieťa podporiť milé slovo, úsmev, alebo podaná ruka. 

Zdroj:www.psychologytoday.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: