V čom spočívajú pozitíva inhalovania?

PaeDr. Dagmar Baluchová | 25. Jul 2017
V čom spočívajú pozitíva inhalovania?

Inhalovanie sa dnes stáva opäť vyhľadávaným spôsobom pri liečbe mnohých respiračných chorôb.

Najčastejšie zápaly horných dýchacích ciest

Aj vás v detstve pri chrípke či prechladnutí rodičia napomínali, aby ste sa „naparili“ nad bylinným odvarom? Máloktoré dieťa túto terapiu milovalo, ale pravdou je, že bola viditeľne účinná.

Možno vás prekvapí informácia, že inhalačná terapia bola obľúbená už za čias Hippokrata (5. - 6. st. p. n. l.).

Chorým odporúčali pri liečbe dýchacieho traktu vdychovať mentol či eukalyptus. Inhalácia ako liečba však začala byť ordinovaná až v našom letopočte (najprv to bola siričitá para, ktorú napr. dovážali zo sopky Vezuv).

Po vzore amerických indiánov, ktorí inhalovali výpary rastliny durmanu, aby si vyliečili astmu, sa tento štýl liečenia rozšíril i do Európy.

Nové bádania neustále vyzdvihovali význam inhalovania pre pacientov s rôznymi ochoreniami dýchacích ciest a neutíchala ani snaha o vynájdenie čo najúčinnejších inhalačných prístrojov.

Prečo je inhalovanie prospešné?

V súčasnosti sú dostupné už vysoko účinné inhalátory, ktoré pomocou tlaku vzduchu premieňajú liečebný roztok na aerosol (jemnú hmlovinu), ktorá preniká do dýchacích ciest, kde pôsobí protizápalovo a zmierňuje opuchy slizníc.

Pri vdychovaní dochádza k znižovaniu hlienu v dýchacích cestách. Tento hlien sa stáva redší, ľahšie sa vykašliava, hltan a ústna dutina sa dezinfikujú. Inhalovanie má lokálny antiseptický účinok, pôsobí uvoľňujúco.

Odporúča sa ako doplnková liečba akútnych, ale aj chronických chorôb dýchacích orgánov. Najmä pacienti s dlhodobými dýchacími ťažkosťami inhaláciu oceňujú.

Pred pár desiatkami rokov museli na svoju liečbu užívať množstvo liekov v tabletovej forme. Avšak účinná látka lieku sa musela najprv  vstrebať v tráviacom trakte, až potom sa dostala krvou do dýchacích ciest, pričom jej nástup bol pomalší a svojimi vedľajšími účinkami ovplyvňovala aj ostatné orgány v organizme.

Vďaka pokrokovým inhalačným prístrojom sa účinná látka lieku vdychovaním dostáva priamo do dýchacích ciest. Nežiaduce účinky sú pri tejto liečbe až takmer 10-násobne nižšie ako pri tabletovej forme.

Prečítajte si: Nádcha

  

Aký roztok je vhodný do inhalátora?

Na liečbu respiračných ochorení inhalovaním sa u detí i dospelých bez vážnych zdravotných ťažkostí odporúča inhalovať sterilný fyziologický roztok chloridu sodného, minerálne vody vhodné na inhalovanie, či látky s mukolytickým účinkom, ktoré riedia hlienový sekrét.

Tieto prípravky sú dostupné v lekárňach, pri ich používaní u detí je vhodné poradiť sa s pediatrom.

Inhalovanie nie je vhodné pre ľudí so sklonom k ťažkým bolestiam hlavy, ani pre deti do 2 rokov. Inhalovanie bylinných preparátov, kvôli riziku možnej alergie, sa neodporúča alergikom.

U ochorení, ktoré vážne ohrozujú zdravie pacienta, ako je napr. cystická fibróza či astma, patrí výber vhodných farmák na inhalovanie výlučne do rúk odborného lekára. Ten poradí aj to, ako inhalovať, pretože od správnej techniky záleží aj účinnosť liečby.

Prečítajte si: Zápal priedušiek u detí

Je inhalovanie vhodné aj pre deti?

Ak zvažujete kúpu inhalátora, môžete si najčastejšie zvoliť medzi tzv. kompresorovými alebo ultrazvukovými.

Základný rozdiel je v princípe vytvárania inhalačnej hmly. Moderné inhalátory majú nízku hlučnosť, sú bezpečné, ľahko sa používajú i udržiavajú, sú cenovo dostupné.

Strach z neznáma hrá u detí veľkú rolu. Platí to aj pri liečbe inhalovaním. Niektoré deti sa tomuto spôsobu liečby bránia, alebo sa ho boja, no s pozitívnym prístupom rodiča, správnym vysvetlením a osobným príkladom (deti by mali vždy inhalovať iba pod dozorom a za pomoci dospelej osoby), je možné prekonať aj túto prekážku. O to viac, ak je odmenou zlepšenie zdravotného stavu dieťaťa.

Navyše, výrobcovia inhalátorov, idúc v ústrety najmenším, ponúkajú inhalátory s rôznymi detskými motívmi, ktoré zabraňujú pocitu strachu. Vyžadujú iba krátku dobu inhalácie, sú vybavené množstvom príslušenstva a sú vysoko bezpečné.

LEVANDUĽA ako pomocník pri alergii a proti hmyzu. A nie len to!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: