Dojčenie je praktické, ALE toto je už naozaj priveľa!

Marika Koscelníková | 26. Mar 2019
Dojčenie je praktické, ALE toto je už naozaj priveľa!

Dojčenie je naozaj praktické. Vždy v ideálnej teplote, vždy k dispozícii, vždy sa dieťa na prsníku upokojí. Ale...nič netreba preháňať. Možno sa sa v tomto príbehu nájdete aj vy.

Vo všetkom v živote je treba hľadať rovnováhu. Ak sa začne niečo nakláňať len na jednu stranu, problém je na svete. O dojčení sa dnes veľa rozpráva a diskutuje. Sú mamy, ktoré si dojčenie svojho dieťaťa zobrali ako povinnosť a idú aj cez všetky rozumné argumenty. Aj cez svoje zdravie. 

O tomto príbehu píše známa česká terapeutka a spisovateĺka Zdeňka Jordánová. Zoberieme si z neho poučenie? 

NEDOJČÍME a je nám dobre
Prečítajte si tiež:

NEDOJČÍME a je nám dobre

Z manželky a matky zostal len vystresovaný tieň

Do ordinácie priviezol túto mamičku jej manžel, dokonca ju sám aj objednal. Nevidím to rada, ak niekto niekoho objedná na sedenie, lebo potom mám pocit, že dotyčný to sám veľmi nechce. Vysvetlila som to takto aj manželovi, že teda dobre, nech prídu, ale ak jeho manželka nebude chcieť spolupracovať, tlačiť na ňu nebudeme...

Prišli. Obaja. Teda on so sebou priviliekol čosi, čo sa možno predtým podobalo na jeho ženu, ale dnes to bol len jej tieň. Bola chudá, scvrknutá, mala čierne kruhy pod očami a až prestrašene sa obzerala okolo seba. Zrútila sa do kresla a ticho sa rozplakala. 

Dcéra nespí a matka robí všetko pre to, aby nekričala

Manžel mi všetko vysvetlil. Rozprával mi o tom, že majú malú dcérku, ktorá takmer nespí. Mama musí byť neustále pri nej a každú chvíľu sa jej venovať, inak dieťa plače a plače...

"Niečo" mi vravelo, aby som si ujasnila, čo myslí tým plačom dieťaťa. Vysvetlil mi, že vrieska, vrieska, až zmodrie...Matka dieťa stále dojčí, dodal s hrdosťou a dievčatko si to aj neustále vyžaduje. Dokonca chce piť aj na ulici i v mestskej doprave a mama jej aj vyhovie. Opýtala som sa, koľko rokov má dievčatko. 

Ozvala sa mama, ktorá akoby ožila a opať s hrdosťou, ako pred chvíľou jej manžel, povedala: "Štyri roky"
Vedela som, keď som sa dívala na ženu, ako pomýlene vidí potreby svojej dcéry.

Dieťa prsík nepotrebovalo. Dieťa matkou manipulovalo 

Ako ďaleko môže táto úžasná aktivita, akou je dojčenie, dôjsť. Aký ťažký bude život pre dievčatko, ktorého matka nemá odvahu ani silu sa sama rozhodovať. Pokiaľ dieťaťu nepostavíte hranice, potom sa bude cítiť dôležitejšie  ako matka a taká matka nemá čo svoje dieťa naučiť.

Iba ak manipuláciu s ľuďmi, ale to nebude také jednoduché, keď opustí náruč matky, ktorá jej to dovolí. 

Pracovali sme spolu na tejto situácii. Vysvetlila som rodičom niektoré súvislosti, ktoré logicky nastanú. Najhlavnejšia bola, že ak niekto robí niečo, čo mu nie je príjemné a necíti sa dobre (táto matka sa naozaj dobre necítila), nemôže to byť dobré ani pre niekoho iného a už vôbec nie pre dieťa. Ak sa mama nedokáže postarať sama o seba  a prevziať za seba zodpovednosť, tak sa nebude vedieť postarať ani o svoje dieťa a prevziať zodpovednosť za neho...

Čo je dobré pre mamu, je dobré aj pre dieťa

Drahé mamy!

Užívajte si vaše úžasné deti, robte pre ne všetko najlepšie, ako viete, ale rešpektujte pritom samé seba. Pokiaľ to, čo robíte, nebude pre vás to nalepšie, nebude to najlepšie ani pre vaše dieťa.

Milujte svoje dieťa, ale milujte aj samé seba! Až vtedy môžete urobiť pre svoje dieťa to najlepšie. Rešpektujte svoje pocity, počúvajte samé seba a budete vždy vedieť, čo je správne!

(
Zdroj: Kniha: Tvoje dieťa, ako šanca pre teba)

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: