Diagnóza: MYKÓZA

MUDr. Peter Breniši | 23. Nov 2018
Diagnóza: MYKÓZA

Medzi najčastejšie ochorenia v oblasti ženských pohlavných orgánov patria najrôznejšie mykotické ochorenia. Dôvody ich vzniku sú rôzne a pri nedôslednej liečbe sa rady vracajú. Tak, ako na ne? Priblíži nám gynekológ MUDr. Peter Brenišin.

Mykózam sa u žien páči

Aby sme to ozrejmili, mykózy zahŕňajú celé spektrum ochorení – okrem gynekologických sem patria ochorenia kožné či ochorenia tráviaceho traktu. Nezriedka sa však vzájomne ovplyvňujú.


Príčinou ochorenia bývajú huby, kvasinky a plesne, ktoré sa niekedy liečia len veľmi ťažko, no o to ľahšie sa prenášajú z jednej osoby na druhú. Vieme však, že najčastejšie s nimi prichádzame do styku v prostredí, ktoré ich množeniu ohromne prospieva – tam, kde je teplo a vlhko. A keďže ľudský organizmus je z troch štvrtín tvorený vodou a jeho teplota sa pohybuje niečo nad 36 °C, žiaden div, že sa nás mykózy celkom rady držia. 

Kedy ľahšie ochorieme?

Náš organizmus – pokiaľ je v dobrej kondícii – sa dokáže s pôvodcami ochorenia vo väčšine prípadov veľmi ľahko vysporiadať a nedáva im veľkú šancu na to, aby v ňom začali šarapatiť. Napríklad, v pošve existuje veľmi vyvážené kyslé prostredie, vďaka čomu sa tam plesniam nedarí. Ale niekedy stačí málo – napríklad, ak sa toto prirodzené prostredie naruší alebo dôjde k oslabeniu imunitného systému. 

A potom sa to už „vezie“ – stačí prísť do prostredia, kde sa môžete nakaziť alebo rozmnoženiu mikroorganizmov môže pomôcť aj liečba iného ochorenia. Je známe, že mnohé ženy po antibiotickej liečbe, napr. zápale priedušiek, môžu rovno zamieriť ku gynekológovi, pretože sa im na genitáliách objaví plesňové ochorenie.

Prejaví sa úporným svrbením, hojným bielym výtokom, ktorý môže pripomínať tvaroh. Pri narušení imunitného systému môže mykóza vzniknúť aj na inej časti tela – pomerne veľké percento populácie trpí plesňovými ochoreniami nôh.

Sexuálne správanie

Pokiaľ ide špeciálne o ochorenie genitálií, môže byť na príčine aj nezodpovedné sexuálne správanie – hlavne tínedžeri si myslia, že hormonálna antikoncepcia rieši každý problém v súvislosti s pohlavným stykom. Aj striedanie sexuálnych partnerov môže mať za príčinu vznik takéhoto ochorenia – hlavne ak muž strieda viacero žien. Nemusí ísť priamo o prenos ochorenia z jednej ženy na druhú, ale dochádza k narušeniu vnútorného prostredia v pošve ženy – a odtiaľ je k mykóze už len krok.

Treba si zároveň uvedomiť, že ani s jediným (a verným) partnerom to žena nemá vždy vyhraté. Ak trpí plesňovým ochorením, ktoré je v počiatočnom štádiu, takže jeho prejavy nie sú až také nepríjemné, môže ho pri pohlavnom styku preniesť na partnera. V takom prípade treba liečiť oboch partnerov, pretože muž môže neskôr spätne infikovať partnerku a vzniká začarovaný kruh, kde sa liečba nedarí a nedarí.

Úplne špecifický problém je, keď u ženy vznikne akýsi druh nežiaducej reakcie na kondóm, ktorá môže vyústiť až do opakovaných zápalov pošvy a vonkajších genitálií. V tomto prípade je nutné zmeniť antikoncepciu alebo skúsiť kondómy neparfumované či z iného materiálu (napr. u žien s alergiou na latex).

Hygiena je samozrejmá, ale...

Už to akosi patrí k žene, že má potrebu byť čistá a voňavá. Nič sa však nesmie preháňať. Dnes už vieme, že prehnaná hygiena, nadmerné používanie sprchovacích gélov a mydiel narúša povrchovú vrstvu kože, ktorá sa stáva zraniteľnejšou. Obzvlášť to platí pri intímnych partiách – tam je namieste kozmetickými prípravkami skôr šetriť, respektíve vyberať tie, ktoré majú špeciálne prispôsobené pH.

Osobitnou kapitolou je holenie intímnych partií a spodná bielizeň

Holenie je relatívne novým trendom a je rozšírené najmä medzi dievčatami a mladšími ženami. Samozrejme, pokiaľ sa raz žena rozhodne pre takúto procedúru, musí ju pravidelne opakovať. Hoci už boli vyvinuté špeciálne prípravky pre ženy, ktoré môžu pri holení použiť, aj tak môžu pôsobiť agresívne a narúšať prirodzené pH kože.


Pokiaľ žena trpí mykózou, mala by aspoň v období liečby (ale až do úplného vyliečenia) počkať s holením, aj keď dorastajúce chĺpky môžu pocit svrbenia ešte zhoršovať. Následne by mala zvážiť, či sa k holeniu ešte vráti, resp. ktorú časť ponechá v „pôvodnej úprave“. Pokiaľ sa mykózy opakujú, mala by sa obmedziť iba na holenie chĺpkov v oblasti, kde vyčnievajú z nohavičiek. Koniec-koncov, chĺpky majú za úlohu práve ochranu intímnych partií.

Nohavičky – to je v súvislosti s mykózou osobitná kapitola

Asi je jasné, že ženám – a mužom na ženách – sa určite viac páči jemná čipkovaná či inak zdobená bielizeň. Lenže nie všetko, čo je pekné, ženám aj osoží. Treba si uvedomiť, že pre plesňové ochorenia je vynikajúce prostredie tam, kde je teplo a vlhko.

Žiaľ, práve tie vysoko atraktívne modely dámskej spodnej bielizne vytvárajú takéto prostredie, pretože horšie odvádzajú prirodzenú vlhkosť, ktorá v tejto časti tela vzniká. Mnohé ženy uprednostňujú tango nohavičky, keďže im nevytvárajú zárezy na zadočku, no ani tie nie sú vhodné.

Uprednostniť treba bavlnenú bielizeň. Tá spĺňa požiadavky nielen na denné nosenie, ale aj náročné požiadavky na jej údržbu. V čase, keď žena trpí mykózou, mala by svoje nohavičky prať osobitne, dbať na dôkladné vyplákanie pracieho prostriedku a po usušení sa odporúča nohavičky vyžehliť. Podobne sa treba starať o uteráky a osušky používané v tomto období.

Liečba mykózy

  • Ako už napovedá titulok článku, mykóza je nesmierne „prítulné“ ochorenie – nerado svojho pána či pani opúšťa. Znamená to, že ak má byť liečba účinná, treba s ňou začať okamžite ako sa ochorenie objaví, liečba má byť dôkladná a dostatočne dlhá.
  • Mimoriadne dôležité je to pri opakujúcich sa mykózach. Mnohé pacientky totiž po ustúpení najhorších príznakov s liečbou prestanú, no nedoliečené ochorenie sa vráti späť s tým, že ďalšia liečba je náročnejšia a dlhšia. Opakujeme, že pre úplné vyliečenie musí byť terapia nielen dostatočne dlhá, ale vyžaduje aj disciplinovaného pacienta.
  • Vo väčšine prípadov sa aplikujú vaginálne čapíky a na vonkajšie partie masti. Niekedy sa pridávajú aj lieky orálne (ústami) – to v prípade, ak je zasiahnutý aj tráviaci trakt, aby sa odstránil problém v tráviacom trakte a podporila sa imunita, alebo ak sa mykóza genitálií často opakuje. Niekedy je potrebné aplikovať do pošvy lieky, ktoré pôsobia na viacero zložiek – to v prípade, ak je potrebné okrem mykózy riešiť aj bakteriálnu infekciu.
  • Okrem uvedenej liečby sa treba zamerať aj na úpravu životosprávy a ďalších faktorov, ktoré so vznikom mykózy súvisia a ktoré sme už v článku spomenuli.
  • Pri liečbe nezabúdajte ani na prípadné preliečenie partnera, aby pri sexuálnom kontakte nedochádzalo k opätovnému infikovaniu.
  • Je vhodné myslieť aj na „liečbu po liečbe“ – po preliečení mykózy ostáva v pošve zvyčajne skôr zásadité než kyslé prostredie, čo môže byť jedným z dôvodov návratu mykózy. Preto sa po skončení liečby odporúča aplikovať do pošvy prípravky, ktoré pomôžu dosiahnuť tú správnu hladinu pH pošvového prostredia. 

Na záver môžeme zhrnúť, že neliečená mykóza vie v ľudskom tele narobiť veľkú „šarapatu“, s následkami, ktoré sa môžu neskôr negatívne odraziť na celkovom zdravotnom stave. Preto platí, v záujme ochrany svojho zdravia – a u tehotných žien i zdravia ešte nenarodeného bábätka – nepodceňovať toto ochorenie!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: