Deň svätého Valentína je ideálny čas na osobný reštart

Marika Koscelníková | 14. február 2022
Sebaláska

Je čas vrátiť sa k sebe. Vyhradiť si priestor pre osobný audit.

Máte sa v láske? Tak naozaj. Dokážete samú seba povzbudiť, byť k sebe láskavá, odpustiť si? Keď to robíte pre priateľov alebo svoju rodinu, prečo to nerobíte pre seba?

Štúdie (ext. zdroj štúdie) ukazujú, že 1 z 5 matiek trpí duševnou nepohodou až poruchou. V prúde rodinných udalostí a starostlivosti zabudli na seba. Keď sa nebudete mať rady vy, ako vás môžu mať radi ostatní?  

Postavte sa pred zrkadlo, alebo zoberte do ruky pero a povedzte či spíšte veci, ktoré chcete zmeniť, (u)robiť inak.  Dôležité je začať v menšej miere, ako si myslíte, že by ste mali. Nenaložte si na seba veľké ciele a očakávania, stačia malé nenápadné kroky, ktoré vám zmenia dennú rutinu a pohľad na seba. 

Vo svete rodičovstva sa oplatí urobiť pre seba čohokoľvek, čo uľahčí a spríjemní deň.

Toxická pozitivita nepomáha

Materské psychické zdravie je o uprednostňovaní a hľadaní priestoru pre vás, aby ste si skutočne mohli užívať život, na ktorom tak tvrdo pracujete, aj so všetkými výzvami, ktoré rodičovstvo prináša. Prvý krok pri vytváraní základov pre vašu rutinu starostlivosti o seba je, aby ste zabudli na toxickú pozitivitu. Je to presvedčenie, že šťastie si môžeme vybrať a všetky ostatné pocity sú zlé.

Toxická pozitivita v nás môže vyvolávať pocity hanby a viny: "Prečo sa cítim unavene, frustrovane a nahnevane? Veď sa mám cítiť dobre, vybrať si pocit šťastia..." Toto sebaobviňovanie nikomu nepomôže a vyvoláva zbytočný tlak.  

Vrátiť sa k zdravej sebaláske nemusí byť ľahké, ale je to uskutočniteľné, najmä ak sa namiesto dokonalosti zameriavate na malé kroky. Je dôležité zamerať sa na to, čo je zvládnuteľné a udržateľné, aj keď sú činy nepatrné.

Čo živíš, to rastie, mama
Prečítajte si tiež:

Čo živíš, to rastie, mama

Tu je niekoľko nápadov, ako začať:

  • Majte svoj obľúbený aromaterapeutický olej (alebo vôňu v inej podobe) vedľa postele a ráno si trochu kvapnite na zápästie, aby ste si zlepšili náladu
  • Počas čistenia zubov počúvajte svoju obľúbenú pesničku, takú, ktorá vás naštartuje
  • Napíšte svojej mame alebo svojej najlepšej kamarátke, začínajte deň kontaktom s tými, ktorých máte rady
  • Večer si nájdite päť minút na strečing, poriadne sa ponaťahujte alebo zacvičte (pokojne začnite 5 minútami)
  • Vyskúšajte dýchanie. Dostatočným prísunom kyslíka a uvedomením si svojho dychu môžeme regulovať napätie v tele tak fyzické (vysoký krvný tlak) ako aj psychické (stres). Sústreďte sa na vlastný dych. Vedome začnite hlbšie dýchať a vydychovať ústami:  nádych, výdych, nádych, výdych, nádych, výdych. Nadýchnite sa na dve doby, vydychujte na doby štyri. Do úplného vyprázdnenia pľúc. Dýchajte bránicou. Popri tom si môžete predstavovať pekné a pozitívne veci. 

sebaláska

Keď si stanovíme realistické a dosiahnuteľné ciele, cítime väčšiu motiváciu pokračovať a časom začleniť väčšie ciele starostlivosti o seba. Keď hovoríme o starostlivosti o seba, musíme hovoriť aj o súcite so sebou, nie o sebaobviňovaní, čo robím zle a ostatní lepšie.

Je ľahké stať sa svojím vlastným najhorším nepriateľom, najmä ak sú očakávania nastavené vysoko. Ešte raz, správajte sa k sebe tak, ako by ste sa správali k priateľovi, ktorý má problémy.

Zdroj: www.mother.ly

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: