Ako som schudla ja: Nebudem si kupovať väčšie číslo oblečenia, stačil malý trik

Z vašich listov | 28. december 2021
Ako som schudla ja: Nebudem si kupovať väčšie číslo oblečenia, stačil malý trik

Počas tehotenstva jedného, druhého a i tretieho som pribrala viac, ako odporúčajú lekári. Okolo 20 kíl sa točila ručička na váhe aj pri synoch aj pri dcére, ale cítila som sa dobre. Kilá postupne išli dole, nie všetky, samozrejme, ale to sa akosi žene nadváha „odpustí“, keď má tri deti – joj, veď vyzeráš skvele!

Tak som sa uspokojila s touto vetou, že som neriešila svoju váhu a stehná. Až keď mala najmladšia rok, stretla som sa so svojou bývalou spolužiačkou, ktorá po piatich! PIATICH! deťoch vyzerala lepšie, ako na strednej. Žijú v Nemecku, jej manžel si tam našiel prácu hneď po vysokej a obaja si tam založili rodinu.

Nie si smetný kôš, ženská!

Monika nie je nejaká panička, je to veľmi praktická žena, ktorá sa po presťahovaní neštítila práce upratovačky, teraz popri deťoch pracuje na tri hodiny v detskom kútiku, je vyštudovaná učiteľka. Povedala mi jednu vec, ktorá jej dopomohla k tip top postavičke a to, že nie je smetným košom, aby dojedala nedojedené raňajky, obedy a večere, ako robíme asi všetky mamy. Vy nie? Ja áno.

Zjem svoje a potom aj to, čo zostane, lebo mi je ľúto vyhodiť. Tak sme boli naučené. Navariť veľa a potom dojedať, skladať, neskôr dojedať, len aby nič nevyšlo nazmar... 

Varím menej ( a lepšie)

Tak som si povedala, že to skúsim. Žiadna hladovka, alebo krabičkové diéty, ale zjesť svoje a hotovo. Stalo sa to, že som začala variť v menšom množstve, lebo na tanieroch zostávala polievka aj ryža, či mäso a keďže my doma chlapa nemáme, nemám komu odložiť. Vždy som to zládovala do seba ja. Od istého času varím menšie porcie tak, aby sa zjedli. Aby som nemusela z ľútosti, že také fajné zostane dojedať všetko ja a potom krčiť nos, že ma tlačia rifle.

Už som počula aj také, že veď si kúpiš väčšie, ale akosi sa mi nechce takto jednoducho a v pohode posunúť svoje kilá smerom hore, najmä ak viem, že stačí trošku malej zmeny - nedojedať a variť chutnejšie, aby nezostávalo, chichi. V mojom prípade to stačilo.

Do pol roka som dala dole 6 kíl len s tým, že nevarím do zásoby a viac ako pre 4 osoby. Málokedy zostane, to musím povedať. Zjem si svoju porciu a stačí. Rozumnejšie nakladám so surovinami a rozdelím ich na menšie porcie, ktoré trom deťom a mne stačia. Na jedle sa vopred dohodneme, takže - ja toto nejem - nefunguje. Ak sú jeden deň palacinky, na druhých deň hrachová polievka. 

neprejedám sa

Jedlo je sviatok

Zmenil sa môj postoj k jedlu, ktoré varím a aj k samej sebe. Viac si vyberám suroviny, varím podľa receptov, lebo množstvo som vždy prešvihla a jedlo je našim malým sviatkom. Nielen napchať sa niečím, aby sme neboli hladní, ale vychutnať si vône a chute. Pomohlo mi aj robiť si jedálniček a nakupovať len to, čo naozaj potrebujem a na čom sa s deťmi dohodneme.

Keby prišla ku mne iná mama zo Zámeny manželiek a videla poloprázdnu chladničku a mrazák, zotrela by ma pod čiernu zem. Ale tento systém mi zmenil trochu pohľad na varenie, ktoré som nikdy nemilovala, hodil ma na váhu, s ktorou som veľmi spokojná a prekvapivo – ušetril aj moju peňaženku: 

1. Robiť si nákupný zoznam a jedálniček
2. Variť pre počet osôb, ktoré sedia za stolom
3. Nedojedať 

- Adela -  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: