Aj mamičky môžu mať problém: TABU téma alkohol

Redakcia | 4. apríl 2018
stres, depresia, matka, žena, úlohy, alkoholizmus, alkohol

Závislosti nás ničia. Akékoľvek. Naše vnútro, naše vnímanie, naše financie, ale čo je ešte horšie, i naše rodiny. Ničíme nimi život sebe i tým, ktorí nás ľúbia a potrebujú. Alkoholizmus patrí k najrozšírenejším závislostiam a na Slovensku štatistiky, bohužiaľ, svedčia o tom, že mu holduje čoraz viac ľudí, dokonca detí.

Čo však vedie mladé mamičky k tomu, aby siahli po alkohole? Kde je tá posledná kvapka, kedy by sa už mali obrátiť so svojím problémom na odborníka? A je vôbec šanca, že sa závislosti zbavia, aby tak mohli opäť vytvoriť plnohodnotnú rodinu pre svoje deti?

ALKOHOL verzus DOJČENIE
Prečítajte si tiež:

ALKOHOL verzus DOJČENIE

Malá dávka alkoholu u väčšiny ľudí navodzuje uvoľnenie, zbavenie stresu a napätia. Rýchlo sa dostavia príjemné pocity a odídu negatívne myšlienky. Náš organizmus si však veľmi rýchlo na tento stav privykne a „malá“ dávka alkoholu mu nestačí. Príjemné pocity sa začnú dostavovať po čoraz plnších pohárikoch. Ak siahate po pohárikoch každý deň, mali by ste byť na pozore. I keď si to možno neuvedomujete, začína sa veľký problém s názvom ALKOHOLIZMUS.

Takto nejako, i keď veľmi „v skratke“ sa začína formovať alkoholová závislosť. Tolerancia na alkohol sa postupne zvyšuje, telo si pýta viac a viac pohárikov. Už možno ani nechcete, no nejde to akosi zastaviť. Ak si v tejto fáze svoj problém neuvedomíte, je v pravdepodobné, že sa z vás stane alkoholik. Avšak priznať si to a nastúpiť adekvátnu liečbu nie je jednoduché. Niektorým alkoholikom to trvá i roky. Až keď prídu o všetko, o prácu, deti i rodinu a padnú na úplne dno, až potom si uvedomia, čo všetko im závislosť vzala. Nie je reč len o mužoch. I ženy môžu spadnúť do pazúrov tejto závislosti.

Prečo mladé ženy, mamičky?

Hovorí sa, že narodenie dieťatka je najkrajšia udalosť v živote ženy. Sú to silné emócie, radosť, ale i dni naplnené starostlivosťou oň, noci prebdené pri postieľke, nekonečná únava a vyčerpanie. Materská dovolenka je pre väčšinu mamičiek najkrajším obdobím. Veľa mamičiek sa však sťažuje na negatívne stránky rodičovskej dovolenky, ako je odlúčenie od pracovného kolektívu, jednotvárnosť bežného dňa, neustála pozornosť venovaná dieťatku, nedostatok spánku a voľného času, nepochopenie zo strany partnera, utlmenie spoločenského života, vyčerpanie..

Čím dlhšie ste so svojím dieťatkom doma, tým viac sa u vás môžu podobné stavy prejavovať. A vy to vnímate ako krivdu a nepochopenie. Od rána do večera ste v jednom kole, napriek tomu sa nudíte. Niektoré veci vás prestanú baviť a jednotlivé úlohy dňa plníte iba automaticky. Stereotyp veľmi ubíja, najmä pokiaľ patríte do skupiny kreatívnych a nikdy nezaháľajúcich žien. Na materskej dovolenke sa mení i okruh našich priateľov a známych.

Stretávame sa zväčša iba s mamičkami detí vo veku tých našich a riešime dookola všetky problémy týkajúce sa starostlivosti o drobcov. Pri prvom dieťatku je to naozaj niečo nové, zaujímavé i lákavé. Časom sa to však zunuje. Manžel chodí z práce domov večer, deti si vyžadujú nepretržitú pozornosť a vaše osobné potreby zostávajú hlboko v úzadí. Nič nie je ako predtým. A toto všetko prežíva a zvláda každá z nás po svojom. Niektorá sa vyžaluje mame, iná vyplače na kamarátkinom ramene. Sú však i také, ktoré uvoľnenie hľadajú v pohári vína.  

MUDr. Mária Martinove, PhD., primárka Centra pre liečbu drogových závislostí v OLÚP na Prednej Hore túto smutnú skutočnosť potvrdzuje: „Vzniká nová skupina ohrozených žien, a tou sú práve ženy „na materskej dovolenke, z ktorých si niektoré spestrujú „rutinný stereotyp“ starostlivosti o dieťa chvíľkami voľna a posedeniami pri poháriku, skúšajú si spestriť dennodenné a nočné starosti, samotu či voľný čas medzi povinnosťami. Tam, kde sa začne rozvíjať závislosť, je bezmocné dieťa zanedbávané a môže začať trpieť citovou depriváciou.“

Dokonalá manažérka, dokonalá matka, dokonalá manželka i milenka?

Podľa slov MUDr. Martinove problémom je i to, že sa uvoľňujú spoločenské normy. „Zmenili sa aj zvyky pri pití alkoholu. Základnou príčinou výrazného počtu alkoholikov oboch pohlaví je, že požívanie alkoholických nápojov je všeobecne akceptované. A to aj v tom prípade, ak sú požívateľmi alkoholu ženy.“

A čo je dôležitejšie, alkohol vplýva na ženský a mužský organizmus rozdielne. Ženy reagujú oveľa citlivejšie a aj dôsledky nadmerného pitia bývajú u žien väčšinou vážnejšie. Stavba ženského tela spôsobuje, že ženám stačí vypiť polovičné množstvo alkoholu ako mužom, aby dosiahli rovnakú hladinu alkoholu v krvi. Má to za následok naša nižšia priemerná hmotnosť, nižší objem celkovej telesnej tekutiny, hormóny či rýchlejší metabolizmus.

depresia, stres, alkohol, alkoholizmus

Kde je ale tá podstata, prečo žena, a ešte k tomu i matka malého dieťaťa siahne po alkohole? Jednou z príčin môže byť i nadmerná vyťaženosť. Emancipácia spôsobila to, že ženám okrem „tradičných“ úloh a starostí s vedením domácnosti a výchovou detí pribudli i ďalšie úlohy, tie pracovné.

Chceme byť úspešné v práci, dosiahnuť vysoké pracovné posty, chceme byť dobrými matkami podľa príručiek a najnovších trendov, chceme byť vynikajúce a obetavé manželky, priateľky, dokonalé milenky...

Je to náročné, všetko skĺbiť, vyzerať pri tom dobre a ešte sa aj usmievať. Pravda je taká, že toto všetko sa dá zvládať iba veľmi ťažko. Fyzicky i psychicky. Preto by bolo správne utriediť si svoje priority. Niektoré aktivity vypustiť, zvoľniť tempo, netlačiť sa do dokonalosti, ale radšej sa tešiť z každého dňa.

Najčastejšie spúšťače problémov s alkoholom:

•    Nadmerná psychická i fyzická vyťaženosť
•    Stereotyp
•    Pracovná vyťaženosť
•    Stres
•    Problémy v rodine, nefungujúce manželstvo
•    Zdravotné problémy (detí, príbuzných)
•    Osamelosť, pocit zbytočnosti
•    Finančné ťažkosti

Závislosť je problém a je ťažké si ho priznať, nieto sa oň ešte podeliť...

Začalo sa to úplne nevinne. Bola som na materskej dovolenke s druhým synom, ten prvý bol od neho starší iba o rok. Mala som všetko. Nový domov, manžela, dve zdravé deti. Ale aj veľa starostí. Manžel bol od rána do večera v práci, a na blízku nikto, kto by mi podal pomocnú ruku. Závidela som tak trochu všetkým známym, ktorých deti kočíkovali babičky, brávali ich na prázdniny. Ja som čas iba pre seba nemala žiadny. Dve deti do roka je poriadna záťaž. Presťahovali sme sa a ja som v novom bydlisku nikoho nepoznala, nikoho nemala. Bola som unavená a často aj vystresovaná. A nervózna. Deti si vyžadovali neustálu pozornosť. Mala som pocit, že nerobím nič iné, len varím, vešiam bielizeň, žehlím, zberám hračky. Zmena o stoosemdesiat stupňov oproti mojej kariére v úspešnej firme. Dobre mi padol pohár vína večer pri telke. A potom aj pri obede. A neskôr hocikedy, keď mi bolo ťažko. Ani som si nejako neuvedomovala, že to takto už nie je v poriadku. Nebyť mojej najlepšej kamarátky, neviem, kde by som skončila. Najskôr som jej poznámky o mojom pití brala na ľahkú váhu. Dokonca som sa na ňu občas hnevala. Prečo to rieši? Bola moja priateľka, ale mala celkom iný život. Bez detí, pohodový a luxusný. Dosť jasne mi dala najavo, že mám problém, dokonca ma zobrala k psychologičke. Potom, čo som jej v jedno pondelkové predpoludnie nie celkom jasne odpovedala do telefónu. Nikdy som nebola opitá do nepríčetnosti. Na mol, ako sa hovorí. O synov som sa naďalej vzorne starala. Len ten pohár vína mi vždy akosi zlepšil náladu. Viem, že som do toho nespadla úplne, našťastie. Ale neviem, ako ďaleko by to zašlo. Sama by som asi pomoc nevyhľadala. Som teraz vďačná za to, že som v sebe našla silu popasovať sa s tým. A viem, že sú na tom ženy oveľa horšie. Preto už alkohol nechcem ani vidieť. Moje deti za to stoja.“ (anonymný príbeh)  

TABU téma: ALKOHOL v tehotenstve
Prečítajte si tiež:

TABU téma: ALKOHOL v tehotenstve

Štatistiky závislých žien stúpajú...

Nie je ničím výnimočným vidieť ženu, matku v reštaurácii pri obede s pohárom drinku. Oveľa viac je však takých, ktoré nepijú na verejnosti, ale doma, keď sú samy, cítia sa unavené alebo osamelé. Odborníčka na závislosti s dlhoročnými skúsenosťami, MUDr. Mária Martinove, PhD. uviedla, že štatistiky žien závislých od alkoholu neustále stúpajú. „Alkoholizmus u žien sa v našich podmienkach odhaduje na pomer 3:1 (muži:ženy) u evidovaných alkoholikov. Ešte pred pár rokmi bol tento pomer podstatne vyšší (v 80-ych rokoch 10:1), ale statočne dobiehame. Veľa žien pije tajne, príbuzní sa hanbia zaviesť k lekárovi matku, dcéru či manželku, preto je ich počet zrejme oveľa vyšší.“

Podľa štatistík poskytnutých Národným centrom zdravotníckych informácií, každoročne sa na psychiatrických oddeleniach na Slovensku lieči zo závislosti od alkoholu až 500 žien vo veku od 20 do 39 rokov. Predpokladáme, že väčšina z nich sú mamy. Samozrejme, toto číslo neodzrkadľuje skutočnú situáciu, pretože eviduje iba ženy, ktoré sa rozhodli liečiť. Tie, ktoré so svojím problémom bojujú samy alebo zatiaľ nenašli silu riešiť ho, zostávajú v utajení.

Ako z bludného kruhu von?

Nie každá žena si prizná, že má s alkoholom problém a zvažuje pomoc. Je dôležité priznať si závislosť. Ak si samy nevieme pomôcť a nedokážeme s pitím prestať, je podstatné vyhľadať pomoc odborníka. V celom procese zohráva veľmi dôležitú úlohu rodina a priatelia. Ich pomoc je nevyhnutná, najmä pokiaľ máte malé deti. „Liečba sa môže realizovať ambulantnou a ústavnou formou. V oboch prípadoch je potrebné navštíviť ambulanciu psychiatra (je v každom okresnom meste) a dohodnúť si s ním postup liečby (formy ambulantných kontrol, prípadné psychologické poradenstvo alebo už potreba ústavnej odvykacej liečby). V prípade, že stav je naliehavý, je možnosť krátkej okamžitej hospitalizácie na akútnom oddelení spádového psychiatrického oddelenia, dodáva MUDr. Márie Martinove, PhD.

Novinka v liečbe alkoholizmu

Dlhodobo sa na Slovensku liečba alkoholizmu zameriavala na striktnú abstinenciu. To znamená, že pacienti nemali absolútne žiadny prístup k alkoholickým nápojom počas pobytu v liečebni. Pred časom sa v rámci liečby alkoholovo závislých pacientov začal používať nový liek, ktorý pomáha znižovať túžbu po alkohole a v konečnom dôsledku vplýva na redukciu dávok vypitého alkoholu. Nie je však hodný pre pacientov s plne rozvinutou závislosťou.

Pri akejkoľvek závislosti ide vždy o to, či to závislý zvládne, ako si to nastaví vo svojej hlave, či sám chce problém vyriešiť. Liečba môže byť nápomocná, ale ak žena alkoholička sama nie je presvedčená o nevyhnutnosti prestať piť, len ťažko jej môže pomôcť okolie. Preto je i úspešnosť vyliečenia zo závislosti na alkohole taká, aká je. „Úspešnosť liečby, ktorú aj v našom zariadení opakovane hodnotíme, je celosvetovo približne rovnaká: dlhodobo abstinuje asi 30 % závislých, ďalších 30 % abstinuje s občasnými recidívami závislosti a zvyšných 30 % neabstinuje,“ uvádza MUDr. Martinove.

Končí sa liečba závislosti zatvorením dverí na liečebni?

Nástup na liečbu a priznanie si, že mám nejaký problém je prvý krok. Život v liečebni, nové prostredie, noví ľudia, podmienky vytvorené tak, aby ste na alkohol nemysleli a odtrhnutie od reality je jedna vec. Čo však po návrate domov? Často sa musí mamička veľmi rýchlo zapojiť do každodenného kolobehu. Je to náročné, bude musieť bojovať a odolávať každý deň, preto je dôležité nezostávať sama. S cieľom pomôcť ľuďom ďalej normálne fungovať pracujú v jednotlivých regiónoch viaceré kluby pre abstinujúcich ako svojpomocné organizácie, ale tiež združenia ako Združenie anonymných alkoholikov, Združenie Al anon a pod. V prípade záujmu sa dá množstvo informácií nájsť na internete, kde sú okrem rád, kontaktov i ponuky na stretnutia či jednotlivé príbehy. Je to priestor na výmenu informácií, skúseností, postojov a povzbudení.

Život je príliš krátky na to, aby sme ho premrhali. Ak sme sa už raz rozhodli mať deti, mali by sme k tejto celoživotnej úlohe pristupovať zodpovedne. To v sebe zahŕňa nielen náš prístup k deťom, ale i náš postoj k vlastnému životu. Je len na nás, z ktorej strany ho uchopíme. Držíme vám palce, aby ste i tie najzložitejšie životné situácie ustáli a mysleli pri tom na to, že ste tu pre svoje deti.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: