3 tipy ako zvládnuť rodičovstvo

Marika Koscelníková | 18. Nov 2019
3 tipy ako zvládnuť rodičovstvo

Zachovať si chladnú hlavu je asi najužitočnejšie odporúčanie pre všetkých rodičov. Zároveň aj najťažšie, ale to asi viete.

Mohli ste si naštudovať desať kníh o tom, ako vychovávať, ako zvládnuť vzdor, ako sa zachovať v krízových situáciách. Keď sa ale dostanete zoči-voči momentu, ktorý vás vytočí a vy lapáte po dychu, ťažko budete narýchlo v hlave hľadať riešenia podľa učebnice.

Možno vám však v hlave naskočia tri krátke odporúčania.

1.  NEDRAMATIZUJ

Nič, čo vaše dieťa NEurobí alebo NEpovie, netreba zveličovať. Nechodí? Hľadám riešenie,alebo počkám. Nerozpráva? Pozorujem, ako sa vyvíja v iných smeroch a ak potrebujem istotu, vyhľadám logopéda. Sledujeme svoje deti denno-denne, ich správanie je pod našim drobnohľadom a okolie si tiež rado všimne, ak niečo nie je tabuľkovo "normálne".  Nezabúdajte na fakt, že každé dieťa má svoje vlastné tempo a má iné schopnosti a zručnosti.

Či už máte doma bábätko, alebo pubertiaka, je to len časovo ohraničené obdobie, ktoré so sebou prináša určité typické problémy a rieši ich každý rodič. Dôležité je poznať svoje dieťa a dôverovať mu aj keď nie je práve ukážkové a tabuľkové. 

2. ZOSTAŇ PARTNEROM

Koľko vzťahov sa odcudzilo "kvôli" deťom?  Je to zmena návykov a rituálov. Pokiaľ si viete vyložiť karty na stôl a povedať si: "Teraz je to takto, nepáči sa nám to ALE poďme to zmeniť"... ste na dobrej ceste.

Ak sa necháte unášať rodičovstvom a pohltení starosťami zabudnete na to, že vedľa vás žije nielen otec/mama ale aj životný partner, nastanú skôr či neskôr problémy. Zametať problémy pod koberec, lebo deti...Neotvárať staré rany, lebo deti...Nemať žiadny sex, lebo deti...- to sa nemusí vyplatiť. 

ako zvladnut rodicovstvo

Deti vyrastú a zostanete vy dvaja. To, čo sa za roky tutlalo môže odrazu vyjsť na povrch a zabolieť trojnásobne. Vtedy sa rozpadávajú vzťahy. Veľa vzťahov. Lebo dvaja žijú vedľa seba len ako rodičia a nie partneri. Nájdite svojho muža/ženu v otcovi/matke. Nájdite ho tam a žite s ním. 

3. Dieťa je súčasťou tvojho života nie jeho stredobodom

Toto je chvíľu ťažko pochopiť. Lebo keď sa dívate na tie mini rúčky a sledujete, ako sa mu dvíha bruško pri spánku, máte pocit, že to je všetko, čo ste kedy v živote chceli a urobíte všetko preto, aby sa mu tu žilo s vami dobre. 

Začínate to chápať, keď vás starostlivosť o dieťatko pohltí a nečítate, nebeháte, nestretávate sa, nepracujete, nemáte čas. Nemáte už ani chuť opustiť kruh rodiny. Nevyzeráte, že ešte niečo v živote chcete. Chcete?

Mamy, len aby sme sa nezbláznili
Prečítajte si tiež:

Mamy, len aby sme sa nezbláznili

Dieťa je u teba  na chvíľu. Je to úžasná chvíľa plná zvratov, dojmov, silných momentov. Uži si ju, zapamätaj si z nej to najlepšie ale maj na pamäti, že si len jeho sprievodcom.  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: