10 tipov, ako udržať šťastné manželstvo s deťmi

Marika Koscelníková | 4. január 2022
10 tipov, ako udržať šťastné manželstvo s deťmi

Manželskí poradcovia často hovoria, že láska nie je len pocit – je to voľba. Voľba pokračovať v partnerstve ako tím, partneri, milenci a rodičia spolu.

Často máme vo vzťahu pocit odcudzenia. Ani nevieme ako a vzďaľujeme sa s tým, ktorý nám bol najbližšie. Cítime, že je pre nás oporou a robí pre nás a deti to najlepšie, ako vie, ale hneď ako príde domov, stane sa hlavným dôvodom našej frustrácie  a lapačom, na ktorý hodíme naše celodenné emócie (aj keď túto úlohu „lapača“ preberáme často aj my). 

Manželskí poradcovia hovoria, že láska nie je len pocit – je to voľba. Voľba pokračovať v partnerstve ako tím, partneri, milenci a rodičia spolu.

Čo nás teda udržuje v šťastnom manželstve s deťmi?

Prinášame Vám 10 najlepších tipov.

1. Buďte milujúci.

Začnite a aj ukončite deň objatím a bozkom. Privítajte sa každý deň a potešte toho druhého ústretovým dotykom aj na jeho konci.

2. Ukážte vďačnosť.

Poďakujte si navzájom za to, čo robíte. Poďakovanie je veľmi jednoduchý spôsob, ako prejaviť tomu druhému úctu a ocenenie. 

3. Nedramatizujte výstupy a emocionálne výbuchy. 

Prijímajte vzájomné emócie ako dobré alebo zlé, ale nepripúšťajte si ich, ako svoje vlastné a trvalé. Vychádzajú z danej situácie a v daný deň. 

4. Povzbudzujte sa navzájom.

Keď je váš partner negatívny, nemusíte byť negatívna aj vy. Vypočujte, povzbuďte, ale snažte sa, aby sa vás nezmocnila jeho nálada. Pamätajte, emócie prichádzajú a odchádzajú. Treba ich pustiť a "neživiť ich". 

5. Nepokúšajte sa navzájom porovnávať.

Rozhovory sa môžu zmeniť na porovnávanie, koho deň bol ťažší, a to jednoducho nie je produktívne. Vžite sa do kože svojho partnera a skúste si ho vypočuť bez toho, aby ste povedali - to je nič, ja som...

6. Nehanobte svoje telo a seba pred svojím mužom.

Pribrala som, vyzerám hrozne, pribudli mi vrásky... pre muža je extrémne nesexi, ak žena o sebe nezmýšľa pekne. Ste krásna a zdravá, takto sa správajte a noste po dome. 

7. Muži, povedzte nám, že sme krásne.

Ak svojej žene nehovoríte, aká je nádherná, mali by ste byť. Ženy sa chcú cítiť podmanivo, tak jej prejavte náklonnosť a pochváľte jej telo a aj zmýšľanie.

8. Nájdite si čas jeden na druhého.

V dokonalom svete by mal ísť každý spolurodičovský pár raz za týždeň rande. Ak je to časovo náročné, spravte si ho doma. 

Nájdite si film, ktorý spolu radi pozeráte, dajte si spolu pohár vína alebo čaju, keď deti idú spať. Čítajte tú istú knihu alebo počúvajte rovnaký podcast, o ktorom sa obaja môžete rozprávať a spojiť sa s ním.

9. Buďte k sebe vzájomne trpezliví.

Každý z nás má priestor byť človekom, to znamená robiť chyby a aj rásť. Buďte odhodlaní rásť a meniť sa so svojím partnerom.

10. R-E-S-P-E-C-T.

Úcta v manželstve vyzerá ako láska. Vedeli ste? 

Pracovať na svojom manželstve alebo vzťahu sa vždy oplatí – každý, najmä vaše deti, bude mať úžitok zo zdravej a prepojenej rodiny.
Zdroj: parents.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: