Viete, čo ohrozuje každú desiatu ženu?

Viete, čo ohrozuje každú desiatu ženu?
9.11.2017 v kategórii Infošky, autor redakcia, foto: istockphoto.com

Bolesti v podbrušku a neplodnosť môžu mať jednu príčinu.

Endometrióza je chronické ochorenie, pri ktorom sa tkanivo podobné výstelke maternice (endometrium) nachádza mimo dutiny maternice.  Hlavnými príznakmi sú bolesť a neplodnosť.

Prečítajte si aj: Endometrióza a neplodnosť

1 z 10 žien má Endometriózu

Endometriózou trpí približne 1 z 10 žien v reprodukčnom (fertilnom) veku. Odhaduje sa, že celosvetovo až 100 miliónov žien môže trpieť endometriózou, aj keď presné čísla sa nedajú úplne stanoviť, keďže nie všetky ženy s endometriózou majú symptómy.

V členských štátoch EÚ dosahuje počet žien s endometriózou približne 16 miliónov. Napriek skutočnosti, že endometriózou trpí veľký počet žien, presné celosvetové epidemiologické údaje neexistujú.

Endometrióza výrazne ovplyvňuje spoločenský i partnerský život. Jedna zo štyroch žien s endometriózou trpí bolesťami počas celého svojho cyklu. Laická verejnosť je nedostatočne informovaná o endometrióze a iba málo ľudí rozozná jej symptómy.

Užitočné informácie nájdete aj tu: Endometrióza


Neexistuje jednoduchý test, ktorý sa dá použiť na jej diagnostikovanie. Jediný spoľahlivý spôsob, ako potvrdiť diagnózu  endometriózy, je vykonanie laparoskopie a biopsie tkaniva, u ktorého je podozrenie, že je endometriotické – diagnostický zlatý štandard. Oba výkony sú invazívne.

Ďalšie neinvazívne testy na endometriózu, vrátane ultrazvuku, magnetickej rezonancie a gynekologických vyšetrení nedokážu spoľahlivo potvrdiť alebo vyvrátiť prítomnosť endometriózy.

Tehotná s „hroznými“ vaječníkmi alebo Ako ma endometrióza prinútila zmeniť priority

endometrióza