Kedy môže dieťa začať jesť vajíčka?
Veľkonočný čas sa nám automaticky spája so symbolom jarnej plodnosti, s vajíčkom. Patrí vajce k potravinám, ktoré by sme mali zaradiť do stravy batoľaťa? Je pravdou alebo mýtom, že vajce spúšťa potravinovú alergiu?
Iniciatíva Prvých 1000 dní, ktorá sa zaoberá problematikou vhodnej a nutrične bohatej stravy pre tehotné mamičky a deti počas prvých rokov života, odporúča zaradiť do stravy vajíčko v rámci okna tolerancie, teda už od piateho mesiaca.
Malo by byť súčasťou obdobia príkrmov, keď je ešte dieťa dojčené, ale už sa zoznamuje s prvými potravinami.
Vajce ako super potravina
Vajcia poskytujú dlhotrvajúcu energiu. Nezaťažujú organizmus, energia z bielkovín sa ľahšie a dlhšie vstrebáva. Vajcia vďaka obsahu cholínu v žĺtku stimulujú vývoj mozgu, zlepšujú koncentráciu, dobu pozornosti a sústredenie.
Vajce obsahuje vo vyváženom pomere vitamíny A, D, E, K, B 12, niacín a stopové minerálne prvky.
„Asi máloktorá potravina v prírode v sebe spája tak vysoký obsah živín, vitamínov, minerálov ako vajce,“ hovorí doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD, MBA, imunológ a alergológ z Univerzitnej nemocnice v Martine.
„Treba mať na pamäti, že hoci vajce môže byť alergénom, alergia naň sa vyskytuje len u malého percenta polulácie. V prípade, ak sa alergia u batoľaťa nepotvrdí a dieťa naň klinicky nereaguje, by vajce v strave dieťaťa nemalo chýbať“.
Prečítajte si: Pitný režim patrí k zdravému životnému štýlu: 6 tipov, ako udržať aktívne deti hydratované
Správna úprava vajíčok
Prvý kontakt môže mať dieťa s bielkom a žltkom, ktoré roztlačíme nadrobno lyžičkou. Tak, ako aj pri iných potravinách, aj v tomto prípade spočiatku podávame len veľmi malé množstvá, aby sa dieťa s potravinou zoznámilo.
Uvarené vajce môžeme využiť aj na zahustenie zeleninových kašičiek, využívame pri tom rovnako bielko ako žĺtko. Pre väčšie batoľatá môžeme vajce podávať nakrájané na krúžky s pečivom a zeleninou.
Úprava v podobe miešaných vajec, omelety či volského oka môže prísť na rad v detskej strave o čosi neskôr ako varené vajce, ale stále treba rátať s kvalitnou tepelnou úpravou.
Prečítajte si: Vzorový jedálniček dojčaťa
Prečítajte si: Detské príkrmy: kupovať alebo pripraviť doma?