Trochu menej mäsa? Znížte svoju ekologickú stopu
Vedeli ste, že na vyrobenie 1 kilogramu mäsa je potrebných v priemere toľko zdrojov, koľko by stačilo na vyrobenie 8 kilogramov rastlinnej stravy?
WWF vo svojej správe tvrdí, že sa odlesňuje kvôli tomu, aby bol priestor na chov hovädzieho dobytka, pestovanie sóje a plodín na výrobu palmového cukru. Takže obmedzením týchto potravín robíme svet zdravším.
„Na vyrobenie 1 kilogramu mäsa je potrebných v priemere toľko zdrojov, koľko by stačilo na vyrobenie 8 kilogramov rastlinnej stravy. Problematická je tiež spotreba vody. Na produkciu jedného kilogramu hovädzieho mäsa je potrebných 100-krát viac vody ako na 1 kilogram obilia. No a živočíšna výroba je podľa OSN zodpovedná za viac emisií skleníkových plynov ako všetky druhy dopravy dokopy,” vymenúva Kristína Hudeková z organizácie Živica.
Dobrovoľná skromnosť je dobrou cestou, ako znížiť svoju ekologickú stopu. To nemusí znamenať vzdať sa všetkých pôžitkov, ale byť vyberavo nároční. Užívať si len to, čo skutočne chcem a potrebujem.
Stačí mäso obmedziť, nie ho úplne vylúčiť
Nemusíte ísť do toho radikálne a prejsť na čisto vegánsku stravu. Stačí aj malé obmedzenie, pretože aj to môže priniesť veľké výsledky. Niektoré dni v týždni si môžete spraviť bezmäsité.
Nie je to pritom žiadna tragédia, len si spomeňte na našich rodičov a starých rodičov. Pre nich bolo mäso niečo, čo mali na sviatky a v nedeľu. Nebolo normálne jesť kuracie prsia a guláš každý deň.
Nosíte second-hand? Dobre robíte!
Soňa Maleterová, food blogerka: Odľahčite jedálniček
Ak sa rodina rozhodne fungovať niekoľko dní v týždni bez mäsa, urobí pre svoje zdravie len dobre. Dnes už aj lekári upozorňujú na to, že mnohé deti majú vo svojej dennej strave až príliš veľa bielkovín, čo tiež nie je zdravé.
Celkom postačí, ak počas dní, keď sa rozhodneme stravovať bez mäsa, uvaríme aspoň jedno hlavné jedlo zo strukovín, obilnín a ideálne tepelne upravenej zeleniny. Toto je základ odľahčeného zdravého jedálnička, ktorý je zároveň plnohodnotný do obsahu živín.
Veronikin príbeh: VEGAN mama
Vegánska strava dokáže plne nahradiť klasickú za podmienok, že vieme, ako na to. Vysoko kvalitné proteíny sa nachádzajú aj v rastlinnej strave, ale v jednotlivých rastlinných surovinách nie sú zastúpené kompletné aminokyseliny (na rozdiel od mäsa). Kompletnú bielkovinu ale vieme získať tým, že budeme v jedlách kombinovať vždy obilniny a strukoviny. Možné sú ich rôzne kombinácie, tu obmedzenia neplatia.