Perfekné tipy, ako posilniť pevnú vôľu: Takto sa vám podarí aj schudnúť!

Andrea Mániková | 30. december 2020
Perfekné tipy, ako posilniť pevnú vôľu: Takto sa vám podarí aj schudnúť!

Vedci sa zaoberali otázkou, či sa vôľa dá posilniť a zistili, že funguje podobne ako svaly: postupným cvičením sa môže zlepšiť!

Ako ste na tom s pevnou vôľou vy? Ak cítite, že potrebuje jej „reset“, prinášame vám 10 tipov, pomocou ktorých si ju môžete posilniť. A donútiť sa nejesť „hlúposti“, alebo sa učiť slovíčka z angličtiny, či vytrvať pri cvičení, už nebude žiaden problém...

Ako som schudla JA!
Prečítajte si tiež:

Ako som schudla JA!

1. 10 minút meditácie

Meditácia prináša zo všetkých vôľových cvičení najrýchlejšie výsledky. Meditácia totiž učí mozog sústrediť sa a odolať nutkaniu „putovať“. Výskum naznačuje, že už 2 – 3 dni meditácie po dobu 10 minút sú pre mozog prínosom v podobe lepšieho sústredenia, väčšieho prílevu energie a lepšej schopnosti odolávať stresu. 

2. Správne držanie tela

Odborníci testovali účastníkov výskumu a požiadali ich, aby pracovali na posilnení svojej vôle počas 2-týždňového obdobia a dbali na správne držanie tela. Vždy, keď si účastník výskumu všimol, že sa hrbí, „opravil“ sám seba a posadil sa rovno. Tento jednoduchý postup výrazne zlepšil vytrvalosť pri vôľových testoch.

Vyskúšajte to aj vy, dbajte na správne držanie tela a vždy, keď sa pristihnete, či už doma alebo v práci pri tom, že sa hrbíte, silou vôle sa vystrite. Ak to zakaždým urobíte, je to akoby ste urobili drep so svojím „vôľovým svalom“. 

3. Zaveďte si denník

V rovnakej štúdii sa taktiež zistilo, že ľudia, ktorí mali zavedený potravinový denník, do ktorého si zapisovali potraviny skonzumované počas dňa, si týmto spôsobom  posilňovali svoje vôľové vlastnosti a dokázali lepšie odolať nevhodným potravinám.

Vyskúšajte si stiahnuť aplikáciu s obrovskou databázou potravín, do ktorej si budete zaznamenávať informácie o potravinách spolu s ich výživovou hodnotou. Ak vydržíte zapisovať si doň aspoň 2 týždne, výrazne sa tým zvýši vaša schopnosť odolávať pokušeniam.

4. Zapájajte aj druhú ruku

Vedci použili rovnakú metodiku ako pri správnom držaní tela a vykonali ďalšie štúdie. Tentoraz boli zamerané na to, aby si človek vždy, keď si to uvedomí, začal zapájať do činnosti ruku, ktorá nie je uňho dominantnou. Pretože mozog je naprogramovaný používať v prvom rade dominantnú ruku. Pre zapojenie druhej ruky je však potrebné použiť vôľu.

Ak si ju chcete potrénovať, vyberte si časť dňa, kedy budete druhú ruku vedome používať. Pozor! Nesnažte sa o to viac ako hodinu denne, lebo sa zbytočne unavíte.

5. Dbajte na zdvorilosť

Možno sa nad tým pousmejete a pomyslíte si, že prejavom zdvorilosti pomaly odzvonilo. Ale v ďalšom teste, ktorí vedci vykonali, bolo úlohou zmeniť svoje prirodzené vyjadrovanie, a to zahŕňalo: odolať nutkaniu požívať vulgarizmy, nadávky, namiesto ahoj povedať dobrý deň... Opäť sa potvrdilo, že vôľou môžeme potláčať svoje naučené vzorce správania.

Ak chcete, vyberte si časť dňa, keď niektoré slovo/á nebudete vôbec používať, prípadne ich nahradíte iným slovom. Napríklad si môžete povedať, že časť pracovnej doby nebudete používať slovo „NIE“. Uvidíte, ako to bude fungovať a vplývať na vašich kolegov. Rovnako ako všetky cviky spomínané vyššie, pre posilnenie vôle bude stačiť trénovať iba 2 týždne.

6. Vytvorte si v hlave zoznam termínov

Každý, kto si ešte spomenie na svoje vysokoškolské či stredoškolské dni, vie, aké bolo bifľovanie pred skúškami, prípadne písanie si ťahákov pred veľkými písomkami. Keď už nebolo úniku, vôľa sa stala hyperproduktívnou.

Vedci zistili, že ak si sami pre seba vytvoríte vlastný zoznam termínov, môžete na svojej vôli pracovať rovnakým princípom. Jednoducho si vyberte úlohu, ktorú ste dlho odkladali a stanovte si termín, dokedy ju splníte, ale podmienkou je, aby ste stanovenú lehotu dodržali. Účastníci, ktorí tento postup dodržiavali počas dvoch týždňov, nielenže veľa restov dobehli, ale zároveň si zlepšili stravovacie návyky, a dokonca znížili príjem alkoholu i cigariet.   

cvičiť pevnú vôľu

7. Sledujte svoje výdavky

Robte to, aj keď ste v situácii, keď nepotrebujete znížiť svoje výdavky, pretože aj táto činnosť patrí k určitému druhu cvičenia vlastnej vôle. Vedci zistili, že sledovanie výdavkov priamoúmerne súvisí so zlepšením vôle. Týmto spôsobom jednoducho zvýšite vašu schopnosť odolávať pokušeniu a nesúvisí to iba s pokušením konzumovať sladkosti.

8. Stláčajte rukoväť

Tento tip je skutočne pre tých, ktorí chcú zvýšiť svoju vytrvalosť. Vedci odporúčajú čo najsilnejšie stlačiť rukoväť čohokoľvek a vydržať tak dlho, až kým nepocítite vysilenie. Cvičenie opakujte. Hoci viete, že vám toto cvičenie vyvolá pocit presilenia, silou vôle sa prinúťte k tejto činnosti. Vyskúšajte to s každou rukou a snažte sa vydržať čo najdlhšie, lebo to zvýši vašu vytrvalosť na ďalšie náročné úlohy. 

9. Nevyhýbajte sa robiť niečo, čo je pre vás lákavé

A to preto, aby ste si natrénovali schopnosť povedať „nie“ a nerobiť počas celého dňa činnosť, ktorá je pre vás lákavá. Vedci učili účastníkov výskumu odolať pokušeniu pobozkať blízku osobu. Výsledky priniesli poznanie, že tí, čo boli schopní odolať bozku, zároveň boli oveľa schopnejší odolať iným pokušeniam v ich živote. Ak sa to chcete naučiť, vašou snahou by malo byť naučiť sa vysporiadať so svojou túžbou.

Dôsledným „nie“ budete zvyšovať vašu schopnosť odolávať pokušeniam a ignorovať iné rozptýlenia. Nemusí to trvať celý deň, ale dostatočne dlhý čas, kým budete v pokušení. Na záver „skúšky“ si môžete dopriať malú odmenu. 

10. Viac si uvedomujte svoje automatizované rozhodnutia

Toto cvičenie spočíva v uvedomovaní si všetkých svojich rozhodnutí, ktoré učiníte počas dňa. Často totiž bývame zaplavení informáciami, až niektoré rozhodnutia robíme takmer automaticky. Nájdite si čas a premýšľajte o tom, prečo robíte konkrétne rozhodnutie.

Možno vám to bude pripadať ako výsluch seba samého, keď si budete odôvodňovať, prečo si namiesto vajíčka so slaninou na raňajky dávate bezlepkové cereálie, alebo prečo si namiesto 2 kociek cukru do kávy dávate stéviu. Ak akýmkoľvek spôsobom začnete vedome myslieť pri typicky automatickom správaní, posilní sa vaše sebaovládanie a vytrvalosť. 

Na záver pripomíname, že z týchto 10 možností by ste si mali vybrať iba jednu, ktorá najviac vyhovuje vašej povahe a nemali by ste ich skúšať všetky naraz. Keď si vyberiete a rozhodnete sa ju zaradiť do svojho každodenného života, robte to postupne, pozvoľna – rovnako, ako keď začínate s cvičením. Postupnosťou krokov sa dostanete k cieľu – byť psychicky odolnejšou!  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: