Choroba môže byť signálom, že niečo nerobíme správne
Aj vy to poznáte? Celý rok ste zdraví ako repa a prídu sviatky, alebo dôležité udalosti a vás zlomí choroba. Detí sa to týka tiež. Sú také, ktoré zásadne ochorejú počas prázdnin. Prečo je to tak?
Psychológovia hovoria o strese a napätí, ktoré podvedome v očakávaní výnimočných dní, alebo udalostí, prežívame. Problémy, s ktorými si nevie poradiť hlava, dáva telo najavo chorobou. To, čo sa nahromadí, vypukne v čase väčšieho stresu.
Samotné ochorenie nám spôsobí ešte väčší stres a odmietanie. Namiesto toho, aby sme prijali signál: niečo nie je v poriadku (čo je to?), chorobu odmietame.
Zdravie najmenších ide cez žalúdok: Týchto 3 krokov sa držte!
Dieťa do choroby uniká v očakávaní niečoho, alebo pred niečím
Netýka sa to len dospelých, ale aj detí. Tie často unikajú do choroby v očakávaní väčšej pozornosti, lásky a opatery. Imunitný systém je s psychickým prežívaním úzko prepojený. Tam, kde bolí duša, bolí aj telo. U detí to platí dvojnásobne, s emóciami ešte nedokážu pracovať tak, ako my dospelí.
Vedeli ste, že:
za častejšími ochoreniami detí v jasliach a v škôlkach nemôžu len baktérie a nový kolektív, ale odlúčenie a stres, ktorý majú deti v neznámom prostredí?
Je ťažké stotožniť sa s tvrdením alternatívnych prístupov, že choroba je našim spojencom, ktorý nám môže pomôcť, ak ho počúvame, nájsť stratenú rovnováhu. Ak ochorenie vnímame ako čosi, čoho sa treba zbaviť, nerozumieme príčine toho, prečo sme ochoreli a chceme sa zbaviť iba dôsledku. Podvedome asi tušíme, ktorá oblasť nášho života nefunguje tak, ako by mala. Skúsme sa na ňu zamerať a dať do poriadku to, čo sa dá. V prípade dieťaťa je nutné zamerať sa na jeho prežívanie.
Zase sme CHORÍ: Ach, tie škôkárske choroby!
Psychosomatickú príčinu ochorenia rešpektuje aj klasická medicína
Zdravie má pre človeka nevyčísliteľnú hodnotu. Telo je dokonale prepojený organizmus. Ak prestane fungovať čo i len jeho najmenšia súčasť, skôr či neskôr sa to prejaví na fungovaní celku.
Psychosomatickú príčinu ochorenia rešpektuje aj klasická medicína- vychádza z princípu, že vedomie, duša a emócie človeka sú neoddeliteľne spojené s telesnou stránkou organizmu. „Choroby duše“ sa prejavujú navonok a to prostredníctvom funkčného poškodenia organizmu.
Etikoterapia vidí príčinu ochorení v narušených vzťahoch
K sebe, k druhým ale aj celkovo k životu. Zjednodušene by sa dalo povedať, že veľa príčin vedie k jednému dôsledku. Konkrétne ochorenie, jeho intenzita a rozsah sa somatizuje na tele postupne a môže mať niekoľko rozličných príčin. Je ich súhrnným výsledkom.
Existujú tri skupiny negatívnych emócií, ktoré sa somatizujú prevažne na tých istých orgánoch. Emócie hnevu, emócie smútku a emócie strachu. Ľadviny ako párový orgán najviac oslabujú trvalo narušené vzťahy, konflikty. Pečeň zas somatizuje bolesti duše, trápenie, krivdu, žlčník hnev a potláčanú zlosť. Pľúca, srdce a štítna žľaza sú oslabované strachom. Bolesti hlavy a migrény signalizujú prílišný tlak na seba.
Pri uzdravení je náš vlastný postoj určujúci. Aj klasická medicína uznáva, že vlastná snaha pacienta uzdraviť sa je pri liečbe dôležitá. Liekmi môžeme opraviť to, čo je pokazené navonok, ale vo vnútri si musíme upratať každý sám. Pokiaľ neporiadok necháme v duši, ochorenia sa k nám budú vracať ako bumerang.