Bezbolestný pôrod vďaka novému lieku? Ženy si ho môžu dávkovať samé

Bezbolestný pôrod vďaka novému lieku? Ženy si ho môžu dávkovať samé
27.8.2018 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Pred pár dňami český portál Ona.Idnes.cz zverejnil zaujímavý rozhovor s anesteziológom, Alexandrom Abošim, o využívaní novej metódy na tlmenie pôrodných bolestí.

Podľa jeho slov: "Výhodou remifentanilu je, že sa z tela vyplavuje veľmi rýchlo (už do desať minút), takže sa nehromadí v tele matky, dieťaťa a ani v materskom mlieku. Navyše je táto metóda revolučná aj v tom, že žena si liek dávkuje sama pomocou špeciálneho prístroja, a to iba vo chvíli, keď pociťuje bolesť. Potom, ako splní svoju úlohu, do piatoch až deviatich minút sa z tela vyplaví."

Mamy radia mamám: Bojím sa pôrodu!
Prečítajte si tiež:

Mamy radia mamám: Bojím sa pôrodu! 

Remifentanil účinne tlmí bolesť a rýchlo sa vyplavuje

Liek, ktorý remifentanil vraj účinkuje efektívnejšie ako látka petidín, ktorá sa často používa pri pôrodoch.
Vedci konštatujú, že použitie remifentanilu by mohlo znížiť potrebu epidurálu (ktorý môže byť pre rodičku v určitých prípadoch rizikový)  a rovnako aj  výskyt tzv. inštrumentálnych pôrodov, pri ktorých lekári musia dieťa vytiahnuť pomocou klieští.

V rozhovore pre Ona.Idnes.cz anesteziológ uviedol, že pomôcka, ktorou si žena dávkuje remifentanil, je navrhnutá tak, aby nedošlo k predávakovaniu.
Alexander Aboši je vôbec jedným z prvých slovenských lekárov, ktorí s remifentanilom pracuje. Pôsobí ako anestéziológ v Čechách.

Refentanil sa možno  dostane aj do niektorých slovenských pôrodníc

„Liek remifentanil plánujeme pilotne vyskúšať najprv v dvoch našich pôrodniciach. Momentálne pripravujeme nákup špeciálnych infúznych púmp, pomocou ktorých sa liek podáva, a tiež školenie personálu,“ uviedla pre SME hovorkyňa siete nemocníc Svet zdravia, Jana Fedáková.

Zdroj: Ona.Idnes.cz ,Zena.sme.sk