Hypnopôrod: takto sa dá dieťatko na svet priviesť bez strachu

Hypnopôrod: takto sa dá dieťatko na svet priviesť bez strachu
14.9.2017 v kategórii Tehotenstvo, autor Martina Pašková, foto: istockphoto.com

Prečítajte si o tom, že sa to dá všetko aj inak, že existujú spôsoby ako priviesť dieťatko na svet v pokoji a bez celoživotnej traumy.

Ľahší a bezbolestnejší pôrod: ako sa naň pripraviť?

Tak ako to bolo dovtedy, kým „vyspelý“ svet neurobil z tejto výnimočnej udalosti bolestivý zážitok. O tom, že to ide aj inak, lepšie, krajšie, v pohode a harmónii a najmä v súlade s prírodou, hovorí tzv. hypnopôrod. 

Čo znamená hypnopôrod?

Podstata hypnopôrodu spočíva v cieľavedomej príprave budúcej mamičky na pôrod prostredníctvom kurzu, na ktorom sa naučí uvoľniť myseľ, aby umožnila telu fungovať tak, ako má.

Všetko je založené na pozitívnom myslení, relaxácii a správnych dýchacích technikách. Sú to jednotlivé kroky, pomocou ktorých sa dá docieliť nielen šťastné a príjemné tehotenstvo, ale najmä krásny a pokojný pôrod.

A ten pomerne významne ovplyvní i váš vzťah s bábätkom. Rodiť prostredníctvom hypnopôrodu znamená byť pri plnom vedomí, ale úplne uvoľnená.

Veci budete mať plne pod kontrolou, budete si uvedomovať všetko, čo s pôrodom súvisí. Sťahy maternice i pohyby vášho dieťatka. Keďže budete absolútne pokojná a bez stresu, vaše telo bude samo pracovať tak, ako má.

Ak zažijete prirodzený pôrod v pokojnej atmosfére, pri ktorom nemusíte užiť žiadne lieky, je to veľké plus i pre vaše bábätko. Bude pokojné, čulé a bez akýchkoľvek medikamentov hneď pri “vstupe” do “veľkého” života.

Prečítajte si: Pôrod - ako začína, ako prebieha?

Aké sú pozitíva hypnopôrodu?

  • pôrod touto technikou je pokojný, bez stresu, strachu, pravdepodobne aj bez použitia akýchkoľvek medikamentov na tíšenie bolesti,
  • pôrod býva zvyčajne kratší,
  • vďaka hypnopôrodu sa vaše telo rýchlejšie zregeneruje, skôr sa dáte do formy,
  • svoje dieťatko privediete na svet prirodzene a bez vplyvu liekov na jeho maličký organizmus.


Ako prebieha samotný kurz?

Ak vás táto téma zaujala a poviete si, že urobíte všetko pre to, aby ste sa zbavili strachu, navštívte kurz hypnopôrodu. Trvá jeden víkend, ale o stretnutia s terapeutkou neprídete až do konca tehotenstva.

Budete sa spolu stretávať i naďalej a precvičovať techniky relaxácie. Priamo na kurze sa mamičky naučia hlavne základné techniky relaxácie a uvoľnenia, aby sa počas pôrodu vedeli ľahko a rýchlo dostať do stavu hlbokého uvoľnenia bez ohľadu na to, v akom prostredí sa nachádzajú alebo aké rušivé elementy okolo nich môžu byť.

Podstatou kurzu je tiež odblokovať emocionálne bloky a pomôcť mamičkám zbaviť sa strachu z pôrodu. Kurzu sa zúčastňujú nielen prvorodičky, ale tiež ženy, ktoré už majú pôrod za sebou a nemajú naň dobré spomienky.

Bol pre nich traumatizujúci a ťažký. Preto hľadajú cestu, ako sa strachu zbaviť a traumu odblokovať. Kurzu sa zúčastňuje maximálne dvanásť párov, aby sa terapeutka mohla dostatočne venovať každej mamičke.

Dnes nie je otecko pri pôrode ničím výnimočným. Práve naopak, mnohé mamičky si takúto psychickú podporu veľmi pochvaľujú. Ak sa chce otecko zúčastniť pôrodu svojho dieťatka, je veľmi dobré, aby navštevoval spolu s partnerkou aj kurz hypnopôrodu.

Celkovo je kurz koncipovaný tak, aby mamičky opäť získali dôveru v seba, vo svoje telo a vo svoju prirodzenú schopnosť porodiť svoje dieťatko bezpečne a bez problémov.

Ako spoznám, že sa už začína pôrod? Priebeh pôrodu: 1. doba pôrodná

Kurz hypnopôrodu môžete navštevovať aj na Slovensku

Na Slovensku sa technikám hypnopôrodu venuje Miroslava Peťková. Ako sama hovorí, k informáciám o hypnopôrode ju po prvýkrát nepriamo doviedla priateľka z Austrálie, ktorá jej s nadšením vyrozprávala svoj nádherný zážitok z pôrodu.

„Povedala mi, že sa pripravovala na pôrod pomocou metódy 'Hypnobirthing' (v preklade hypnopôrod). Veľmi ma to ako hypnoterapeutku zaujalo, pretože viem, akú silu má naša myseľ.

Tak som si začala o tom študovať viac. Až som sa nakoniec prihlásila na špeciálny tréning v inštitúte priamo u zakladateľky hypnopôrodu Marie Monganovej a urobila som si špecializáciu aj na túto oblasť.“

Pri príprave na hypnopôrod je najdôležitejšie odstrániť strach

Práve Mirka nám dopodrobna objasnila, čo sa na kurze deje, ako prebieha a čo je podstatou tejto metódy. „Na začiatok je veľmi dôležité identifikovať, odkiaľ strach, ktorý mamička voči pôrodu prechováva, prichádza.

Môže ísť o vlastné skúsenosti, vlastné traumatizujúce zážitky, alebo pramení z okolia. Na základe toho potom s týmito „blokmi“ pracuje terapeutka, ktorá využíva špeciálne relaxácie s vizualizáciami.

Nie každý prípad je jednoduchý, s niektorými mamičkami treba pracovať dlhšie a najmä individuálne. Súčasná medicína je úžasná v mnohých smeroch. Ale v medicíne sa bohužiaľ dosť často zabúda na to, že spolu s telom je veľmi dôležité liečiť aj myseľ človeka.

Naša myseľ má neskutočnú silu – v tom, ako sa cítime, ako sa naše telo správa. Nedá sa odlúčiť jedno od druhého. Naša myseľ a naše telo musia byť vo vzájomnej harmónii.“ 

Prečítajte si: Gravid joga je skvelou pomocníčkou v období tehotenstva!

Žena sa počas pôrodu musí cítiť bezpečne

Podľa Mirky je osobný prístup a intimita počas pôrodu veľmi dôležitá. „Žena k tomu, aby mohla porodiť prirodzene, plynulo a bezpečne, musí mať zachované základné podmienky – jednými z najdôležitejších sú súkromie, intimita, pocit bezpečia.

A už tu vidíme, kde vzniká prvotný problém.  Ak žena príde do pôrodnice a necíti sa tu bezpečne, jej telo začne produkovať adrenalín. Adrenalín blokuje tvorbu oxytocínu.

A keďže oxytocín je hlavným spúšťačom pôrodu, vzniká problém. Keď máme strach alebo sme v strese, hoci len podvedome, dostávame sa do zvláštneho stavu, ktorý voláme „útok alebo útek“.

V takomto stave nás začne naše telo pripravovať na prípadný boj s „ohrozením“ alebo na útek.  A okamžite začne robiť kompromisy – začne zásobovať krvou a kyslíkom orgány nutné na prežitie (srdce a končatiny) a všetkým ostatným orgánom dočasne zníži prísun krvi a kyslíka.

Medzi takéto orgány patrí aj maternica, a keďže maternica je sval, odkrvením prestane pracovať tak, ako má, kontrakcie sú slabšie a bolestivejšie. Taktiež sa dostáva dieťatku menej kyslíka.“

Prečo je dobré absolvovať kurz hypnopôrodu?

„Na kurze v podstate v skratke učíme mamičky ovládať svoju myseľ, zbaviť sa strachu, vrátiť sa k svojim prirodzeným inštinktom a počúvať, čo im telo hovorí.

Na to, aby ich pôrod bol čo najpríjemnejší, najplynulejší a samozrejme aj najbezpečnejší, je dôležité, aby boli v prvom rade po psychickej stránke v pohode a po fyzickej stránke úplne uvoľnené.

Vďaka technikám, ktoré sa naučia na kurze hypnopôrodu, sa dokážu rýchlo dostať do stavu hlbokého uvoľnenia a odovzdať sa celému procesu.

V takomto stave ich telo bez problémov produkuje dostatočné dávky oxytocínu, a spolu s oxytocínom zároveň produkuje aj endorfíny, ktoré dostávajú mamičku do príjemného stavu a tlmia bolesť.“ Výsledkom tejto práce sú spokojné mamičky a ich bábätká.

Bonding – magické hodiny po pôrode