Ako spoznám, že sa už začína pôrod? Priebeh pôrodu: 1. doba pôrodná

Ako spoznám, že sa už začína pôrod? Priebeh pôrodu: 1. doba pôrodná
10.5.2017 v kategórii Tehotenstvo, autor Zuzana Symonová, foto: istockphoto.com

A je to tu. Očakávaný okamih, keď sa stretnete so svojím dieťatkom. Všetky predstavy, ako vyzerá, na koho sa podobá, aké bude veľké, konečne dostanú konkrétne obrysy a vy ho budete môcť po deväťmesačnom čakaní popestovať v náručí.

Prejdite si s nami krok za krokom celým procesom narodenia, aby ste mohli byť v deň „D“ pokojná – budete totiž vedieť (aspoň približne), čo vás čaká a neminie. 

Ako prebieha prvá doba pôrodná?

Začínajúci pôrod spoznáte podľa pravidelných sťahov maternice, ktoré pocítite v dolnej polovici bruška ako tupý tlak trvajúci približne pol minúty (možné je aj to, že tento tlak pocítite aj v oblasti krížov).

Nemusíte sa obávať, že si sťahy „nevšimnete“, ak budete spať, prebudia vás. Že naozaj ide o pôrodný sťah, si môžete overiť tak, že si počas tlaku priložíte ruku na dolnú polovicu brušnej steny, mali by ste pocítiť „stvrdnutie“ maternice.
„Mali by ste vedieť, že iba 4 % žien porodia presne vo vypočítanom termíne pôrodu, preto sa na stanovený dátum veľmi nespoliehajte. Pôrod sa môže začať o 14 dní skôr, alebo aj niekoľko dní po termíne.“
Môže sa stať, že vás pomýlia nepravidelné sťahy, tzv. poslíčkovia, tie sa objavujú niekedy aj dva týždne pred skutočným pôrodom.

Možno budete cítiť intenzívne sťahy maternice, ale nebudete sa otvárať, v takom prípade ide o nepravé príznaky pôrodu – vaše telo sa pravdepodobne na nastávajúci pôrod „iba“ pripravuje.

Ak sa nachádzate v situácii blízko termínu pôrodu alebo dokonca je po ňom a máte bolestivé kontrakcie, a pritom krček maternice na ne nereaguje, všetci musia byť trpezliví a prípadné zásahy do končiaceho tehotenstva by mali byť čo najšetrnejšie, pretože v opačnom prípade by mohlo neskôr dôjsť k predĺženiu samotného pôrodu, alebo v krajnom prípade dokonca k cisárskemu rezu.
Prečítajte si: Sú to pôrodné kontrakcie alebo ešte nie?
„Kontrakcie maternice sú činnosť maternicového svalu, ktorú tehotná žena nemôže vlastnou vôľou ovládať. Pri pôrode je plod počas kontrakcií tlačený pôrodnými cestami.“

Základom pre začínajúci pôrod sú pravidelné sťahy. Skutočný pôrod sa začína v okamihu, keď sú sťahy pravidelné, ale intervaly medzi nimi spočiatku môžu byť aj 30-minútové (u každej ženy je to inak). V každom prípade je potrebné si uvedomiť, že pôrod sa začína!

Ako odlíšiť tzv. poslíčkov od skutočných kontrakcií?

Jedine vaginálnym vyšetrením je možné zistiť zmenu na krčku maternice a stanoviť, že sa pravdepodobne jedná o začínajúci pôrod. 

Ak vám odtečie plodová voda, na nič nečakajte a ihneď odíďte do pôrodnice. Môže nastať situácia, keď vak blán, ktorý obklopuje plodovú vodu, placentu a plod v maternici, vplyvom tlaku plodovej vody praskne, a to i v prípade, že sa v ňom objaví len drobná trhlinka.

Množstvo odtečenej vody môže byť rôzne, napr. keď odtečie iba predná plodová voda, je to cca 1 – 2 polievkové lyžice, no keď hlavička plodu nebráni odtoku ostatnej plodovej vody, môže to byť aj liter.
Odtečenie pocítite ako náhle zvlhnutie na stehnách. Situácia je porovnateľná s ľahkým únikom moču. Plodová voda sa skutočne moču podobá, najmä svojou farbou. 
Prečítajte si: Pôrod - ako začína, ako prebieha?

Odtečenie plodovej vody

Možno vám napadne, prečo sa aj pri miernom odtečení máte ponáhľať do pôrodnice. Dôvod je jediný – keď odtečie „predná plodová voda“, hlavička dieťaťa zostúpi do dolného maternicového segmentu a „uzatvorí“ ho.

Plodová voda, ktorá neodtiekla (umiestnená nad hlavičkou), je zadržiavaná v plodovom vajci a neskôr odteká iba po malých častiach, nie všetka naraz.

Vzniká tak riziko vniknutia choroboplodných zárodkov cez otvor v plodových blanách z matkinej pošvy do plodového vajca a vniknutia do úst plodu a do dýchacích ciest.

Nenarodenému dieťaťu by tak hrozilo vážne ochorenie. Okrem toho plodová voda bráni utlačeniu pupočnej šnúry, po jej odtoku je potrebné kardiotokografické vyšetrenie na zistenie prípadnej pupočníkovej komplikácie. 

Po odtečení plodovej vody by mala byť tehotná žena pod neustálym odborným dohľadom.“
POZOR!

Pokiaľ vám odtečie časť plodovej vody počas tehotenstva, musíte neodkladne odísť do pôrodnice. V prípade, že by ste si neboli istá, či skutočne ide o plodovú vodu, môžete si v lekárni zakúpiť test alebo ísť do pôrodnice „pre istotu“ aj tak. Nikto sa na vás určite hnevať nebude.     

Prvá doba pôrodná – „otváracia“

Pýtate sa, prečo sa prvej pôrodnej hovorí „otváracia“? Je to z dôvodu, že v tejto fáze prichádza k otváraniu pôrodných ciest.

Počas prvej doby pôrodnej už skutočne začínate rodiť, resp. začínate cítiť pravidelné kontrakcie maternice, pri ktorých sa začnete otvárať a krček maternice sa bude postupne skracovať.

Samotné určenie začiatku pôrodu nie je v každom prípade jednoduché. Krček maternice sa totiž môže začať otvárať už niekoľko dní a týždňov pred samotným koncom tehotenstva a v otváraní môže pokračovať až do pôrodu. Skúsený pôrodník pri vaginálnom vyšetrení zistí prípadné zmeny na krčku maternice.

V okamihu spotrebovania krčka vznikne tzv. bránka, ktorá postupujúcim pôrodom bude zväčšovať svoj priemer. Spočiatku bude priepustná na jeden prst, potom na dva prsty a ďalšie zväčšenie sa počíta už na centimetre. Vo chvíli, keď je bránka maternice otvorená na 10 – 12 cm, končí sa prvá doba pôrodná. 

Prvá doba pôrodná u prvorodičiek trvá v priemere 10 – 12 hodín, u viacrodičiek 6 – 8 hodín. Zmeny na krčku maternice postupujúcim pôrodom sú spočiatku pomalé.

Od chvíle, keď sa začne pôrod, až do otvorenia bránky v priemere na 3 až 4 cm uplynie približne 6 až 8 hodín. Potom sa už bránka otvára rýchlejšie – do úplného otvorenia ubehnú 3 až 4 hodiny.

Rodiaca žena by počas prvej doby pôrodnej nemala ležať na chrbte. Táto poloha spôsobuje, že ťažká maternica v brušku stláča veľké cievy a môže dôjsť k zníženému prietoku krvi do maternice.

Ďalej sa znižuje sila kontrakcií maternice a tým môže dôjsť k predĺženiu celého pôrodného deja. Ideálne je, pokiaľ žena chodí, sedí alebo leží na boku. V pôrodniciach môžete využiť napr. vaňu alebo sprchu, ktorá vám počas prvej doby pôrodnej prinesie úľavu.

Čo sa počas prvej doby pôrodnej deje s bábätkom?

Dieťa je stočené do klbka, hlavičku má do samotného pôrodu nad panvou voľne pohyblivú. Len čo dochádza k pôrodu, vďaka kontrakciám sa natlačí do pôrodných ciest.

Brada dieťatka smeruje k hrudníku tak, aby hlavička mohla prejsť v čo najmenšom priemere, a vytvára tzv. vnútornú rotáciu (pohyb, ktorý pripomína špirálu).

Samotné dieťa pri pôrode nevykonáva žiaden pohyb, ktorým by sa aktívne posúvalo ďalej do panvy a pôrodných ciest, všetku „prácu“ zaňho urobia práve sťahy maternice.  

Prečítajte si: Pôrod je cieľ: A je to tu – rodím!
Slovo odborníka
Doc. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD., vedúci lekár pôrodníckej časti Gynekologicko-pôrodníckej kliniky 3. LFUK a Fakultnej nemocnice Královské Vinohrady v Prahe.  

Asi najväčším nepriateľom pokojného priebehu pôrodu je stresový hormón adrenalín. Na jednej strane potláča intenzitu kontrakcií, na strane druhej zvyšuje vnímanie bolestivých podnetov.

Preto by rodička mala prísť čo najviac pokojná a vyrovnaná. Pri prenášaní sú veľmi rušivé neustále kontakty a otázky príbuzných, ktoré iba zvyšujú napätie a stres rodičky. 

Rozpoznať samotný začiatok pôrodu môže byť niekedy ťažké, pretože poslíčkovia, ktorí nevedú k efektívnej zmene nálezu na krčku, môžu byť pomerne bolestiví a intenzívni a nedajú sa od rozvíjajúcej sa pôrodnej činnosti odlíšiť.

Pri návšteve pôrodnice lekár zistí, že nález na krčku nie je „pôrodnícky“ a pravdepodobne ide o falošnú činnosť maternice.

V niektorých prípadoch pomôžu upokojujúce medikamenty, ktoré dokážu poslíčkov potlačiť, rodička zaspí a vyspí sa, v prípade, že ide o rozvíjajúci sa pôrod, tak potlačením adrenalínu sa činnosť rozbehne a pôrod napreduje.

Pri fyziologickom priebehu pôrodu je potrebné monitorovať ozvy plodu pomocou CTG každé dve hodiny, medzitým sa rodička môže voľne pohybovať, alebo sedieť na gymnastickej lopte. V súčasnej dobe už nie je opodstatnená úplná hladovka, vhodné je ľahké jedlo a sladené nápoje. 

Ku koncu I. doby pôrodnej začne rodička pociťovať aj tlaky na konečník, pripomínajúce nutkanie na stolicu. Tlačiť však môže až pri úplne otvorenej bránke, aby nedošlo k jej opuchnutiu a k spomaleniu progresie pôrodu.

Na záver je potrebné dodať, že v každej fáze pôrodu je možné rodičke uľaviť od bolesti, preto strach z bolesti nie je namieste.

Osoba, ktorá rodičku pri pôrode sprevádza, prípadne aj voľba pôrodníka, výrazne zvyšuje jej komfort a znižuje napätie a strach, čím klesá hladina adrenalínu, pôrod postupuje rýchlejšie, vyžaduje menej analgetík a býva aj lepší výsledok pôrodu, tak ako to preukázala nejedna štúdia v zahraničí.

Prečítajte si: Uvoľňujúca masáž pri pôrode

Prasknutie alebo puknutie vaku blán

Niekoľko týždňov pred blížiacim sa pôrodom sa na základe občasných maternicových sťahov alebo „poslíčkov“ začne rozpínať dolná časť maternice a pomaličky sa budú vyklenovať plodové obaly (dve tenké priesvitné blany amnion a chorion) – vytvorí sa vak blán.

Vak blán pred samotným pôrodom praskne alebo je pretrhnutý pôrodníkom, prípadne pôrodnou asistentkou jemným háčikom počas sťahu maternice. Pretrhnutie vaku je úplne bezbolestné a samotný výkon je bezpečný.

Môže dôjsť k situácii, keď je vak natoľko pevný, že nepukne a vyklenie sa pred pošvový vchod. V takom prípade hrozí, že sa intenzívnym ťahom blán predčasne odlúči placenta, čo pre dieťa predstavuje ohrozenie.

Vak blán spravidla pukne počas prvej doby pôrodnej, prasknúť však môže aj skôr, vtedy hovoríme o predčasnom odtoku plodovej vody. 

Plodová voda je pre dieťa úplne ideálnym ochranným prostredím  

Nielen že ho spolu s placentou chráni pred vonkajšími tlakmi, ale tiež pred vonkajšími poškodeniami a navyše dieťatku poskytuje voľnosť pohybu. Obsah plodovej vody je spravidla v čase termínu pôrodu 600 až 1 000 ml, pri prenášaní pochopiteľne ubúda. 

Kontrola plodovej vody

Plodová voda by mala byť jednoznačne číra. Ak je sfarbená alebo zakalená, môže dieťatko ohrozovať na zdraví. Skalená plodová voda znamená, že dieťa vypustilo smolku.

Jedným z dôvodov môže byť krátkodobý nedostatok kyslíka, ešte pred začiatkom pôrodu. Žena je v takom prípade viac sledovaná, dieťa je až do pôrodu pravidelne kontrolované monitorovacím zariadením a pôrod býva (ale nemusí) vykonaný operačne.

Monitorovanie srdcových oziev

Monitorovanie srdcových oziev dieťaťa sa vykonáva buď posluchom pomocou stetoskopu, alebo elektronicky. Elektronické sledovanie oziev je presnejšie a predovšetkým v prípadoch, keď je tehotenstvo rizikové, je tento druh sledovania veľmi užitočný.

V súčasnej dobe vďaka prístroju lekári dokážu veľmi dobre určiť, či sa dieťatku v mamičkinom brušku darí, alebo nie. Prístroj meria počas pôrodu frekvenciu srdca dieťaťa.

Meranie teploty, tepu a tlaku

Sestra by mala počas prvej doby pôrodnej zaznamenávať teplotu, tep a tlak každé štyri hodiny, pretože tieto indície môžu mnoho napovedať o priebehu pôrodu.

Zvýšenie teploty môže signalizovať nedostatok tekutín alebo infekciu. Pri náhlom zvýšení tlaku je potrebné pravidelnejšie sledovanie rodičky.

Prečítajte si: Dula – žena, ktorá vám pomôže hľadať vlastnú cestu...