14 bodov zdravého opaľovania
Rady odborníkov upozorňujú, že najmenšie deti, teda dojčatá a batoľatá, sa NEVYSTAVUJÚ slnečnému žiareniu. Pokožka dojčiat nie je schopná sa brániť UV žiareniu. Je však jasné, že živé batoľa nebudeme počas leta držať doma, to nie je ani žiaduce. Taktiež dovolenka na slnečnom pobreží mora, či oddych na horách nemá byť pre rodinu s malým dieťaťom tabu. Ak vieme ako na to, dosiahneme zdravú pokožku bez zbytočného riskovania.
- Opaľovanie začnite postupne, po malých dávkach. Prvý pobyt na slnku nemá presiahnuť hranicu 10 – 15 minút v závislosti od typu pokožky. U detí v tomto prípade platí pravidlo č. 1: menej je viac.
- Nevystavujte seba ani dieťa v čase medzi 11. až 15. hodinou slnku. Držte sa pravidla č. 2: čím kratší tieň, tým kratší pobyt na slnku!
- Pokožku nielen detí najlepšie ochránite krémom na opaľovanie s OF 15 a vyšším, krémom chráňte všetky odkryté časti, nezabudnite nakrémovať i jemnú pokožku uší.
- Oblečenie vyberajte vo svetlých farbách, biela farba dobre odráža slnečné lúče a detský organizmus, ktorý ešte nemusí vedieť dobre regulovať telesnú teplotu, sa menej prehrieva.
- Chráňte nielen telo dieťatka, ale aj hlavu, najlepšia je taká pokrývka hlavy, ktorá pokrýva nielen temeno, ale chráni i krk a uši, so šiltom chrániacim aj líca. Už šilt s okrajom 10 cm dokáže znížiť zaťaženie slnečnými lúčmi o 70 ℅.
- Pred plánovaným pobytom na slnku dieťatko aj seba nakrémujte pol hodinu vopred, aby sa ochranný faktor mohol dostatočne rozvinúť a obnovujte ho po každom okúpaní vo vode.
- Dieťatko natierajte krémom s ochranným faktorom 15 a vyššie, častejšie ako dospelého.
- Nedostatočné rozotrenie prípravku alebo aplikácia v nie dostatočnej vrstve znižuje jeho ochranný faktor.
- Pery nemajú pigmentové bunky, treba ich chrániť faktorom 20 a viac.
- Pozor na niektoré antibiotiká a antihistaminiká, robia pokožku citlivejšou na slnečné žiarenie.
- Po opaľovaní pokožku dieťatka osprchujte, zbavíte ju potu, zvyškov krému a nečistoty. Dôležité je potom opäť ju nakrémovať hydratačným mliekom alebo krémom po opaľovaní.
- Pozor hlavne pri vetre, lebo vietor ochladzuje pokožku a vtedy môžete nadobudnúť pocit, že slnko neopaľuje.
- Voda a sneh zosilňujú a odrážajú UV žiarenie.
- Pri priemernej oblačnosti sa znižuje intenzita UV žiarenia len o 20 – 40 % oproti jasnému dňu.
Keď tieň nie je tieňom
Spáliť pokožku si môžeme veľmi jednoducho, dokonca ani slnečník neposkytuje úplnú ochranu pred UVF žiarením. Dôvod je veľmi jednoduchý, časť žiarenia prenikne aj cez látku a časť UV žiarenia sa odráža od prostredia, v ktorom sa nachádzame – voda, piesok... Množstvo odrazeného žiarenia závisí aj od toho, v akom uhle dopadá a od akého povrchu sa odráža. Tento pomer sa nazýva albedo.
Čítajte tiež:
Každá pokožka je iná: Ako dlho môže byť dieťa na slnku?
Deti a opaľovanie: 6 tipov, aby bol pobyt na slnku bezpečný