Zlepšite imunitu detí: Namiesto ihriska do lesa

Michaela Klamová | 22. február 2023
Zlepšite imunitu detí

Deti, ktoré sa pravidelne hrajú v prírode, majú lepšiu imunitu ako tie, čo trávia čas v zajatí betónu.

Hypotéza biodiverzity hovorí o tom, aký vplyv má prostredie bohaté na živé veci na našu imunitu. Podľa nej je práve strata biodiverzity v mestských oblastiach zodpovedná za nárast chorobnosti a problémov súvisiacich s imunitou (ext. zdroj výskum).

Les namiesto ihriska

Vo Fínsku sa na túto tému uskutočnil zaujímavý experiment. V škôlke premenili ihrisko na malý lesík. Vysadili trávniky, vresy či čučoriedky a nechali deti starať sa o ne a každý deň sa hrať s hlinou. Už po 28 dňoch boli u detí zaznamenané zvýšené hodnoty t-lymfocitov, ktoré sú dôležitými markermi imunity (ext. zdroj štúdia). Aj črevný a kožný mikrobióm detí bol odrazu podobnejší tým, ktoré navštevujú lesy každý deň. Tieto zlepšenia pomáhajú deťom predchádzať rozvoju alergií či autoimunitných ochorení. 

Imunita: Nech sa deti hrajú s hlinou a zašpinia si ruky

Trávenie času vonku je dobré aj pre detský zrak a pobyt v zeleni je spájaný aj s pozitívnymi zmenami v štruktúre mozgu detí. Cestou ku zdraviu nielen detí, ale aj celej rodiny, je teda častejší kontakt s prírodou. Okrem výletov do lesa či prechádzok by ste si však mali aj zašpiniť ruky.

Nechajte deti hrať sa s hlinou, v mlákach, stavať domček z prírodných materiálov či starať sa o improvizovanú záhradku. Lebo deti, ktoré sa pravidelne hrajú v prírode, majú lepšiu imunitu ako tie, čo trávia čas v zajatí betónu.

Zdroj: www.sciencealert.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: