Zimná zábava

redakcia | 16. Feb 2014
Zimná zábava

Prinášame vám niekoľko tipov na zimné hry s deťmi.

„Sniežik sa nám chumelí, zima je zimička!“ znejú slová v jednej veselej pesničke. Atmosféru tohoto ročného obdobia si však my dospelí akosi nevieme užiť... Naopak, pre našich malých nezbedníkov je zima mimoriadne príťažlivá. Neodradí ich ani chladné, sychravé počasie či šmykľavé chodníky. Deti sa vedia na snehu poriadne vyšantiť, a keď pre nich pripravíte zaujímavé hry, o zimnú zábavu je postarané. A verte, že mrazom vyštípané líčka budú mať nielen vaše ratolesti.

Hry určené pre deti od 1 do 3 rokov:

Rozzúrený býk
Humor pozitívne ovplyvňuje rozumový vývoj každého dieťaťa. A v tejto hre oň nebude núdza. Vaše dieťa sa zahrá na spomínaného rozzúreného býka a vy, naopak, na jeho toreadora. Táto hra je veľmi vhodná práve do zasneženého prostredia exteriéru, lebo vyžaduje dostatočne veľký priestor a mäkké pristátia. Nedoporučujeme ju teda prevádzať v interiéri bytu – mohlo by prísť k úrazu.
Pomôcky: červená alebo iná šatka, nepremokavé a čo najmäkšie oblečenie pre dieťa
Postup: Rodič rozprestrie šatku pri ľavom alebo pravom boku, presne tak, ako to robieva toreador v aréne. Dieťa sa pripraví s určitým odstupom od šatky, ktorou rodič vlní, akoby býka vyzýval. Dieťa sa na štartovacej čiare pripravuje na výbeh, pričom fučí a prešľapuje jednou nohou podobne ako býk. Keď skríkneme „olé“, rozbehne sa priamo „do“ šatky. Keď je už blízko, rýchlo ju nadvihneme a otočíme sa opäť čelom k dieťaťu. Dávame pozor, aby aj napriek mäkkému povrchu nedošlo k zraneniam. Táto hra cvičí obratnosť, odhad a koordináciu pohybov.

Diaľkový ovládač
Celková pohyblivosť zahrňuje všetky dôležité pohyby, ktoré sa do šiesteho roka života musí dieťa naučiť. Patrí medzi ne skákanie, behanie, chodenie a mnoho iných. Touto hrou si dieťa precvičí všetky z nich.
Pomôcky: ohybná bábika
Postup: Rodič drží v ruke bábiku a robí ňou rozličné pohyby. Kráča, vyskakuje, zdvíha jednu alebo obe ruky. Dieťa má za úlohu túto bábiku napodobňovať. Tvorivosti sa medze nekladú, preto môže kopírovať napríklad aj zvuky. Úlohy sa potom vymenia a, naopak, rodič napodobňuje pohyby, ktoré dieťa s bábikou robí. Hra je vhodná do interiéru, keď
počasie nedovoľuje pobyt vonku, ale zahrať si ju môžete aj v exteriéri.
Obmeny: Veľmi zábavnou obmenou Diaľkového ovládača je hra Padajúce vločky, ku ktorej nepotrebujemežiadne pomôcky a najlepšie je zahrať si ju vonku. Obidve cibria práve pohybové schopnosti. Padajúce vločky navyše zdokonaľujú rytmus a hra je vhodná na zahriatie pred každou prechádzkou. Rodič vydáva zvuky snehových vločiek „klop,
klop, klop“ a dieťa do rytmu chodí. Ak rodič hovorí rýchlejšie, dieťa beží – jednoducho kopíruje rytmus. Dieťa začne skákať – opäť do rytmu, keď sa spomínané „klop, klop“ zmení na „hop, hop!“.

Lavína
Deti vie najviac pobaviť šantenie. A pri tejto hre budú musieť preukázať nielen šikovnosť svojich rúk, ale i dobrý beh.
Pomôcky: teplé rukavice
Postup: Určí sa stanovište, kde sa zhromaždia všetci súťažiaci. Jeden z rodičov hru nehrá, ale je členom horskej služby. Keď zaznie štart, všetci sa snažia urobiť čo najviac  snehových gulí – každý však pre seba. Ale potom, ako horská služba vyhlási poplach a zakričí: „Lavína!“, každý si vyberie svoj strom (ktorý mu už bude do konca hry patriť) a beží sa zaň skryť s čo najväčším počtom snehových gúľ. Ak všetky neprenesie, pred druhým kolom ich musí člen horskej služby odpratať. Po stave ohrozenia sa všetci opäť vracajú, robia si snehové gule, a keď treba, bežia s nimi za svoj strom. Hra končí, keď súťažiaci uznajú za vhodné. A čo s guľami? No predsa poriadna guľovačka!

Guľôčky
Pamätáte sa, ako sa kedysi zbierali rôznofarebné guľôčky? Triafalo sa nimi do jamiek a ten najpresnejší si ich všetky odniesol. Podobne sa môžete zahrať i vtedy, keď za vašimi oknami napadne poriadna snehová nádielka. A verte, že s tými snehovými to nebude o nič menej zaujímavé.
Pomôcky: čo najväčší počet snehových gúľ
Postup: Do snehu si vydlabeme niekoľko hlbších jamiek s priemerom asi 20 centimetrov. Určíme si štartovaciu čiaru a na ňu poukladáme čo najväčší počet vopred pripravených snehových gulí. Tie sa potom čo najpresnejšie snažíme hodiť do jednotlivých jám.
Obmeny: Pre šikovnejších a starších nezbedníkov máme pripravenú hru – zaujímavý variant hry Guľôčky. Rozdiel je len v počte vytvorených jamiek. Je ich päť, sú rôznej veľkosti a v rôznej vzdialenosti od štartovacej čiary. Najväčšia je k čiare najbližšie a postupne sa s väčšou vzdialenosťou priemer jám zmenšuje. Snehové gule ale treba robiť tak, aby sa zmestili aj do tej najmenšej z nich. Najmenšia jamka je päťbodová a tá najväčšia (ktorá je teda najbližšie) je len za jeden bod. Body si môžete pokojne aj zapisovať a sami uvidíte, kto z rodiny je najšikovnejší.

Stratený poklad Eskimákov
Deti zbožňujú záhady. Všetky hry, ktoré v sebe ukrývajú kúsok tajomstva, majú pre deti osobité čaro. Pri tejto sa dieťa naučí poznatky nielen vyhodnocovať, ale možno sa mu podarí nájsť i poklad Eskimákov.
Pomôcky: mapa pokladov (zhotovená vami alebo dieťaťom), malá drobnosť ako poklad
Postup: Rodič najprv zhotoví plán alebo mapku, na ktorú zakreslí presné miesto, kde by sa poklad mal nachádzať. Následne vyjde na určené miesto a poklad (môže ním byť čokoľvek) zakope pod sneh. Priestor môže, ale i nemusí ohraničiť vetvičkami či kamienkami. Je na rodičovej fantázii, ako veľmi bude pre dieťa hra zaujímavá. Záleží to, samozrejme, nielen od pokladu. Dieťa potom naviguje pokynmi buď: „dva kroky doľava, štyri dozadu“, alebo menšie deti „teplo, teplejšie, horíš!“

Aladinov koberec
Táto hra je veľmi jednoduchá, ale o to viac zábavná. Od rodiča vyžaduje nielen dobrú fyzickú kondíciu, ale tiež dávku trpezlivosti. Jedno i druhé si však budete musieť vytrénovať, pretože na túto hru vzniká u detí silná závislosť.
Pomôcky: plachta z pevnejšieho igelitu (s rozmermi približne 1,5 x 1,5 metra)
Postup: Aladinov koberec je najmä o zábave. Ale čo rodiča poteší viac ako úprimný smiech dieťaťa? To vaše posaďte na igelitovú plachtu a ťahajte, ťahajte, ťahajte... Verte, že pre dieťa je to celkom iný zážitok ako sánkovačka.

Letná krajinka
Mysleli ste si, že jabĺčka na stromoch rastú iba v lete? Omyl. S pomocou vodových farieb si ich môžete nakresliť, koľko sa vám zažiada. Stačí sa len teplo obliecť a hor sa za letom!
Pomôcky: netoxické vodové farby, fľaša s čistou vodou (v prípade, že mrzne), ochranné rukavice, kamienky nazbierané v prírode
Postup: Na zasneženej lúke alebo u vás v záhrade si vyberte štvorcovú parcelu (s rozmermi približne 2x2 metre), ktorá vám bude slúžiť ako maliarske plátno. Pokojne si ju môžete ohraničiť kamienkami, halúzkami alebo podobnými predmetmi. Tie budú tvoriť provizórny rám vášho maliarskeho diela. Sneh v rámiku treba poriadne udupať, aby sa doň lepšie vkresľovalo. Do zbierania kamienkov, vyberania miesta i udupávania snehu je zapojené aj dieťa, tým prispieva k dielu a má pocit zodpovednosti. Keď ste všetky predchádzajúce kroky zvládli, ide sa na kreslenie. Slniečko, stromčeky, obláčiky a iné prvky letnej krajiny do snehu vydlabávate pomocou prstov, či inej pomôcky. Všetko, čo sa na obraze objaví, je len a len na tvorivosti vás a vášho dieťaťa. Na záver si nasadíte ochranné rukavice, pripravíte vodové farby a „dielko“ vymaľujete. Opäť je výber a použitie farieb odrazom fantázie jeho tvorcov. Táto hra pomáha rozvíjať detskú predstavivosť a učí ho rozlišovať farby. Z vytvoreného dielka bude mať radosť nielen dieťa, ale i vy.
Obmeny: Krajinka nemusí byť iba letná. Ako obmenu si môžete vytvoriť krajinku jesennú, letnú, ba i zimnú. Hravou formou sa dieťa naučí všetky ročné obdobia.

Anjelik
Spomeniete si ešte, ako ste sa v detstve váľali v snehu a metali rukami sem a tam? Každý z dospelých si isto pamätá, čo je to urobiť anjela do snehu. Neverili by ste ale, koľko málo detí v dnešnej dobe túto veselú zábavku pozná. Aby to vaše k nim nepatrilo, nezostáva iné, iba okúsiť akosť tohtoročného snehu.
Pomôcky: nepremokavé oblečenie
Postup: Na to, aby bol váš anjelik taký, aký má byť, potrebujete najmä veľkú snehovú nádielku. V tomto prípade veru neplatí, že menej je viac. Ľahnite si chrbtom do snehu – odvážnejší sa môžu i zvaliť, a mávajte rukami a nohami k sebe a od seba. Po následnom vyšantení vstaňte a obhliadnite si svoje dielko. Ak sa vám sneh nedostane tam, kde nemá, pokojne si urobte aj celú armádu anjelov.

Kocúr a myška
Netypická naháňačka v zimnej prírode isto pobaví nielen dieťa, ale i vás. Okrem zábavy naučí váš „pokladík“ rýchlym reakciám, posilňuje sebadôveru a zároveň cvičí postreh. Pred spomínanou hrou dieťaťu vysvetlíme, aký vzťah majú medzi sebou mačka a myš.
Pomôcky: plastová fľaška, dlhý pevný motúz (cca 5 metrov), prípadne na prikrášlenie šedá ponožka či šatka, ktorú na fľašu navlečieme
Postup: Do uzáveru fľaše urobíme dieru, cez ktorú motúz prevlečieme. Motúz na jeho konci zauzlíme, aby pevne držal s fľašou. Fľašu vrchnákom opäť zatvoríme. Fľaša bude slúžiť ako návnada pre kocúra, teda bude predstavovať myš. Dieťa v prvom kole hrá úlohu mačky. Vysvetlíme mu, že hladný kocúrik naháňa nezbednú myšku, ktorej sa na poslednú chvíľu vždy podarí kocúrikovi utiecť. Vy teda pevne chytíte špagát do ruky a utekáte s ním – samozrejme, nie príliš rýchlo. Vždy, keď sa dieťa približuje k fľaši, zatiahneme motúzom a myška opäť utečie. Akonáhle dieťa význam hry pochopí, iste zatúži ovládať vás a ťahať samo za špagát. Vo vymenených úlohách ho nepochybne pobaví nespokojný a ufrflaný kocúr, ktorý nie a nie šikovnú myš dohoniť.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: