S bábätkom v zime

S bábätkom v zime
11.1.2019 v kategórii Bábätko, autor Martina Pašková, foto: istockphoto.com

Priviezli ste si svojho drobčeka z pôrodnice domov práve počas studených zimných dní? Nie ste si istí, či môžete ísť v chladnom počasí na prechádzku a neviete, ako ho správne obliecť?

Nemajte obavy. Poradíme vám, za akého počasia je prechádzka s bábätkom vhodná a aj to, čo mu obliecť, aby neprechladlo.

V zime treba začať s prechádzkami postupne

Počas chladných dní svoje novorodeniatko na studený vzduch privykajte postupne. Ak je vonku mrazivé počasie, oblečené a v kočíku uložené bábätko dajte najskôr spinkať k otvorenému oknu, prípadne na balkón. Toto postupné otužovanie pomôže dieťatku lepšie sa prispôsobiť chladnému počasiu. Po pár dňoch sa môžete vybrať na skutočnú prechádzku. 

Aké počasie je na pobyt vonku ideálne? 

Vo všeobecnosti platí, že bábätká, s ktorými absolvujete každodenný pobyt vonku, na čerstvom vzduchu, sú životaschopnejšie a majú vyššiu obranyschopnosť organizmu. Pre novorodenca je však veľmi energeticky náročné regulovať si telesnú teplotu. Preto odborníci neodporúčajú pobyt vonku pri teplote nižšej ako -5 °C pre novorodencov a pre väčšie detičky pri teplote viac ako -10 °C. 

Ak teplota vonku klesne hlboko pod nulu, napriek vášmu starostlivému a dôkladnému oblečeniu bábätka prechádzku radšej vynechajte. 

Ak je vonku okolo 0 °C a viac, nemusíte sa ničoho obávať. Detičky staršie ako mesiac môžete pokojne vonku kočíkovať, dokonca i v prípade dažďa. 

MAMA a ja rada: 

Pokiaľ je dieťatko zdravé, môžete s ním vonku pobudnúť dve hodiny denne. Zvoľte čas, kedy je relatívne najteplejšie, teda okolo poludnia. V prípade inverzie, mrholenia alebo silného vetra sa prechádzky radšej vzdajte!

Čo bábätku v zime obliecť?

Dieťatko by počas zimných prechádzok malo byť dostatočne oblečené, aby neprechladlo. Nie však príliš, aby ste mu nespôsobili prehriatie. Niekedy je pre mamičky ťažké správne to odhadnúť. Dôležité je, aby bábätko malo v teple nožičky. Nezabudnite preto na topánočky alebo hrubé ponožky. Všeobecne sa môžete riadiť princípom – o jednu vrstvu viac, ako si obliekate vy.

Ideálne je zvoliť body, pančušky, tenší svetrík, nohavice a bundičku. Namiesto svetríka a nohavíc môžete zvoliť aj overal. Dieťatko v zime treba, samozrejme, vložiť do kočíka vo fusaku, prípadne zakryť ešte dekou. Mnohé kočíky majú kryt, ktorý sa zipsom pripojí k vaničke a zabezpečí kočík pred vetrom. Dieťatko je tak plne chránené. 

MAMA a ja rada: 

Teplotu bábätku najlepšie skontrolujete na mieste za krkom – nesmie byť spotené. Ručičky ani noštek nie sú spoľahlivým ukazovateľom.

Ak s dieťatkom často cestujete, príde vám určite vhod overal, ktorý je špeciálne určený na použitie v autosedačke. Má otvory, ktoré umožňujú pripútanie pomocou pásov. Dieťatko je tak počas jazdy v teple aj v bezpečí.

Dôležitou súčasťou správneho zimného outfitu u detí je čiapka

Cez hlavičku drobcom uniká až tretina telesného tepla, preto vyberte kvalitnú teplú čiapočku. Nikdy bábätku nezakrývajte ústa šatkou či šálom. Para z ústočiek by im mohla spôsobiť omrzliny. 

 

Kedy prechádzku radšej odložiť:

I keď platí, že pobyt bábätka na čerstvom vzduchu je prospešný, v niektorých prípadoch by ste ho mali odložiť alebo sa o vhodnosti prechádzky poradiť s pediatrom. Najmä vtedy, ak sa dieťatko narodilo predčasne, s nízkou pôrodnou hmotnosťou, trpí nejakým ochorením alebo má zvýšenú teplotu.

Okrem oblečenia je dôležitá i starostlivosť o pokožku bábätka

Pokožka detí je oproti tej našej oveľa jemnejšia. Je menej odolná a zároveň náchylnejšia na podráždenie. Preto je nutné venovať jej náležitú pozornosť. Zaobstarajte si pre drobčeka ochranný krém proti vetru a chladu, vhodný a primeraný jeho aktuálnemu veku. U maličkých bábätiek vám na tento účel postačí aj olej, mandľový alebo kokosový.

Aj so „zimným“ bábätkom si môžete užívať prechádzky na čerstvom vzduchu. Ak zvolíte správne oblečenie a dodržíte zopár zásad, ktoré sú pre toto ročné obdobie nevyhnutné, nemusíte mať z pobytu vonku žiadne obavy. Užijete si ho vy i drobček. 

Zima na horách s dojčaťom
Prečítajte si tiež:

Zima na horách s dojčaťom