Tipy, ako eliminovať žiarlivosť staršieho súrodenca

Mgr. Jarmila Hýroššová | 14. Mar 2017
Tipy, ako eliminovať žiarlivosť staršieho súrodenca

Žiarlivosť súrodenca nie je príjemná, avšak, ani nezvládnuteľná. Prinášame vám tipy, ako s ňou zatočiť.

Majte pochopenie pre pocity prvorodeného dieťaťa

Pokúste sa chápať žiarlivosť vášho prvorodeného dieťaťa ako výraz jeho neistoty. Musí si na novú situáciu najskôr zvyknúť a nájsť si nové miesto v rodine.
Zabrzdite ho vtedy, ak je voči bábätku zlostné, chce mu ublížiť alebo po ňom hádže hračky. Pokúste sa ale zostať v takýchto situáciách pokojná. Povedzte mu, že chápete, keď je na bábätko nahnevané.

Napríklad: „Ja viem, je to nepríjemné, keď bábo plače a my sme si práve začali čítať, však?“ Vysvetľujte mu stále dokola, že najskôr bolo aj ono také malé a tak často jedlo a prebaľovali ste ho.

A tiež mu neustále pripomínajte, že ho ľúbite stále rovnako, aj keď teraz trávite veľa času s drobčekom. Ak má tri a viac rokov, môžete sa ho tiež opýtať: „Čo by si si odo mňa prial/a, aby si sa cítil/a lepšie?“

Vyhnite sa zákazom v súvislosti s bábätkom

Ak budete od staršieho dieťaťa neustále vyžadovať, aby bolo ticho, lebo bábätko spí, alebo aby si umývalo ruky predtým, ako sa ho bude môcť dotknúť, bude naň skôr či neskôr reagovať agresívne.
Prečítajte si: Ako dosiahnuť, aby staršie dieťa nežiarlilo na príchod súrodenca

Ukážte dieťaťu, že byť veľkým má veľa výhod

Vysvetlite mu napríklad, že bábätko musí čakať, kým mu niečo podáte. Vaše staršie dieťa si môže želanú vec zobrať aj samo. Môže s ockom podnikať výlety, zatiaľ čo bábo musí zostať s vami doma. Môžete si vymyslieť aj mimoriadne práva alebo činnosti, ktoré sú vhodné len pre „veľké deti“.

Môžu to byť menšie úlohy v domácnosti alebo právo rozhodnúť 2x v týždni, čo bude na obed.

Využite ochotu vášho dieťaťa pomáhať vám

Vtiahnite ho do starostlivosti o bábätko. Nemalo by môcť bábätko len chytať a držať v náručí (pod vaším dozorom), ale – podľa veku – prevziať i malé úlohy pri starostlivosti o bábätko (napríklad podať plienku, otvoriť krém a nakrémovať zadoček).

To mu dodá pocit zodpovednosti a významnosti. Potešte sa zakaždým z toho, ako vám už vie pomôcť a pochváľte ho: „Som rada, že si už taký veľký/á a takto usilovne mi pomáhaš!“

Nechajte si od vášho dieťaťa poradiť

Tak môže napríklad vybrať, ktoré dupačky si jeho súrodenec oblečie. Ak bábätko plače, spýtajte sa staršieho dieťaťa, čo by sa dalo proti tomu robiť, napríklad nakŕmiť ho, lebo je hladné. Ak je to možné, skúste siahnuť po jeho návrhoch.

Vaše prvorodené dieťa má právo cítiť a správať sa ako „malé“

Inak by sa mohlo domnievať, že uznania sa mu dostane len vďaka pomáhaniu a starostlivosti o bábätko. Pritom by mohli zaostávať jeho primárne potreby. Vytvorte príležitosti, v ktorých sa jemu samotnému dostane starostlivosti a prípadne sa môže hrať na menšieho, ako v skutočnosti je.

Rezervujte si čas len pre staršie dieťa

Potrebuje totiž pocit, že sa mu dostáva od rodičov nedelenej pozornosti. Takto bude cítiť, že je pre vás rovnako dôležité ako predtým. Raz s ním môže zájsť napríklad do ZOO ocko, inokedy mamička na plaváreň. Dôležité sú aj denne sa opakujúce pevné časové úseky, na ktoré sa môže vaše staršie dieťa tešiť, napríklad večerné maznanie a čítanie pred spaním.

Posilňujte pozitívne pocity súrodencov voči sebe navzájom

Môžete napríklad zdôrazňovať pohľady a zvuky bábätka venované staršiemu súrodencovi. „Vidíš, ako sa tvoja sestrička na teba usmieva?“ to sa môžete spýtať vtedy, keď sa bábätko poteší prítomnosti staršieho dieťaťa. A môžete pritom pokojne i trochu preháňať.

Krok späť – nič neobvyklé

Niekedy dochádza k tomu, že sa staršie dieťa bude chcieť stať opäť bábätkom, bude si žiadať dojčenie alebo plienky. Pripustite tento „krok späť“, ale obmedzte hru na bábätko na krátky čas pred uložením do postele. Neznepokojujte sa a dieťa nekarhajte – je to prechodný jav, ktorý súvisí s jeho adaptáciou na novú situáciu.

Pomôcť môže aj ocko

To platí najmä v prvých mesiacoch, kedy sa musí mama intenzívne starať o bábätko. Otec a prvorodené dieťa by preto mali podľa možností podnikať viac činností spolu už ku koncu tehotenstva. Aj ukladanie do postele alebo iné záležitosti všedného dňa môže na skúšku prebrať otec. Takto si obaja na seba zvyknú a pocit odstrčenia po pôrode, lebo mama zrazu nemá čas, sa tým môže zmierniť.

Nie všetko naraz

Ideálne je to, keď sa prvorodené dieťa nemusí naraz vyrovnávať s viacerými novinkami. V prvých týždňoch sa napríklad neodporúča odúčať staršie dieťa od plienok alebo od cumľa.

Ak je tento proces už začatý, môžete ho eventuálne dočasne prerušiť. V opačnom prípade by dieťa mohlo nadobudnúť pocit – mňa tu nikto nemá rád. Ani nástup do materskej školy neplánujte staršiemu dieťaťu na obdobie tesne po pôrode.

Ak sa k súrodencovi pridá ešte i takýto kľúčový moment, môžu nastať problémy. Vaše staršie dieťa môže mať pocit, že ho posielate do škôlky, aby ste mali viac času a priestoru pre bábätko.

Prečítajte si: Keď starší súrodenci vychovávajú mladších

Návštevy a darčeky

Pozitívny dojem urobia novorodenci vtedy, ak prinesú z pôrodnice svojim starším súrodencom malý darček. Na otázky typu: „A ako sa zabalil darček v bruchu?“ by ste sa mali u detí od troch rokov pripraviť a mať poruke nejakú vhodnú odpoveď.
Milé je pre prvorodené dieťa i to, keď si vaši priatelia a príbuzní, ktorí sa ohlásia na návštevu bábätka, uvedomujú novú situáciu a správajú sa k väčšiemu dieťaťu ako k dôležitému členovi rodiny.

Tak by mala návšteva najskôr pozdraviť väčšie dieťa, pogratulovať mu k súrodencovi a nielen bábätku, ale i jemu priniesť malý darček. Nechajte ho predstaviť svojho nového bračeka alebo sestričku. Uvidíte: Do komplikovaného chaosu v pocitoch vášho staršieho dieťaťa sa vmieša kopec hrdosti na svojho malého súrodenca.

Dieťa sa s novou situáciou musí vysporiadať

Buďte pripravení na to, že vaše dieťa môže prejavovať svoju žiarlivosť rôznymi spôsobmi – je to prirodzené. Každé dieťa je iné a každé potrebuje iný čas na to, aby si zvyklo na zmeny, ktoré sa udiali v jeho živote. Vyzbrojte sa trpezlivosťou a o niekoľko rokov, keď sa súrodenci „spiknú“ proti vám, sa nad ich žiarlivosťou v ranom veku len pousmejete.

Prečítajte si: Súrodenecká rivalita: čo s ňou?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: