Sú deti imúnnejšie voči Covid19 než dospelí? Výskum ukázal, že áno!

Redakcia | 1. Oct 2020
Sú deti imúnnejšie na COVID 19

Zistenia majú dôležité dôsledky na vakcíny a lieky vyvíjané na potlačenie COVID-19.

Prvá štúdia porovnávajúca imunitné odpovede dospelých a detí s COVID-19 zistila kľúčové rozdiely, ktoré môžu prispieť k pochopeniu toho, prečo majú deti obvykle miernejšie ochorenie ako dospelí, uvádza  portál medicalexpress.com.

Zistenia majú tiež dôležité dôsledky na vakcíny a lieky vyvíjané na potlačenie COVID-19. Štúdia bola zverejnená v septembri 2020 v časopise Science Translational Medicine a uskutočnili ju vedci z Albert Einstein College of Medicine, z Detskej nemocnice v Montefiore (CHAM) a Univerzity Yale.

Ako výskum o COVID -19 prebiehal 

Štúdie sa zúčastnilo 60 dospelých pacientov s COVID-19 a 65 pediatrických pacientov s COVID-19 (mladších ako 24 rokov) hospitalizovaných v zdravotníckych zariadeniach CHAM a Montefiore v období od 13. marca do 17. mája 2020; 20 z pediatrických pacientov malo nový multisystémový zápalový syndróm (MIS-C). Krv pacientov bola testovaná na prítomnosť niekoľkých typov imunitných buniek, protilátkových odpovedí a zápalových proteínov známych ako cytokíny, ktoré imunitné bunky produkujú.

Deťom s COVID-19 sa darí lepšie ako dospelým

Deti s COVID-19 dopadli výrazne lepšie ako dospelí. Dvadsaťdva dospelých (37%) vyžadovalo mechanickú ventiláciu v porovnaní s iba piatimi (8%) pediatrickými pacientmi. Okrem toho v nemocnici zomrelo 17 dospelých (28%) v porovnaní s dvoma (3%) detskými pacientmi. K úmrtiu pediatrických pacientov s MIS-C nedošlo.
„Naše objavy naznačujú, že deťom s COVID-19 sa darí lepšie ako dospelým, pretože ich silnejšia vrodená imunita ich chráni pred SARS-CoV-2, novým koronavírusom, ktorý spôsobuje túto chorobu,“ uviedla spoluautorka Betsy Herold, MD, šéfka oddelenia infekčných chorôb a podpredsedníčka pre výskum na pediatrickom oddelení Einstein College of Medicine a CHAM. Ďalším spoluautorom štúdie bol Kevan C. Herold, MD, dlhoročný profesor imunológie a medicíny na Yale School of Medicine.

deti sú imúnnejšie na covid

Dva typy imunity

Ľudia majú dva typy imunity - vrodenú a adaptívnu. Vrodená imunita, pri ktorej imunitné bunky rýchlo reagujú na napadnutie patogénov všetkých druhov, je v detstve odolnejšia. Adaptívna imunita, druhý typ imunitnej odpovede, je špecifickejšia a obsahuje protilátky a imunitné bunky, ktoré sú zamerané na špecifické vírusy alebo iné mikróby.

V porovnaní s dospelými pacientmi mali pediatrickí pacienti s COVID-19 v štúdii významne vyššie hladiny určitých cytokínov spojených s vrodenou imunitnou odpoveďou. To naznačuje, že silnejšia vrodená reakcia mladých ľudí ich chráni pred vznikom syndrómu akútnej respiračnej tiesne (ARDS) - charakteristického znaku závažných a často smrteľných prípadov COVID-19. Najmä jeden cytokín, známy ako IL-17A, bol nájdený v oveľa vyšších hladinách u pediatrických pacientov ako u dospelých. „Vysoké hladiny IL-17A, ktoré sme našli u pediatrických pacientov, môžu byť dôležité pri ich ochrane pred progresiou ich COVID-19,“ uviedol Dr. K. Herold.

Covid -19
Prečítajte si tiež:

Covid -19

Ako je to s protilátkami v súvislosti s COVID -19

Zistilo sa, že pediatrickí aj dospelí pacienti s COVID-19 vytvárajú protilátky proti klasickému proteínu koronavírusu, ktorý vírus používa na zachytenie a infikovanie buniek. Tieto protilátky s proteínom zahŕňajú neutralizačné protilátky, ktoré blokujú koronavírus v infikovaní buniek.

Vedci paradoxne zistili, že hladiny neutralizujúcich protilátok u dospelých pacientov s COVID-19, ktorí zomreli alebo si vyžadovali mechanickú ventiláciu, boli vyššie ako u tých, ktorí sa zotavili - a významne vyššie ako hladiny zistené u pediatrických pacientov.

„Tieto výsledky naznačujú, že závažnejšie ochorenie COVID-19 pozorované u dospelých nie je spôsobené zlyhaním ich adaptívnej imunity na zvýšenie T-buniek alebo protilátkových odpovedí,“ uviedol doktor K. Herold. „Dospelí pacienti reagujú na koronavírusovú infekciu skôr nadmernou adaptívnou imunitnou odpoveďou, ktorá môže podporovať zápal spojený s ARDS (syndróm akútnej dychovej tiesne).“

Dopady na liečbu COVID -19 a vývoj vakcín


Zistenia majú dôležité dopady na liečbu a vakcíny COVID-19. „Naši dospelí pacienti s COVID-19, ktorým sa nedarilo, mali vysoké hladiny neutralizujúcich protilátok, čo naznačuje, že rekonvalescentná plazma - ktorá je bohatá na neutralizačné protilátky - nemusí pomôcť dospelým, u ktorých sa už vyvinuli príznaky ARDS,“ uviedol Dr. B. Herold. „Naopak, terapie, ktoré zvyšujú vrodené imunitné reakcie skoro v priebehu ochorenia, môžu byť obzvlášť prospešné.“

Pokiaľ ide o vakcíny, Dr. B. Herold poznamenáva, že väčšina kandidátov na vakcíny na ochranu pred infekciou SARS-CoV-2 je zameraná na zvýšenie hladín neutralizačných protilátok. „Možno by sme mali zvážiť posúdenie vakcín, ktoré podporujú imunitu, aj inými spôsobmi, napríklad posilnením vrodenej imunitnej odpovede,“ uviedla.
Zdroje:
medicalxpress.com/news/
 „Imunitné odpovede na infekciu SARS-CoV-2 u hospitalizovaných pediatrických a dospelých pacientov.“ Vedecká prekladová medicína (2020). stm.sciencemag.org/lookup/doi/… scitranslmed.abd5487

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: