Covid -19
Je to rýchlo sa šíriaci vírus niekedy s miernym, inokedy s komplikovaným priebehom.
Koronavírus, Covid 19, ktorý spôsobil celosvetovú pandémiu má názov podľa svojho tvaru koruny.
Ako sa vírus COVID -19 prenáša
Kvapôčková cesta prenosu je najčastejšia. Vstupnou bránou infekcie sú sliznice nosa, úst, očí, kam sa vírus dostane drobnými kvapôčkami pri kýchaní, rozprávaní, kašľaní chorým človekom.
Keďže vírus sa udrží aj na predmetoch, na plastoch dokonca aj 3 dni, je možný prenos aj kontaktom. Nebezpečné sú kľučky, držadla v mestskej hromadnej doprave, klávesnica počítača, gombíky vo výťahu ale aj predmety dennej potreby v obchode.
Pre koho je infekcia najviac nebezpečná
Najviac ohrozenou skupinou sú ľudia nad 65 rokov, ľudia s chronickými ochoreniami, narušenou imunitou a ľudia s chronickým ochorením. Deti všeobecne majú ľahký alebo bezpríznakový priebeh ochorenia, ale ani komplikovaný priebeh nie je vylúčený. Keďže často nemajú príznaky, môžu prenášať vírus na iných.
Hlavné príznaky ochorenia COVID-19:
- Takmer vždy je horúčka, suchý kašeľ, sťažené dýchanie, bolesť hrdla, zimnica, bolesť hlavy, svalov, kĺbov, často je strata chute a čuchu.
- U deti a mladistvých môžu byť prítomné tzv. kovidové prsty. Sú to červené hrbole na prstoch rúk a nôh. Začínajú na 3.-5. deň ochorenia a spontánne vymiznú. Vyskytujú sa aj iné kožné zmeny - žihľavka, mramorovaná koža, výrony na dolných končatinách.
- Deti do 1 roka života môžu mať len horúčku, hnačku, bolesti brucha, zvracanie.
Aký je priebeh ochorenia COVID -19
Vo väčšine prípadov je priebeh nekomplikovaný, horúčka trvá niekoľko dní, kašeľ pretrváva dlhšie. Bolesť hlavy, slabosť, strata čuchu a chutí môže trvať aj niekoľko týždňov.
U časti chorých , ktorí majú problémy s dýchaním, bolesť na hrudníku je potrebná hospitalizácia, v prípade zlyhania dýchania aj umelá pľúcna ventilácia.
Aj keď väčšina deti má mierna alebo bezpríznakový priebeh, u malej časti detí môže mať závažne komplikácie. Môžu to byť kožné zmeny, tzv. kovidové prsty. Sú to červené až namodravé hrbolčeky na prstoch. V USA ale aj iných krajinách sa u deti vyskytol syndróm podobný ochoreniu nazývaného Kawasaki. Jedna sa o zápalové multisystemové ochorenie, postihujúce srdce, pečeň, obličky a iné orgány. Táto komplikácia sa môže objaviť aj niekoľko týždňov od nákazy koronavírusom.
Diagnostika COVID-19
Ochorenie sa dá potvrdiť vyšetrením sterov z hrdla a nosa. Vyšetrenie je indikované hlavne ak je prítomná cestovateľská anamnéza, alebo kontakt s chorým resp. s človekom v karanténe.
Liečba COVID-19
Pri nekomplikovanom priebehu je potrebné zrážať horúčku, užívať lieky na tlmenie kašľa, vitamíny, hlavne vitamín D, dostatok tekutín a pokojový režim. Komplikované prípady sa liečia v nemocnici.
Prevencia ochorenia COVID -19
Najefektívnejšou prevenciou je očkovanie. Avšak vakcína ešte nie je dostupná, preto je potrebné začať s preventívnymi opatreniami.
Nosiť ochranné rúška, nie deti mladšie ako 2 roky. Minimalizovať kontakt s chorými, dodržiavať minimálne 2 metrový odstup. Umývať ruky mydlom a vodou najmenej 20 sekúnd, alebo dezinfikovať ruky dezinfekčným prostriedkom s obsahom alkoholu minimálne 60%. Nedotýkať sa rukami nosa, úst a očí. V obchodoch, v mestskej hromadnej doprave používať rukavice.
Dôležité je ostať doma, separovať dieťa od iných členov rodiny. Ak je to možné umiestniť dieťa v samostatnej izbe. Ak je to možné využiť inú kúpeľnú, resp. po použití WC a kúpeľňu dezinfikovať. Nevyužívať starých rodičov na opatrovanie chorých detí, pre nich to môže byť nebezpečné.
Dieťa by malo mať vlastné lôžkoviny poháre, riad. Dezinfikovať by sa mali plochy alebo predmety, kde mohla byť krv, stolica alebo telesné tekutiny chorého dieťaťa.
Pri vstupe do izby pri kontakte s dieťaťom je nevyhnutné nosiť rúška. Rukavice, ktoré je potrebné meniť po každom kontakte.
Ak má vaše dieťa chronické ochorenie a dlhodobo užíva lieky, liečbu neprerušujte bez konzultácie špecialistu.
Kedy kontaktovať lekára
Ak má vaše dieťa príznaky a bolo v kontakte s chorým, človekom v karanténe alebo ste sa nachádzali v oblasti s výskytom koronavírusu, je potrebné telefonicky oznámiť situáciu Vášmu lekárov, ktorý rozhodne o ďalšom postupe. Zároveň je potrebné kontaktovať úrad verejného zdravotníctva.
Ak sa rozhodnete ísť do nemocnie, k lekárovi alebo na otestovanie, nevyužívajte hromadnú dopravu, využite osobné auto, taxi.
Kedy volať RZP
Ak má vaše dieťa diagnostikované ochorenie a začína mať problém s dýchaním, má bolesť na hrudníku, je dráždivé alebo zmätené či apatické, ak má kožné zmeny, začína opuch nôh alebo rúk, ak má namodravé pery alebo tvár je potrebné urgentne volať RZP.