Školáci by mali spať 10 hodín

Školáci by mali spať 10 hodín
19.9.2016 v kategórii Dieťa, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Aj školáci potrebujú dostatočne dlhý spánok. Koľko by mali teda spať?

Nedostatočný spánok spôsobuje únavu školáka

Ak sú školáci na jeseň permanentne unavení a bledí v tvári, môže to byť spôsobené nedostatočným spánkom. Veľa rodičov sa mylne domnieva, že sa za únavou ukrýva nedostatok vitamínov alebo skrytá choroba.

Aby sa optimálne rozvíjala schopnosť podať výkon a koncentrovať sa, potrebujú deti mladšieho školského veku 10-hodinový spánok. V spánku sa  okrem toho aktivuje imunitný systém a mozog spracováva zážitky dňa.

Tínedžer vo veku 11 až 18 rokov potrebuje v priebehu noci 8,5 až 10 hodín spánku, tu už je to viac individuálne.

I keď môže byť naozaj náročné dohliadať na deti v tomto veku, aby išli spať včas, je to veľmi dôležité pre vývoj a rozvoj ich schopností a schopností učiť sa a pripravovať sa do školy na druhý deň.

Prečítajte si tiež: Denný spánok zlepšuje pamäť detí

Pravidelný spánkový režim je dôležitý

Nejde však len o dĺžku spánku, ale najmä o jeho kvalitu. Príliš skoré ukladanie sa na spánok a prehadzovanie v posteli, ktoré trvá celé hodiny, je nezmysel.

Dôležitý je pevný spánkový rytmus – každý deň zaspávanie v tom istom čase. K lepšiemu zaspávaniu môžu napomôcť aj šálka ovocného čaju, teplé mlieko alebo vyhrievacia fľaša.

Miestnosť, v ktorej školák spí, by mala byť dobre vyvetraná a nie teplejšia ako 16 až 18 stupňov. Televízor v izbe pôsobí podľa odborníkov na spánok rušivo.

Tip pre vás: Keď je škola pre maličkých nočnou morou