Školáci by mali spať 10 hodín

Redakcia | 19. Sep 2016
Školáci by mali spať 10 hodín

Aj školáci potrebujú dostatočne dlhý spánok. Koľko by mali teda spať?

Nedostatočný spánok spôsobuje únavu školáka

Ak sú školáci na jeseň permanentne unavení a bledí v tvári, môže to byť spôsobené nedostatočným spánkom. Veľa rodičov sa mylne domnieva, že sa za únavou ukrýva nedostatok vitamínov alebo skrytá choroba.

Aby sa optimálne rozvíjala schopnosť podať výkon a koncentrovať sa, potrebujú deti mladšieho školského veku 10-hodinový spánok. V spánku sa  okrem toho aktivuje imunitný systém a mozog spracováva zážitky dňa.

Tínedžer vo veku 11 až 18 rokov potrebuje v priebehu noci 8,5 až 10 hodín spánku, tu už je to viac individuálne.

I keď môže byť naozaj náročné dohliadať na deti v tomto veku, aby išli spať včas, je to veľmi dôležité pre vývoj a rozvoj ich schopností a schopností učiť sa a pripravovať sa do školy na druhý deň.

Prečítajte si tiež: Denný spánok zlepšuje pamäť detí

Pravidelný spánkový režim je dôležitý

Nejde však len o dĺžku spánku, ale najmä o jeho kvalitu. Príliš skoré ukladanie sa na spánok a prehadzovanie v posteli, ktoré trvá celé hodiny, je nezmysel.

Dôležitý je pevný spánkový rytmus – každý deň zaspávanie v tom istom čase. K lepšiemu zaspávaniu môžu napomôcť aj šálka ovocného čaju, teplé mlieko alebo vyhrievacia fľaša.

Miestnosť, v ktorej školák spí, by mala byť dobre vyvetraná a nie teplejšia ako 16 až 18 stupňov. Televízor v izbe pôsobí podľa odborníkov na spánok rušivo.

Tip pre vás: Keď je škola pre maličkých nočnou morou

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: