Ranný stres so školákom: TOTO si neoblečiem!

Redakcia | 2. Oct 2017
Ranný stres so školákom: TOTO si neoblečiem!

Či už ide o malé dieťa alebo väčšieho školáka – každodenný štrajk týkajúci sa oblečenia sa v mnohých rodinách už zrána postará o nejeden konflikt. Ak sa to týka aj vašej rodiny, nezúfajte! Existujú riešenia pre každý vek. Dnes vám priblížime, ako si poradiť so školákom.

Školáci

Mladší školský vek (6 – 10 rokov): Trieda – pole pre utváranie módy a vkusu

Dieťa si necháva hovoriť do otázok oblečenia stále menej a menej, čo vedie ešte častejšie k originálnym kombináciám. „Moja dcéra má sedem rokov a nechce si absolútne nechať poradiť, čo si má obliekať. Akože dobre, O. K., ale jej kombinácie vyzerajú asi takto: pestrofarebné letné šaty v ružovej a modrej s výraznými kvetmi. K tomu červený hrubý rolák a červené pančuchy...“ – rozpráva mama, ktorá je zo svojej odvážnej školáčky dosť zúfalá.

Prečítajte si: Zlé deti – zlá matka? TAKTO rodičovstvo prekope vaše zmýšľanie!

Zároveň si dievčatá a chlapci v tomto veku stále viac všímajú, čo majú na sebe ich rovesníci. Ak nosí väčšina chalanov mikinu, nechce byť chlapec v svetri bez kapucne outsiderom. A ak sa ružová, ktorá bola ešte v materskej škole jedinou preferovanou farbou dievčat, zrazu v škole nenosí, odmietať ju bude zaručene i vaša dcéra.

Príčina:

Deti v tomto veku chcú byť ako ostatné – najmä čo sa zovňajšku týka. Zároveň sa u nich ešte stále nevyvinul cit pre nevhodné kombinácie. Jednoducho nevidia, že to, čo chcú skombinovať, sa k sebe nehodí.

Riešenie:

Je ešte pomerne skoro žiadať od dieťaťa, aby si vytvorilo svoj vlastný štýl – a navyše taký, čo by sa nám rodičom páčil. Avšak pri nákupoch oblečenia sa môžete dieťaťa pýtať, čo uprednostňuje a čo sa mu naopak nepáči. Na druhej strane by snahy priblížiť sa potomkovým predstavám o šatníku mali byť vyvážené s budovaním správneho vzťahu k obliekaniu a výchovou k vkusu. Ak si dieťa oblečie niečo, čo opticky nie je vhodné, môžu to rodičia okomentovať a vyjadriť svoj názor, dieťaťu poradiť.

TIP

Ak dieťa vašu radu odmietne, mali by ste mať dostatok sebavedomia na to, aby ste ho pustili z domu aj v nie najoptimálnejšom outfite. Netreba pritom šalieť. V puberte to bude ešte horšie.

ranný stres, obliekanie, deti, školáci, puberta, šaty

II. stupeň ZŠ: Príliš skoro sexy?

Starší žiaci začínajú už trvať na značkách a visačkách. Zrazu existuje len jeden výrobca šiltoviek, alebo len dve akceptovateľné značky tenisiek.

Neprehliadnite: TOTO dovolím svojim deťom: ODSÚDITE ma?

U dievčat je okrem toho trendom „stajlovať sa“ už ako tínedžerky: pomocou minisukní, ultra krátkych nohavíc – tzv. hot pants alebo úzkych topov. Deti tiež neznášajú, keď sa im v obchode prihovárajú predavačky maznavým hlasom, vnucujú im pastelové farby, volániky či iné produkty, ktoré dospelí považujú za roztomilé, ale deti ich vidia ako príliš detinské.

Príčina je stále tá istá:

Cool je to, čo je práve populárne. Deti chcú zapadnúť medzi ostatných a tým pádom si obliekajú to, čo všetci ostatní. A dievčatá, ktoré sa už pomerne skoro začínajú obliekať sexy, vôbec nechcú byť sexy, chcú len vyzerať staršie. Vrhajú prvé pohľady do vytúženého tínedžerského veku a imitujú štýl starších.

Riešenie:

Kúpte z času na čas (za prijateľnú cenu) svojmu dieťaťu nejaké značkové oblečenie, v ostatných prípadoch nie. Ak sa chce vaša dcéra obliekať ako tínedžer, môžete jej vysvetliť, aké signály môže vysielať určitý druh oblečenia – a spoločne hľadajte kompromisy: rifľovú minisukňu zneškodnia biele trištvrťové legíny, priesvitný top zasa mikina alebo sveter na zips a namiesto hot pants si môže parádnica obliecť úzke rifľové bermudy.

Ako prežiť pubertu

Špionáž v detskej izbe

5 tipov ako zvládnuť odchod do školy v pohode

obliekanie, značky, móda, školáci, puberťák

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: